Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yerküre Üzerinde Terk Edilmiş Konumları Bulmanızı ve Gezmenizi Sağlayan 4 Site

Kaynak avına çıkan birçok insan bulmanız mümkün. Kimileri ise terk edilmiş tarafları gezip, devir içerisinde unutulan ve ihmal edilen şeyleri hatırlamayı ilgi cazibeli buluyor. Gelgelelim kimilerimiz, bu terk edilmiş noktaları şahsen gidip görme fırsatına sahip değiliz. Bu bazen tarafın çok uzak olmasından kaynaklanırken, bazen ise nereye gideceğimizi bilmiyoruz.

Neyse ki internet üzerinde kendisini terk edilmiş mahalleri görüntülemeye adamış, bir alt kültür var. Aşağıda bu unutulmuş mekanları bulmanıza yardımcı olacak web sitelerini listeledik.

1. Abandoned Places

Sitede yerkürenin farklı mekanlarındaki konumlar hakkında haberler de yan alıyor. Bunlardan biri olan hayalet kasaba The Graffiti Place hakkındaki malumatları siteden edinebilirsiniz.

Abandoned Places

2. Abandoned America

Tek bir hususa odaklanan, daha asrî bir web sitesi arıyorsanız belgeselci Matthew Christopher’ın oluşturduğu Abandoned America’ya bir göz atın. Christopher, sahifesinde çocukluğundan bu yana terk edilmiş taraflardan etkilendiğini söylüyor. Bu noktaların hikayelerini paylaşan Christopher, konumların kimilerinin malumatlarının şahsi mülkiyet olmasından ötürü saklı olduğunu belirtiyor.

Yeniden de site, terk edilmiş konumlar konusunda en kapsamlı kaynaklardan bir tanesi.

Abandoned America

3. Urbex Playground

Terk edilmiş binaların tarihi ile kentsel keşfi bir araya getiren bir site mi arıyorsunuz? Urbex Playground, kentsel ve kırsal gezintiye ayırdığı iki kısmıyla hem yüksek yoğunluklu, hem de düşük yoğunluklu kesimlerdeki terk edilmiş binaları oraya çıkarmayı amaçlıyor.

Urbex Playground

4. Freaktography

Aradığınız, terk edilmiş meydanlara daha “cesur” bir yolla göz atan bir site ise, Freaktography’ye göz atmalısınız. 2010’ların başlarında açılan web sitesi, terk edilmiş binaların ve hayalet kasabaların fotoğraflarını internet üzerinde paylaşıyor. Web sitesi üzerinde bu bahisle ilgili çok sayıda fotoğraf bulmanız mümkün.

Başka unsurlardaki sitelerde olduğu üzere Freaktography, okurlarına kendi metotlarını izlemelerini önermiyor. Terk edilmiş tarafları belgeleyip, fotoğrafını çekmek istiyorsanız, hususî mülkiyete olursuz olarak girmemeniz gerekiyor.

Freaktography

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287