Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yatırım Ortaklıklarının Türleri Nelerdir?

Bu yazı içerisinde sizlere Yatırım Ortaklıklarının Türleri Nelerdir? sorusunun cevabını vereceğim.

Ekonomiye önemli katkı sağlayan yatırım ortaklıkları kendi içerisinde çeşitlenmektedir.

A ve B tipi olarak ikiye ayrılan yatırım ortaklıkları, yatırım alanları konusunda önemli yönlendirmeler yapmaktadır. Kamu İktisadi Teşebbüsleri de dahil olmak üzere hisse senetlerine yatırım yapan ortaklıklar A tipi, geri kalan ortaklıklar B tipi olarak ifade edilmektedir.

B tipi ortaklıkların en belirgin özelliği elde ettikleri portföy işletmeciliğinden doğan kazançlar üzerinden vergi yükümlülüğüne tabii olmalarıdır.

A tipi yatırım ortaklıklarına bakılacak olursa onların vergi yükü yüzde sıfırdır. Sürekli bağımsız denetime tabii olan yatırım ortaklıkları, Kurul tarafından listeye alınan bağımsız kuruluşlar tarafından yılda iki kez denetlenmektedir.

Yatırım Ortaklıkları A Ve B Olmak Üzere İki Türdedir

Yatırım ortaklıkları oldukça güvenilir kuruluşlar olmasının yanında, işleyişleri kolay ancak kuruluşları zahmetlidir.

Temelde iki türe ayrılan yatırım ortaklıkları, kuruluş aşamaların incelenmesiyle açıklanabilir. Bu nedenle yatırım ortaklıkları hakkında bilgi edinirken, sürecin en baştan takip edilmesi ve aşamalara hakim olunması gerekir.

Ortaklık aşamasında bilgilendirme ve duyuru süreçleri yer almaktadır. Uzman kadrosuyla çalışan ve kişilerin risklerden en az oranda etkilenmesini sağlayan yatırım ortaklıkları iki basit türdedir.

A ve B yatırım ortaklıkları arasındaki farkları net olarak kavramak ve iki türün ayrıcalıklarını anlayabilmek adına bazı incelemelerin yapılması gerekmektedir.

Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde düzenlenen ortaklıkların kuruluşuna ilişkin bilgi edinmek, amaç ve iki tür arasındaki farkları kavramak için incelenmesi gereken konular;

İzahname; En genel anlamıyla bilgilendirme sürecini ifade etmektedir. Şirketle ilgili en ufak ayrıntılar dahi göz önünde bulundurulmaktadır.

Halka arzın olduğu yatırım ortaklıkları, hisse senetlerini satın almak için ortak olması beklenen yatırımcılara şirket bilgileri detaylı şekilde anlatılmaktadır. Finansal tablolar, hisse senetlerinin tutarı, şirketin özellikleri, amacı, yatırımlar aydınlığa kavuşturulmaktadır.

Sirküler; Şirkete ortak olmayı düşünen yatırımcıların, öncelikle yatırım ortaklığının hisse senetlerini satın alması gerekmektedir. Bu ortaklık sürecinin startı sirküler aracılığıyla verilmektedir.

Halkın arza çağrılmasını amaçlayan bir duyurudur. Duyuruda izahname ile ilgili ilan tarihleri de yer almaktadır. Yatırım ortaklıklarının yapı taşları sirkülerle oluşturulmaktadır.

Aylık Portföy Tabloları; Aylık dönemlere ilişkin portföyler kurul standartlarına göre oluşturulmaktadır. Tabloların aylık olarak düzenlenmesi ve ay sonunda 6 günlük süre zarfında borsaya gönderilmelidir. Tabloların gönderildiği borsalar aynı zamanda hisselerin işlem gördüğü alanlar olmalıdır. Yatırımcılar bu tablolar sayesinde portföy varlıkları hakkında detaylı bilgi edinmektedirler.

Finansal Tablolar; Yatırım ortaklıklarının hisse senetleri işlem görüyorsa, finansal tabloların da 3 aylık zaman çizelgesi halinde hazırlanması gerekir. Hesap bitim süreleri takip edilerek, 10 haftalık zaman zarfında ayrıntılı tablolar oluşturulmalıdır.

Hazırlanan veriler borsa bülteninde yayımlanmak üzere kurula gönderilmektedir.

Gerek muhasebe işlemlerinde, gerekse mali tabloların hazırlanmasında Sermaye Piyasası Mevzuatı’ı tebliğine uygun hareket edilmelidir.

Mali tablolar hazırlanırken yıllık olağan genel kurul toplantısından sonraki 30 gün önemlidir.

Yatırım Ortaklıklarının Türleri Nelerdir? yazımızın sonuna geldik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287