Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Yabancılar mayıs ayında 1 milyar $’lık pay sattı

Şebnem TURHAN

Yabancı yatırımcı mayısta da borsada satıcı oldu. Borsa İstanbul olgularına nazaran mayısta yabancı yatırımcılar yıldız pazarda 6 milyar 718 milyon 169 bin dolarlık alım, 7 milyar 696 milyon 448 bin dolarlık satış yaptı. Yıldız pazardaki net satış 978 milyon 278 bin dolar oldu. Ana pazarda ise yabancı 1 milyar 661 milyon 470 bin dolarlık alım, 1 milyar 721 milyon 546 bin dolarlık satış yaptı. Ana pazarda 60 milyon dolar net satışçı oldular. Yekun mayıstaki net satış 1 milyar 38 milyon dolara ulaştı. Yabancının en çok alım yaptığı pay Yapı Kredi Bankası olarak öne çıkarken en ziyade satış Garanti Bankası’na geldi.

Borsa İstanbul donelerine nazaran nisanda en çokça alınan Yapı Kredi Bankası’nda 46 milyon 359 bin dolar net alıcı olan yabancının 2. tercihi Migros oldu. Migros’ta net alıcı olduğu ölçü 28.6 milyon dolar. Aselsan tekrar yabancının gözdeleri arasında. Aselsan’da net alım 11.3 milyon dolar. Yok Marketler’da ise 2.9 milyon dolarlık net alıcı olan yabancının Logo Yazılım da ilgi meydanında. Logo Yazılım’da 2.8 milyon dolarlık net alıcı olan yabancı Enerjisa Enerji’de de 2.7 milyon dolar net alıcı konumunda. Mayısta yabancının pandemi sürecinde öne çıkan azık perakendecilerine ilgisinin arttığı görülüyor.

Garanti Bankası yeniden bir numara sırada

Yıldız pazarda yabancı tekrar en çokça Garanti Bankası’nda net satıcı durumunda oldu. 286.3 milyon dolarlık net satış gerçekleştiren yabancının 2. en yüksek satışçı olduğu behre ise 155.1 milyon dolarla Akbank. Tüpraş’ta 121.9 milyon dolar, Ereğli Demir Çelikte 66.5 milyon dolar net satışçı olan yabancının Anadolu Efes’te net satışı ise 59.4 milyon dolar oldu. Arçelik’te 54.8 milyon dolar net satışçı durumunda bulunan yabancı İş Bankası’nda da 33 milyon dolar net satış yaptı. Tekfen’de 23.6 milyon dolar net satışçı yabancının sair satış yaptığı paylar ise tekrar bankalar. Halkbank’ta 21.4 milyon dolar, Vakıfb ank’ta 21.2 milyon dolar net satış gerçekleştirildi.

Trabzonspor sattı Beşiktaş aldı

Ana pazarda ise en ziyade satış nisanda olduğu üzere koronavirüs salgınından en çokça etkilenen bölüm havayollarına hizmet veren Doco’da oldu. Doco paylarında net satış ölçüsü 28.4 milyon dolar. 2. Park Elektrik Madencilikte net satış 2.3 milyon dolar iken sırasıyla pandemi periyodunda yatırımcıların gözdesi olan ve fiyat yükselişiyle dikkat çeken RTA Laboratuvarları Yatırım Ortaklığı’nda yabancı 1.9 milyon dolar satış yaptı. Vestel Beyaz Eşya’da 1.7, İndeks Bilgisayar’da ise 1.6 milyon dolar net satış gerçekleşti. Trabzonspor da 1 milyon dolar net satışla en çokça satış yapılan pay listesine girdi.

Ana pazarda en çokça net alıcı olduğu pay 2.7 milyon dolar ile Avrasya GMYO oldu. Onu 1 milyon dolarla İş Teşebbüs izlerken üçüncü 949 bin dolarla Ak Güç, dördüncü 936.2 bin dolarla Papilon Savunma oldu, beşincilikte de 863.8 bin dolarla Menderes Dokuma mekan aldı. Spor paylarında yabancının net alımcı olduğu listede öne çıkar ise 713.7 milyon dolarlık net alımın olduğu Beşiktaş behreleri oldu.

  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287