Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yatırımın Ekonomik Ömrü

Bu yazı içerisinde sizlere Yatırımın Ekonomik Ömrü hakkında bilgi vereceğim.

Yatırımcılar, yatırıma başlamadan önce proje hazırlama sürecine girmektedirler. Projenin hazırlanması ve sunulması emek isteyen bir zaman dilimidir.

Projenin hazırlanma aşaması kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Tüm istatistikler ve analizler yapılmalı, ortaya araştırma sonuçlarının derlendiği veriler konulmalıdır.

Yatırıma başlamanın ön koşulu başarılı şekilde hazırlanmış projedir. Değerlendirmeye alınan projeler ya reddedilmekte ya da onaylanmaktadır.

Asıl zor olan iş onay aşamasından sonra yatırımın fiiliyata dökülmesiyle başlamaktadır. Yatırım projelerinin onaylanmasında, ekonomik ömür oldukça önemlidir.

Yatırım projeleri hazırlanırken, yatırım firmaları örnek alınmalı ve en doğru yatırım çeşitleri tercih edilmelidir.

Proje hazırlanırken asıl üzerinde düşünülmesi gereken konu ise projenin ömrüdür.

Hazırlanan projelerin ömürleri fiziki ve ekonomik olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Fiziki ömür; teknik işlerle faaliyetlerin oluşturulmasını sağlayan fiili üretim süresini kapsamaktadır. Yatırımın faydalı olarak üretimde bulunacağı süre ise ekonomik ömürdür.

Proje Hazırlık Aşamasında Ekonomik Ömür Hesaplanmalıdır

Projeler her ne kadar başarılı olsa da ilerleyen süreçte yatırımların durdurulma riski bulunmaktadır. Ekonomik yönden çıkmaza giren projelerin yapımı iptal edilebilmektedir.

“Zararın neresinden dönülse kardır” mantığıyla hareket edilse de yarım kalan yatırımlar bir takım zararları doğurmaktadır.

Zarar etmemek ve para kaybı yaşamamak adına projelere uzun vadede ömür biçilmelidir.

Gerek makineler, gerekse tesisler fiili üretim kapasitesi bakımından fizibilite çalışmalarında detaylı şekilde incelenmelidir.

Fiili üretim kapasitesi yüksek olsa dahi, tüketici davranışlarında meydana gelen değişimler  ekonomik faaliyetin durdurulmasını zorunlu kılabilir.

Bu nedenle ekonomik ömür proje hazırlığında asla göz ardı edilmemelidir.

Örnek vermek gerekirse; çimento fabrikalarına ortalama 20 yıl ekonomik ömür biçilmektedir. Kısacası; bu fabrikaların 20 yıllık çalışma süreleri ekonomik fayda sağlamaktadır.

Teknolojik Değişiklik Yoğunsa Ekonomik Ömür Kısadır

Ekonomik ömrün kısa olması, genellikle teknolojik gelişmelerin yoğun olduğu sektörlerde görülmektedir.

Her yatırımın hurda değeri yani yatırımın servisten çekildikten sonraki süreci ifade eden fon değeri hesaplanmalıdır.

Yatırımcı için para girişi doğuran hurda değer, servisten çekme masraflarının düşürülmesiyle kalan net değerin hesaba alınmasıdır.

Sağlanan para girişleri, ekonomik ömür sonunda nakit girişlerine eklenmektedir.

Bunlara ek olarak hurda değerinden elde edilecek tutar hesaplanırken ödenmesi gereken vergilerin düşürülmesi gerekmektedir.

Ayrıca yatırımcının projeden beklediği verim oranlarının da dikkate alınması gerekmektedir.

Proje veriminin, beklenen verimlerden aşağı seviyelerde olması durumunda yatırım reddedilmektedir.

Finansmanın kredi yoluyla sağlandığı durumlarda ise yatırım verim oranının an azından kredi ile eşit seviyede olması beklenmektedir. Vergiden önceki ve vergiden sonraki olmak üzeri iki çeşit verim oranı bulunmaktadır

.Yatırımlarda dikkate alınan esas verim vergiden sonraki orandır. Vergi oranlarının çıkarılmasından sonra verim oranında düşme olmaktadır.

Esas verimi ifade eden vergiden sonraki kısım, yatırımcıların özel olarak üzerine eğildiği konudur ve bu verim oranlarının arttırılması için çeşitli çalışmalar yapılarak, kazançların arttırılması hedeflenmektedir.

Yatırımın Ekonomik Ömrü yazımızın sonuna geldik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287