Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

YouTube’a Bot Atma Bot Nedir?

Youtube’a bot atmak son yılların en çok konuşulan internet konuları arasında yer alıyor. Aslına bakarsanız bot tanımı oldukça geniş ve internetin neredeyse her alanında kullanılabilecek işlevlere sahiptir. Bu yazımızda youtube’a bot atma bot kasma nedir? sorusunun cevabını ele alırken, aynı zamanda bot nedir? sorusuna cevap bulacağız.

YouTube Bot Nedir?

Bot aslında basit bir tanımla robot anlamına gelir. Robot bilindiği üzere mekanik olarak da tasarlanabilen fakat aslında belirli komutlar üzerinden hareket eden bir çeşit beyindir. Dolayısıyla robot tanımlaması geniştir ve yapay bir beyni ifade eder. Bu beyin internetin hemen her alanında, her türlü site ve projede kullanılabilir özelliğe sahiptir.

Bot Nasıl Çalışır?

Botların temel çalışma mantığı oldukça basittir. Sadece siz komutları verirsiniz, botlar bu komutları uygular. Youtube gibi bir site için geliştirilecek bir bot oldukça kolay olup, sadece proxy ile komutu verilmiş olan bir youtube video linkine giriş yapmaları yeterli olacaktır.

Burada youtube bot nedir? sorusunun cevabı üzerinde dururken, dikkat çekmeniz gereken bir diğer önemli notka da proxy terimidir.

Proxy internet üzerinde sanal bir kişiliğin IP adresi olarak da tanımlanabilir. Burada temel amaç youtube bot’unun proxy ile bütünleştirilmesi ve bunun bir sonucu olarak sanal kişilik kazanmasıdır. Çünkü ancak bu sayede youtube görüntülemesi alınmış olur.

YouTube İzlenme Botu

Bir botu kullanma, yönetme ve komutlama amaçlarınıza göre iyi yada kötü olmasını sağlayabilirsiniz. Burada kötü niyetli bir botun hem site sağlayıcıları hem de moderatörler tarafından hoş karşılanmayacağını bilmek gerekir.

Özellikle YouTube için yapılan izlenme botu, kötü bir girişimdir. Çünkü bunun temelinde olmayan izlenim sayılarının gösterilmesi ve daha da kötüsü haksız kazanç elde etme amacı olabilmektedir. Bu da hem ilgili web sitelerinin pek çoğunun kullanım sözleşmesine aykırı olduğu gibi yasalarca da kabul edilemeyecek bir durumu ön görebilir. Bu nedenle bot kullanımında dikkatli olunmalı ve iyi bot, kötü bot farkı gözetilmelidir.

YouTube için kullanılan bir diğer hile botu ise takipçi botudur. Bu da YouTube tarafından hoş görülmeyen, koşullara aykırı ve artık işe yaramayan bir yöntemdir.

Kötü amaçlı bot kullanımının en büyük olumsuz etkisinin ise itibar kaybı olacağını unutmayalım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287