Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yerküre Sıhhat Örgütünden ABD’ye zeytin kolu

Yerküre Sıhhat Örgütü (DSÖ) Umum Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentindeki DSÖ merkezinde, görüntü konferans yoluyla düzenlenen basın içtimasında konuştu.

ABD Yöneticisi Donald Trump’ın 29 Mayıs’ta DSÖ ile bağlarını sonlandırdığı açıklamasına değinen Ghebreyesus’un, bu devlete övgülerde bulunması dikkati çekti.

Ghebreyesus, yerkürenin uzun devrandır ABD hükümeti ve halkının “güçlü ve iş birliğine yatkın” durumundan faydalandığını belirtti.

Açıklamasında Trump’ın ismini zikretmeyen Ghebreyesus, “ABD hükümeti ve halkı on yıllardır global sıhhate muazzam ekte bulunmuştur ve bu tüm yerkürede halk sıhhati yerinde büyük fark oluşturmuştur. DSÖ mevcut iş birliğinin devam etmesini diliyor.” diye konuştu.

Ghebreyesus, ABD idaresinin DSÖ’ye şimdi bir karar iletmediğine dikkati çekerek, “Haberi medyadan duydum. ABD ile bu mevzudaki tek iletişimimiz (Trump’ın) cuma günü düzenlediği basın duyurusuydu.” tabirini kullandı.

DSÖ mekanizmasında ABD’nin örgütten hangi metotla ayrılacağına ait bir soruya ise Ghebreyesus karşılık vermedi.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287