Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yatırım Ortaklığının Sağladığı Avantajlar?

Bu yazı içerisinde sizlere Yatırım Ortaklığının Sağladığı Avantajlar? hakkında bilgi vereceğim.

Yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlayan, sınırlı bir alana yoğunlaşarak uzman ekiple çalışan yatırım ortaklıkları, riskleri en aza indirme prensibiyle çalışmaktadır.

Tasarrufların ortak havuzda toplanması ile çalışarak, elde edilen karların dağıtılmasını sağlamaktadır. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de çeşitli teşviklerle desteklenmektedir.

Yatırım ortaklığının varlığı ve gücü aynı zamanda ekonomik gücü de beraberinde getirmektedir.

Yatırım projeleri değerlendirildikten sonra fizibilite çalışmalarının yapılmasının ardından uygulamaya konulan yatırımlar, yatırım ortaklığı ile bir bakıma güvence altına alınmaktadır.

Tasarruflar havuzda toplanması ve elde edilen kar oranının paylaştırılması, ekonomi sektöründe paylaşmanın, birlik ve beraberliğin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle sektör için yatırım ortaklıkları oldukça önemli bir faktördür.

Tasarruflar Güvenilir Kadronun Kontrolünde

Sermaye tasarrufunu temel alarak uygulamaya konulan yol haritası daima güvenilir bir kadro tarafından kontrol altında tutulmaktadır.

Yatırım sektörüne dair genel değerlendirme yapıldığında en büyük eksiklik olarak bilgi yetersizliği gelmektedir.

Bu en önemli sorun yatırım ortaklığı ile aşılmaktadır. Uzman kadro ile çalışan kurumların riskleri en aza indirmekte ve varsa ortaya çıkan riskin dağıtılmasını sağlamaktadır.

Bireylerin yapamadığı ya da eksik yaptığı piyasa takibi, daima bu kuruluşlar tarafından mercek altında tutulmaktadır. En ufak değişimler alanında uzman kişilerce incelenerek, değerlendirilmektedir.

Analizlerin ardından ortaya net veriler konularak, gerçeğe en yakın tablo çizilmektedir. Piyasa dalgalanmalarına doğru tepkiler verilerek zarar oranları en aza indirilmektedir.

Uzman kadronun yanı sıra çalışma alanının sınırları olması yatırım ortaklığının en önemli avantajlarından birini oluşturmaktadır.

Ayrıca çalışma alanı olan menkul kıymetlerin sabit getirili olması da riskin en aza indirilmesini sağlamaktadır.

Türk Ticaret Kanunu Hükümlerine Uyulmalı

Anonim ortaklığı şeklinde kurulan yatırım ortaklıkları, Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan anonim ortaklıklara ilişkin düzenlemelere uymakla yükümlüdür.

Yatırım ortaklıkları kayıtlı sermaye esasına göre anonim ortaklık şeklinde kurulmalıdır.

Bunların yanı sıra unvanlarda yatırım ortaklığı ibaresinin bulunma şartı vardır ve SPK hükümlerine uygun esas sözleşmeler yapılması gerekmektedir.

Hisse senetlerinin nakit karşılıklarının çıkarılması ve başlangıçta sermayelerinin kurul tarafından belirlenen miktarın altında olmaması kriter sayılmaktadır.

Kurucularsa müflis olmamalı ve ayrıca yüz kızartıcı suçlardan mahkumiyet yememelidir.

Yatırım Ortaklıkları Kurucuları

Yatırım ortaklığı kurma konusunda özel düzenleme bulunmamaktadır. Anonim ortaklıkta kurucu olabilecek gerçek ve tüzel kişiler tarafından yatırım ortaklığı kurulabilir.

Tebliğ’de yer alan koşullar kuruluş aşamasında dikkate alınmak zorundadır. Kurucuların rüşvet ve sahtecilik benzeri suçlara karışmamış olmaları şarttır.

Daha önce sermaye piyasası mevzuatına aykırı hareket etmiş olan şahıslar yatırım ortaklıkları kurma hakkına sahip değildir.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve SPK’dan izin alınmasının ardından yatırım ortaklığı kurulabilmektedir.

 Yatırım ortaklıklarını aşan bazı işler de bulunmaktadır. Çalışma alanı sınırlandırılmış olan bu kuruluşlar ödünç para verme işlemleri ile uğraşamazlar ve kredi veremezler.

Bankaların sahip olduğu haklar gibi mevduat toplama hakları bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra mevduat toplama sonucunda verilecek işlemleri de yapamazlar.

Yatırım Ortaklığının Sağladığı Avantajlar? yazımızın sonuna geldik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287