Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yaz Aylarında Bu Enfeksiyonlara Dikkat!

Denizden yararlanılacak bir tatil ortamına gidiyorsak; bulunduğumuz ortam neresi olursa olsun, plajlar dahil kişilere muayyen bir arada (bildiğimiz üzere bu iki metreye kadar olabilir) uzak durmak durumundayız.

Fevkalâde büyük olan deniz suyu, virüsler için bir depo olamaz. Bu bakımdan deniz suyundan, velev havuz sularından; koronavirüsün kişilere ulaşması mümkün değildir. Esasen bu üzere virüsler; çok nem ve ıslaklığa karşı hassastırlar ve onlar için bir avantaj değildir, tersine bu bizim için avantajdır. Bu bakımdan denizlerden yararlanmanız için bir handikap yoktur.

Tatilimizi geçirdiğimiz müddette; sağlığımızı bozacak davranışlardan kaçınır, toplumsal ara kuralına uyar, uygun beslenir ve kendimize yeterli bakarsak bu güçlü virüse karşı her devir, daha avantajlı durumda olacağımız bir gerçektir.

Yaz aylarında sık karşılaşılan bu enfeksiyonlara dikkat!

 • Göz enfeksiyonları

Yüzme havuzları, sıcak ve nemin tesiriyle birtakım enfeksiyonların yayılımını kolaylaştırır. Havuz suyunun dezenfeksiyonunda yararlanılan klor bazlı unsurların uygunsuz tasarrufu tahrişlere, kornea yüzey bozukluklarına ve gözün bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Belirtileri çapaklanma, kızarıklık, bulanık görme, kaşıntı, yanma ve batmasıdır. Gözlerinde enfeksiyon olan bireyler, gayrı havuz kullananların sağlığını düşünerek bulguları düzelinceye kadar havuz kullanmamalıdır. Lens kullananların ise havuza lensleriyle girmemeleri tutarlı olur. Havuza lensleriyle giren insanlarda, şiddetli göz ağrılarının olması çeşitli enfeksiyonlardan ötürü olabilir. Bu nedenle havuza ya da denize girerken havuz gözlüğü tasarrufu kıymetlidir.

 • Sindirim sistemi enfeksiyonları

Havuzlardan bulaşan enfeksiyonların en başında, sindirim sistemi enfeksiyonları gelmekte ve bu durum kendini bulantı ve/veya ishal ile kendini göstermektedir. Rotavirüs, Hepatit A, Salmonella, Shigella, E. Coli (Turist İshali) olmak üzere çok çeşitli virüs ve bakteriler su sirkülasyonu ve klorlamanın gayrikâfi olduğu havuzlarda uzun mühlet canlılığını koruyabildiği için bu mikropları içinde barındıran havuz suyunun yutulması ile ortaya çıkar.

 • Genital kesim ve idrar yolu enfeksiyonları

Daha çok uygunsuz koşullara sahip havuzlardan kaynaklanan, idrar yolu enfeksiyonları ve bayanlarda görülen vajinit de sık rastlanan ve rahatsız edici enfeksiyonlar olarak önümüze çıkar. Bu enfeksiyonlar idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, bel ve kasık ağrısı, genital kesimde ağrı, kaşıntı ve akıntı üzere belirtilerle kendini göstermektedir. Genital siğiller (HPV) de, havuzlardan bulaşabilmektedir.

 • Deri enfeksiyonları ve mantarlar

Birtakım deri enfeksiyonları ve mantarlar havuz yolu ile bulaşabiliyor. Bunların başında, genital siğiller ve ‘molluskum kontagiozum’ gelmektedir. Sıcak ile artan terlemenin, yaz aylarında mantar üremesini kolaylaştırdığı biliniyor. Ölçüsüz ölçüde klor kullanılan havuz suları, hassas birtakım şahıslarda ciltte tahrişe neden olabiliyor. Hijyenik olmayan ortamlardan ya da ak olmayan havlulardan da uyuz, impetigo üzere deri marazları bulaşabiliyor.

 • Dış kulak yolu enfeksiyonları ve sinüzit

Dış kulak yolu enfeksiyonu, sulu ortamı seven bakteriler ve bazen de mantarların sebep olduğu bir durumdur. Şiddetli kulak ağrısı, kulakta akıntı ve işitme azlığı, kaşıntı ve ileri durumlarda kulakta şişme ve kızarıklığa neden olur. Uzun mühlet suda kalma ya da kulağa su kaçması sonucunda risk artar. Birebir devirde suya dalma esnasında şayet varsa sudaki bakteriler burun yoluyla sinüslere kadar ulaşabilir ve sinüzite neden olabilir.

Evet bu enfeksiyonlardan korunmak için neler yapmalıyız?

 • * Klorlamanın ve su sirkülasyonunun ehliyetli olmadığını düşündüğünüz havuzlara girmeyin.
 • * Havuzda katiyen su yutmamaya ihtimam gösterin. Mahsusen sakız çiğnerken, su yutulabileceği için yüzerken sakız çiğnemeyin.
 • * Evlat havuzu ve yetişkin havuzlarının munfasıl olduğu tesisleri tercih edin.
 • * Islak mayo ile uzun mühlet oturmayın, kesinlikle kurulanın.
 • * Havuzun bulunduğu kısma girmeden ayakların antiseptik solüsyonlar ile yıkandığı, havuza girmeden duş almanın ve bone tasarrufunun mecburî olduğu tesisleri tercih edin.
 • * Havuzdan çıktıktan sonra derhal duş alarak üzerinizdeki mümkün mikrop ve çokça klordan temizlenin ve arı çamaşırlar giyin.
 • * Havuzdan çıkar çıkmaz kurulanın. Zira birtakım bakterilerin, uyuz ve mantar üzere enfeksiyonların gelişiminde nem, çok değer taşıyor.
 • * Havuza girerken kesinlikle kulak tıkacı kullanın.
 • * Canlı bir kulak enfeksiyonunuz varsa ya da kulağınıza tüp takıldı ise havuza girmekten kaçının.
 • * Sinüzitten korunmak için havuza dalarken ya da suya atlarken burun tıkacı kullanın ya da burnunuzu elinizle kapatın.
 • * Göz enfeksiyonları açısından, havuz suyuyla teması en aza indirmek ve bu gayeyle yüzücü gözlüğü kullanmak yararlı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287