Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yerküre Bankası’ndan ‘kalıcı hasar’ uyarısı

Yerküre Bankası, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının uzun vadede gelişmekte olan devletlerde kalıcı hasar bırakabileceğini ve potansiyel üretimle iş gücü verimliliğini azaltabileceğini duyurdu.

Bankanın Global Ekonomik Beklentiler Raporu’nun analitik kısımları yayımlandı.

Raporda, COVID-19 salgınının global iktisada önemli bir darbe indirdiğine işaret edildi.

Yerküre Bankası’nın raporunda, “Halk sıhhatini korumak için gereken tedbirler, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde derin resesyona neden olarak halihazırda kırılgan olan global iktisada zarar verdi.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Zayıf sıhhat sistemine sahip gelişmekte olan memleketlerde ekonomileri global ticaret, turizm ve emtia ihracatına dayalı olanların münhasıran zorluk yaşayacağına dikkati çekilen raporda, güç ihraç eden devletlerin halk sıhhati bunalımının yanı sıra petrol gelirlerindeki düşüşle bile mali konumlarının kötüleştiği aktarıldı.

“Üretim ve verimliliği azaltacak”

Raporda, “Salgın; uzun vadede gelişmekte olan memleketlerde yatırımların azalması, eğitim ve iş kaybı nedeniyle fizikî ve beşeri varlığın erozyonu, global ticaret ve tedarik irtibatlarının azalmasıyla kalıcı hasar bırakacak. Bu tesirler, gelecekte potansiyel üretim ve iş gücü verimliliğini azaltacak.” sözleri kullanıldı.

Acil siyaset tedbirlerinin sıhhat sistemlerini desteklemesi, salgının ekonomik faaliyet ve istihdam üzerindeki kısa vadeli tesirini hafifletmesi gerektiğinin altı çizilen raporda, salgının uzun vadeli büyüme beklentileri üzerindeki olumsuz tesirlerinin azaltılması için kapsamlı ıslahat uğraşlarına gereksinim olduğu kaydedildi.

Raporda, COVID-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin petrol talebinde de gibisi görülmemiş bir düşüşe, petrol stoklarında artışa ve mart ayında petrol fiyatlarında rekor seviyede bir düşüşe neden olduğu hatırlatıldı.

Sair devletlerde olduğu üzere güç ihraç eden gelişmekte olan devletlerin de gibisi görülmemiş bir halk sıhhati bunalımıyla karşı zıdda olduğu vurgulanan belirtildiği raporda, bu memleketlerin mali konumlarının petrol fiyatlarında yaşanan düşüşten evvel kötüleştiği aktarıldı.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287