Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

WordPress’te HTTPS İsteklerini En Aza İndirmenin 4 Yolu

Kullanıcılarınızın tarayıcıları, web sayfalarınızdan birini her ziyaret ettiklerinde yüzlerce istek olmasa bile düzinelerce istekte bulunur. Her bir yükleme HyperText Aktarım Protokolü (HTTP) veya HyperText Aktarım Protokolü Güvenli (HTTPS) üzerinden yüklenir ve sitenizin performansını etkiler.

Neyse ki, WordPress’teki HTTPS isteklerini en aza indirmek için elinizde çok sayıda yöntem var. Bu da, sitenizin genel yönetimindeki performansını artırmalıdır.

Bu makalede, sayfalarınızdan herhangi biri için HTTPS isteklerini nasıl izleyeceğinizi göstereceğiz. Ardından, WordPress siteniz için bunları en aza indirmek için dört yöntemden geçeceğiz. Hadi hadi bakalım!

Sitenizin HTTPS isteklerini neden ve nasıl izleyeceksiniz
Bir kullanıcı sayfalarınızdan birini her ziyaret ettiğinde, tarayıcıları içerdiği öğeleri yüklemek için sitenizin sunucusuna birden fazla istek gönderir. Bu, resimleri, komut dosyalarını, stil sayfalarını ve daha fazlasını içerir.

Kullanıcılar web sayfalarınızı yüklediğinde arka planda kaç istek olduğunu görmek için Chrome Geliştirme Araçları’nı kullanarak bir test çalıştırabilirsiniz . Uzantıyı yükledikten sonra, tarayıcının sağ üst köşesindeki üç noktalı simgeyi tıklayın ve bu özelliğe erişmek için Diğer Araçlar> Geliştirici Araçları’nı seçin .

Ortaya çıkan pencerede Ağ etiketli bir sekme bulunur . Üzerine tıklamak, görüntülemekte olduğunuz sayfa yüklendiğinde meydana gelen tüm isteklere genel bir bakış sağlar:

Chrome.com Araçları’nı kullanarak Google.com’u analiz etme.
Sağa bakarsanız, her bir bileşenin dosya boyutunu ve yüklenmesinin ne kadar sürdüğünü görebilirsiniz. Her birinin kaç öğenin yüklenmesi gerektiğini ve ne kadar sürdüğünü analiz etmek için bazı popüler web sitelerine göz attık:

BuzzFeed: 3,22 saniyede toplam 5,7 MB için 117 istek.
Amazon: 1,44 saniyede toplam 4,3 MB için 206 istek.
Expedia: 6.91 saniyede 140 MB toplam 140 istek.
Gördüğünüz gibi, HTTPS isteklerinin sayısı ile yükleme süreleri arasında bir korelasyon var. Ancak, daha fazla talebin daha kötü performansa eşit olduğunu söylemek basit değildir.

Örneğin Amazon’u ele alalım. Yukarıda listelenen sayfaların en fazla talebini gerektirmesine rağmen, bunları verimli bir şekilde ele almayı başarır. Bunu, günlüklere bir göz atmadığınız sürece fark edilmeden arka planda kaynaklar yükleyerek yapar.

Başka bir deyişle, Amazon’un web sitesi çok iyi optimize edilmiştir , ziyaret ettiğinizde daha fazla veri yüklemeniz gerekmesine rağmen Buzzfeed veya Expedia’dan daha hızlıdır. Sitenizin performansını da artırmanın çeşitli yolları vardır. Ancak, mümkün olduğunda WordPress’te HTTPS isteklerini en aza indirmeye çalışmak hala akıllıdır.

WordPress’te HTTPS İsteklerini En Aza İndirmenin 4 Yolu
Bir WordPress kullanıcısı olarak, HTTPS isteklerini en aza indirme söz konusu olduğunda büyük bir avantaja sahipsiniz. Çoğu üçüncü taraf hizmeti, İçerik Yönetim Sistemi (CMS) ile sorunsuz bir şekilde bütünleşir. Ayrıca, yardımcı olabilecek birçok eklentiye erişebilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz dört basit teknik.

