Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yatırım Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Bu yazı içerisinde sizlere Yatırım Yaparken Bunlara Dikkat Edin! hakkında bilgi vereceğiz.

Bir miktar parası olan kişiler öncelikli olarak yatırım yapmak isterler; ama nereye nasıl yatırım yapmak gerektiğini bilemeyebilirler. Bundan da öte, yatırım yaparken neleri dikkate almaları gerektiğini bilemeyebilirler.

İşte, doğru yatırım yapmak, doğru yatırım aracını kullanmak ve yatırım miktarının ne olacağına karar vermeye yardımcı olacak bazı tavsiyeler…

Kişisel ve Ailevi Durum

Yatırım yaparken o yatırımın şeklini, miktarını değiştiren parametrelerden bir tanesi aile durumdur.

Evli olmayan bir yatırımcının yapacağı yatırım ile evli olan bir yatırımcının yapacağı yatırım birbirinden farklı olacaktır. Evli bir yatırımcı fazla risk alamaz.

Bu yüzden onun için en iyi yatırım bekar olanların yapmadıklarıdır..

Yatırım bütçesi

Yatırım kararı almadan önce, ne kadar yatırım yapılmak istendiği belirlenmelidir. Her ay ne kadar ödeme yapılabileceği de düşünülmelidir. Bu ayrıntıları düşünmeden yatırıma atılmak, başarısızla sonuçlanacak bir girişim olacaktır.

Maddi hesaplamayı yaparken, aile,eğitim, ödemeler vs gibi konuları dikkate alarak devam etmek gerekir. 

Yatırım yapmak için ne kadar para ayırabileceğinizi de yatırım kararı almadan önce belirlemelisiniz.

Vadeye karar vermek

Kar toleransı ve risk toleransı, vade süresinin belirlenmesinde etkili parametrelerdir.

Bilindiği üzere, kısa vadeli yatırım yapmak, uzun vadeli yatırım yapmaktan daha yüksek kazanç sağlar.

Bunun nedeni, elde edilmiş olan kar oranı ile yaşanana kayıplardır.

Beklenen kâr

Yatırım para kazanmak için yapılır. Yatırımdan kar elde etmek de her yatırımcını beklediği ve yatırım yaparken hesaba kattığı bir durumdur. Ancak bu noktada gerçekçi olmayan kar beklentisi içine girerek hataya düşmemek gerekir.

Elde edilecek olan kar oranı, yatırım yapılan para miktarına göre değişkenlik gösterecektir. Buradan yola çıkarak kar beklentilerini belirlerken, “… kadar para ile …. kadar kar bekliyorum” şeklinde bir yaklaşıma sahip olmak önemli bir ayrıntıdır.

Bu hesaplamanın içine, hangi yatırım aracının kullanılacağı ve kaç vade yapılacağı da katılabilir.

Kişi için en iyi yatırım, realiteden sapmamış ve günün koşullarına göre ayarlanmış olan yatırımdır.

Kabul edilebilir risk

Kişi yatırım yaparken zarar etme veya kayıp yaşama ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmalıdır.

Kişi bunu göze alıp alamayacağını, ne kadarlık yatırımı yaparsa ne kadarlık bir kayıp olma ihtimali olduğunu, bu durumun bütçeyi sarsıp sarsmayacağı, aile düzenin etkilenip etkilenmeyeceği gibi durumların iyice düşünülmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekir.

Kişi, yukarıda sayılan ihtimalleri göz önünde bulundurarak yatırımından ne kadarlık kısmı riske atacağına karar verebilir.

Başka yatırırımın varlığı

Kişinin sahip olduğu eski yatırımlar, yapacağı yeni yatırımları olumlu yönde etkiler. Kişinin daha önceden yapmış olduğu başarılı yatırımları, yeni yatırımlara girişmesi için ihtiyaç duyacağı cesareti verecektir.

Düzenli gelir beklentisi

Eğer kişi yapmak istediği yatırımdan düzenli bir gelir elde etmek istiyorsa, bunun da hesaplamasını yapması gerekecektir. Nasıl bir yatırım yaparsa düzenli gelir elde edebileceğini düşünmelidir. Bunun için, hangi piyasaya yatırım yapıldığı, yatırımın vade süresi, yatırımın portföyünün nasıl olduğu gibi önemli kıstaslar göz önünde bulundurulmalıdır.

Yatırım aracının belirlenmesi

Yapılan yatırımdan kar elde edilmesi veya zarar edilmesi, yatırım aracının ne olduğuna bağlıdır. Her yatırım aracının kendine özgü özellikleri mevcuttur.

Örnek olarak, dövizin faiz getirisi vardır; ancak altından faiz gelmez (fiyat değişimlerine göre kar veya zarar durumu ortaya çıkar).

Yatırım yaparken, enflasyon, portföy çeşitlendirmesi, gündemdeki olaylar gibi meselelerin iyice gözden geçirilmesi gerekir. 

Yatırım Yaparken Bunlara Dikkat Edin! yazımızın sonuna geldik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287