Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yusufeli Barajı’na ulaşım 39 tünelle sağlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde imalatı süren, 270 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, kategorisinde ise yerkürenin 3’üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’na kazayı kent merkezine bağlayacak yolların prodüksiyonunun devam ettiğini kaydetti.

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralinin işletmeye açılabilmesi için yapılmakta olan Yusufeli Barajı Relökasyon yollarının yekunda 69,2 kilometre olduğunu bildiren Bakan Karaismailoğlu, girişim bünyesinde 55,3 km uzunluğunda tek tüp 39 adet tünelin yanı sıra 17 adet köprü, 4 adet hususî prodüksiyon köprü ve 10 adet farklı seviyeli kavşak bulunduğunu tabir etti.

Karaismailoğlu yekun 69,2 kilometre uzunluğundaki güzergahta, yolun büsbütün bitümlü sıcak kaplama (BSK) yapılacağı belirterek, “Böylece Yusufeli-Artvin yolunu çok daha inançlı hale getirmiş olacağız ve kış aylarında aylarca örtülü olmasının da önüne geçeceğiz. Tam manasıyla dağları delerek 39 tünelle geçtiğimiz güzergah ile 12 ay boyunca Yusufelili vatandaşlarımızın inançla yolculuk yapmasına imkan sağlamış olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Girişimin Kuzey-Güney koridorunda olup, Artvin’i Erzurum’a bağladığını da belirten Adil Karaismailoğlu, yatırımın tamamlanması ile birlikte Türkiye’nin güç muhtaçlığına kıymetli bir ek sağlayacak Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralinin baraj yollarının tamamlanacağını ve barajın faaliyetine başlamasının önünün açılacağını söz etti.

Karaismailoğlu, prodüksiyon çalışmalarının süratle devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Projede Tünel Kazı-destekleme imalatı olarak 54,3 kilometrelik, kaplama betonu imalatı olarak da 32,4 kilometrelik kısmı tamamladık. Türkiye’nin en yüksek barajına ulaşımı sağlayacak 39 tünelin kazı destekleme imalatlarını tamamlama aşamasına getirdik. Köprü imalatlarının yüzde 78’lik ve hususî tasarım köprülerin ise yüzde 55’lik kısmını tamamladık. Amacımız 69,2 kilometrelik bu çetin yolu 2021 ahir bitirerek hizmete açmak.”

Bakan Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devrinde hiçbir şantiyede çalışmaların durdurulmadığını, çalışanların sıhhati ve güvenliği açısından tüm değerlerin alınarak çalışmalara devam edildiğini belirterek, bunlardan birinin de Yusufeli Barajı’nı kent merkezine bağlayacak yolların prodüksiyonu şantiyesi olduğunu söz etti.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287