Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yerli araba fabrikası ‘ÇED olumlu’ raporunu aldı

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Öbeği (TOGG) tarafından çalışmaları planlandığı biçimde sürdürülen Türkiye’nin Arabası yatırımı Bursa’nın Gemlik kazasında inşa edilecek olan fabrika inşaatının başlayabilmesi için gerekli Muhit ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) raporunu olumlu olarak aldı.

TOGG’dan yapılan açıklamaya nazaran, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, “Elektrikli Araba Üretim Tesisi hakkında ÇED Yönetmeliği’nin 14. unsuru yeterince bakanlığımızca ‘Çevresel Tesir Değerlendirmesi olumlu’ kararı verilmiştir.” sözüne yan verildi.

Yılda 175 bin adet üretim kapasitesi ile kurulacak olan fabrika ve müşterilere marka deneyiminin yaşatılacağı kullanıcı odaklı kampüs, yekun 22 milyar lira yatırım ile hayata geçirilecek.

Direkt 4 bin, dolaylı 20 bin insana istihdam sağlayacak olan fabrika, tamamlanıp üretime geçtiğinde Avrupa’nın birinci klasik olmayan (bünyesinde içten yanmalı araçlar üretmeyen) elektrikli araç üreticisi olacak.

Doğuştan yüzde 100 elektrikli C segmentinde bir SUV’la başlayacak olan fabrikadaki üretim, takip eden yıllarda tamamı doğuştan yüzde 100 elektrikli C Sedan, C Hatchback, B SUV ve C MPV modelleri ile devam edecek.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287