Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Vodafone Busıness’tan sürdürülebilir tarım ve etrafa dijital destek

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone,bir yandan koronavirüs salgını sebebiyle değişen günlük tertip ve iş yapış biçimlerine münasebetli tahliller sunarken bir yandan da nesnelerin interneti teknolojisi ile tarımda sürdürülebilirliği sağlamaya destek veriyor. Vodafone Türkiye İcra Heyeti Lider Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, 5 Haziran Yerküre Muhit Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada teknolojinin, bugün ve gelecekte tarımda sürdürülebilirliği artırma konusunda üstlendiği kıymetli role dikkat çekti.

Tarla ve mahsulleri 24 saat uzaktan takip imkanı sunan, verimlilik ve tasarruf aksiyonlarıyla istikrarlı ve sürdürülebilir tarımı destekleyen Vodafone Business Dijital Tarım İstasyonu üzere dijital tahlillerin hem sıhhat hem verimlilik açısından öne çıktığını belirten Meltem Bakiler Şahin, bu tahlillerin çevresel açıdan da yarar sağladığını söyledi. Bu yararların kesimdeki paydaşların artan nüfus ve verimliliği kısıtlayan çevresel faktörler önünde ellerini güçlendirdiğini vurgulayan Meltem Bakiler Şahin, şöyle devam etti:

“Covid-19, yerküre umumunda hayatı derinden etkiledi. Virüsün yayılmasını önlemeye, topluluğun savunmasız bölümlerini himayeye ve yeni sıradana ayak uydurmaya yönelik gayretler sürerken, tarım üzere birtakım kesimler iş modellerini çok kısa bir mühlet içerisinde değiştirmek zorunda kaldı. Yerkürenin dört bir yanındaki çiftçiler, bir yandan işçi azlığı, kaynak kısıtlılığı ve öngörülemez piyasa koşullarıyla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da ayakta kalabilmek ve talep artışını karşılayabilmek için üretimi devam ettirmek zorunda kaldı. Başta nesnelerin interneti (IoT) olmak üzere salgın öncesinde de tarım dalına destek olan dijital tahliller, pek çok çiftçinin ve işletmenin temel işlerini otomatize etmelerine imkan vererek zorluklara göğüs germelerine yardımcı oluyor, mahsüllerinin ve hayvanlarının sıhhat ve verimini muhafazalarını sağlıyor.”

Meltem Bakiler Şahin: Daha az su ve kuvvet tüketimi sağlıyor

Meltem Bakiler Şahin, tarım bölümüne yönelik teknolojilerin bir finansman sistemiyle desteklenmesinin sürdürülebilirliğin sağlanması için atılacak en yanlışsız adımlardan biri olduğuna da değindi. Meltem Bakiler Şahin, “Bunun en hoş örneklerinden biri, İş Bankası ile hayata geçirdiğimiz Vodafone Business Dijital Tarım Girişimimiz. Çiftçilerimiz girişim kapsamında Dijital Tarım İstasyonu’na Türkiye İş Bankası’nın tarım kredisiyle sahip olabiliyor ve kredi geri ödemelerini hasat devrinin akabinde yapabiliyor. Bu da çiftçilerimizin daha yeterli finansal imkanlara kavuşmasını, kimsayal tasarrufundan uzaklaşmasını ve daha az su ve kuvvet tüketmesini sağlayarak mahsül verimliliği için en mütenasip ortamı yaratıyor. Ve tüm bunlar, Vodafone Business olarak teknolojimiz, muhabere ağlarımız ve hizmetlerimizle Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ekte bulunma misyonumuzu destekliyor” diye konuştu.

Covid-19 salgınıyla, çiftçilerin ve işletmelerin teknolojiden faydalanmasının her zamankinden daha değerli hale geldiğini yineleyen Meltem Bakiler Şahin, Türkiye’de çiftçi sayısının 4.2 milyon, ziraî istihdam nispetinin %25 olduğu düşünüldüğünde, teknoloji tahlillerinin bireyler, işletmeler ve etraf üzerinde olumlu bir tesir yaratmak için çok büyük bir fırsat sunduğuna dikkat çekti. Meltem Bakiler Şahin, şunları söyledi:

‘Üzerimize düşeni yapmaktan ötürü gururluyuz”

“Türkiye İstatistik Kurumu datalarına nazaran 2019 yılı itibariyle; tarım dalının Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’daki behresi 275 milyar TL seviyesinde. Büyük bir potansiyel kelam konusu ve daha gidecek yolumuz var. Tarım dalının ne kadar hayati bir ehemmiyete sahip olduğunu salgın sürecinde bir sefer daha gördük. Çiftçilerimizin akıllıca malumat ile yönlendirilmesi, gerçek orantıda, hakikat araçlarla gübreleme, ilaçlama, sulama yapması eser verimliliğini, kaliteyi ve çiftçininkazancını artıracaktır. Kaynakları gerçek ve faal kullanarak daha az girdi ile daha çok üretim gerçekleştirilebilecektir. Bugün ziraî IoT tahlillerinin verimli kullanılması halinde, üretimde ve kalitede en az %25 artış olabileceği üzere, girdi maliyetlerinde de %50’ye kadar tasarruf sağlanabiliyor. Aldığımız geri dönüşler Dijital Tarım Çözümümüz’ün tarıma ve muhite eklerini gösteriyor. Örneğin Silifke Çilek Üreticileri Birliği dijital tarım çözümümüzü kullanıyor. Salgın sürecinde uzaktan izleme ve gelen ölçüm olguları ile topraktaki ziraî faaliyetlerini sürdürdüklerini, bilhassa münhasıran sensörlerin ölçümleri ile tespit edilen olguları kullanarak gübreleme ve ilaçlama faaliyetlerini planlamada başarılı olduklarını söz etti. Vodafone Öbeği yerküre çapında bu hususta değerli tahlilleriyle sürdürülebilirliğe ek sağlıyor. IoT tahlilleriyle İrlanda’daki mandıra çiftçilerinin ineklerinin sıhhatini takip altında tutarak yem verimliliğini, süt ve et kalitesini artırmalarına yardımcı oluyor.Almanya’da mandıra çiftliklerine yönelik tahliller devletin %95’ine ulaşmış durumda. Tanzanya’da nesnelerin interneti teknolojisiyle değirmenciler öğütme sürecinde unu zenginleştirmek için gereken mikro-besinlerin ölçüsünü sahih bir halde hesaplıyor. Halihazırda 2 milyon bireye ulaşan girişimin, 2025 itibariyle 100 milyon kişinin hayatına dokunması öngörülüyor. Özetle dijital tarım girişimleri, çiftçiler için sağladıkları yararların ötesinde mahsusen gelişmekte olan memleketlerde sürece tesisleri açısından da çığır açıcı sonuçlar yaratabilmektedir. Tarım hepimizin geleceği. Bu faaliyeti, teknolojimizi kullanarak daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmek için üzerimize düşeni yapmaktan ötürü çok gururluyuz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287