1. Kullanılmayan görüntüleri silin ve dosya boyutlarınızı azaltın
Medya dosyaları herkesin bildiği gibi ‘ağır’. Medya Kitaplığınızdaki her görüntünün birkaç MB ağırlığında olması çok yaygındır. Videolar ve GIF’ler daha da kötüdür.

Sitenizdeki kullanılmayan görüntüleri silmek, WordPress’teki HTTPS isteklerini en aza indirmenin hızlı ve basit bir yoludur. Ziyaretçileriniz zaten onları görmüyor, bu nedenle içeriğinize değer katmıyorlar.

Sakladığınız görüntülere gelince, bunları sıkıştırma yoluyla optimize etmek akıllıca olacaktır. Dosya boyutlarını azaltarak teknik web siteniz için istek sayısına aşağı kesmiyor rağmen, yaptığı kaynaklar yüke daha az zaman aldığını ortalama.

Bunu yapmanın en kolay yolu, süreci sizin için halleden bir eklenti kullanmaktır. Smush böyle bir araçtır. Kayıpsız sıkıştırma kullanır, yani görüntü dosyalarınızın kalitesini etkilemeden boyutunu azaltır:

Smush eklentisi.
Smush, yüklediğiniz yeni dosyalarla otomatik olarak çalışır ve bunu mevcut kitaplığınızı sıkıştırmak için de kullanabilirsiniz. Ayrıca, daha da iyileştirmek için resimlerinizin boyutunu yeniden boyutlandırır. Ücretsiz bir sürüm olmasına rağmen, tüm özelliklere erişmek için Smush Pro’ya ihtiyacınız olacağını unutmayın .

Görüntü isteklerini azaltma konusunda daha agresif olmak istiyorsanız, ‘sprite’ adlı bir tür CSS dosyası da ayarlayabilirsiniz. CSS sprite’ları birden çok görüntüyü birleştirir, böylece ziyaretçiler yalnızca tek bir kaynak yüklemelidir. Ancak, onlar Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) olumsuz etkileyebilir, bu yüzden onları az kullanmanız gerekir.

2. Tembel yükleme uygulayın
Genellikle, tarayıcınız bir sayfadaki her kaynağı tek bir geçişte işler. Bununla birlikte, tarayıcılar, kullanıcılar sayfayı aşağı kaydırdıkça görünene kadar görüntüleri yüklemelerini engelleyen ‘tembel yükleme’ adlı bir işlevi uygulayabilirsiniz.

Tembel yükleme yararlı olabilir, çünkü hem indirme sürelerini hem de sunucunuzun uğraşması gereken ilk istek sayısını azaltır. Ancak, bu isteklerin daha sonraki bir tarihte gerçekleşeceğini unutmayın.

Smush görüntü optimizasyonu eklentisini yüklerseniz, kurulum işlemi sırasında tembel yükleme uygulamak isteyip istemediğinizi soracaktır:

Smush sihirbazını kullanarak tembel yüklemeyi etkinleştirme.
Bu özelliği ayrıca Smush> Dashboard> Lazy Load’a giderek etkinleştirebilirsiniz . Bu sekmeden, hangi sayfalar için tembel yüklemeyi ve hangi sayfalarda kullanılacak dosya türlerini seçebilirsiniz:

Smush içinde tembel yüklemeyi yapılandırma.
Tembel yüklemeyi manuel olarak uygulamak da mümkündür, ancak sayfalarınızın kodunu değiştirmek için JavaScript kullanmanızı gerektirir.

GÜNCELLEME: WordPress Core’da Tembel Yüklenen Görüntüler, yaklaşan WordPress 5.4 sürümünde varsayılan olarak etkinleştirilecektir .

3. Komut dosyalarınızı ve stillerinizi birleştirin ve küçültün
Modern web sitelerinin çoğu bol miktarda JavaScript ve CSS kullanır. Çoğu eklenti, Google Fonts , analiz platformları ve daha fazlası gibi üçüncü taraf hizmetleri gibi web sitenize yeni komut dosyaları ekler .

Bu komut dosyaları ve stiller, web sitenizin işlevselliği ve görünümünün anahtarıdır. Ancak, her biri ziyaretçilerinizin beklemesi gereken yeni bir HTTPS isteğini temsil eder.

İdeal olarak, herhangi bir kritik komut dosyasını veya stili kaldırmak zorunda kalmadan bu isteklerin etkisini ve sayısını azaltmak istersiniz . Bunu yapmak için iki adımı izlemeniz gerekir:

Mümkün olduğu kadar çok komut dosyasını birleştirin. Sunucunuzun erişmesi gereken birden çok .js ve .css dosyası kullanmak yerine, bunların bir kısmını veya tamamını birleştirerek toplam istek sayınızı azaltabilirsiniz.
Elde edilen dosyaları küçültün. Birleştirilmiş dosyalarınızı alın ve sunucunuzun daha hızlı okuyabilmesi için boş alan ve gereksiz verilerin kaldırılmasını içeren ‘küçültün’.
Bu iki adımı da manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, bu zamanınızı çok verimsiz kullanır ve yeterli kodlama bilgisi gerektirir. Neyse ki, sizin için monoton işi halledebilecek eklentiler var.

Web sitenizdeki komut dosyalarını birleştirmek ve küçültmek için kullanılabilecek tek bir eklenti kullanmak istiyorsanız, Hızlı Hız Minimize Etmenizi öneririz :

Fast Velocity Minify eklentisi.
Hem dosyaları birleştirmenin hem de küçültmenin yanı sıra, Fast Velocity Minify dosyaları ‘erteleyebilir’. Uygulamada, komut dosyalarının ertelenmesi tembel yüklemeye benzer şekilde çalışır. İhtiyaç duyulana kadar çalışmalarını önleyerek performansı daha da artırır.

4. Gereksiz eklentiyi ve tema karmaşasını azaltın
WordPress’teki yabancı HTTPS istekleri söz konusu olduğunda en yaygın suçlulardan bazıları eklentilerdir. Sayfalarınıza genellikle yükleme gerektiren en az birkaç ek öğe eklerler.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, performans açısından hala iyi performans gösteren düzinelerce istek içeren bir web siteniz olabilir. Bununla birlikte, optimizasyon için, kullanmadığınız eklentileri silmeyi unutmayın:

İhtiyacınız olmayan eklentileri devre dışı bırakma.
Çoğu barındırma sağlayıcısı yeni kullanıcılar için kutudan birkaç eklenti ayarladı. Web siteniz büyüdükçe, muhtemelen çok daha fazlasını deneyeceksiniz. İnsanlar genellikle ihtiyaç duymadıklarını kaldırmayı unuturlar.

Bu gereksiz eklentilerin arka planda çalıştırılan komut dosyaları, sitenize gereksiz HTTPS istekleri ekler. Bunları silmek için birkaç dakikanızı ayırmak sayfalarınızın performansını önemli ölçüde artırabilir.

Aynı şey WordPress temaları için de geçerlidir. Web sitenizde yalnızca şu anda etkin olanın ve sorun giderme için varsayılan bir seçeneğin yüklü olması gerekir.

Sonuç
Yüksek performans, başarılı bir web sitesinin anahtarıdır. Ne yazık ki, çevrimiçi içeriğinizin çekiciliğine katkıda bulunan ve eklentiler ve resimler de dahil olmak üzere çok sayıda HTTPS isteğine neden olabilecek birçok öğe vardır.

Web sitenizi hızlandırmak için WordPress’teki HTTPS isteklerini en aza indirmek istiyorsanız, size yardımcı olabilecek dört ipucu:

Kullanılmayan görüntüleri silin ve dosya boyutlarınızı azaltın.
Tembel yükleme uygulayın.
Komut dosyalarınızı birleştirin ve en aza indirin.
Gereksiz eklentiyi ve tema karmaşasını azaltın.
WordPress’te HTTPS isteklerini en aza indirme hakkında sorularınız mı var? Bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde inceleyelim!

Resim kredisi: Pixabay .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287