Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Bu yazı içerisinde sizlere Vadeli Mevduat Hesabı hakkında bilgi vereceğim.

Günümüzde, hem Türkiye’nin hem de dünyanın gündeminde terör, ekonomik parametrelerin değişkenliği, siyasal ilişkiler gibi sebeplerden dolayı, yatırımcılar riski olmayan veya az riskli alanlara yatırım yapmayı tercih ediyorlar.

Tercih genelde altından yana oluyor. Ancak bilinmesi gerekir ki altına yatırım yaparak da zarar edilebilir.

Önemli olanın yatırım yapılırken alınan risk ile kişinin parasının kazandığı değerin doğru orantılı olması gerektiği şeklinde belirtiliyor.

Yatırım yapma planı içinde olan kişilerin en çok tercih ettiği en iyi yatırım aracı olarak görülen alan, vadeli mevduat olarak belirtiliyor.

Vadeli mevduata yatırımın riski oldukça az oluyor. Belirli bir vade ve belirli bir tutarda para yatırılan işlerde, paranın vadesi bittiğinde, kişi ne kadar kazanacağını biliyor.

Anaparaya eklenecek olan faizin tutarını kişi bilerek hareket ediyor ve dolayısı ile alınan risk minimum seviyeye inmiş oluyor.

Banka, yatırımcının bankaya yatırmış olduğu paralar ile kredi talebinde bulunan kişilere kredi sağlıyor.

Yatırımcıya bankadan gelenfaiz oranına karşılık olarak, kredi talebinde bulunmuş olan kişilereile kredi veriyor. Aynı zamanda vadesine göre de aradaki fark ne kadar ise ona göre kâr elde ediyor.

Yani banka, kişinin birikiminin vadesi ne kadar sürüyorsa, o kadar zaman süresince yatırımcının parasını işliyor. Banka, yatırımcının parası ile çalışıp, belli bir kar elde ederken, bu karın bir miktarını tekrar yatırımcıya veriyor.

İşte bu tekrar yatırımcıya dönen paraya faiz deniliyor. Kişinin alacağı para, vadeli mevduat hesabını açtığı zaman belli oluyor.

Vadenin bitmesinin ardından yatırımcı, anaparasına eklenen faiz ile birlikte birikimini bankadan çekebiliyor.

Vadeli mevduat hesabı açarken en uygun vadelendirme nedir?

Vadelendirme en az 32 gün üzerinden yapılıyor. Vadelendirmenin en uzun süresi 1 yıl olarak belirleniyor.

Bununla birlikte, devamlı olarak vadelendirme yapmak istemeyen kişiler birleşik faiz uygulatabiliyorlar.

Yani, 32 gün sonra vade bitince, faizin de eklendiği paranın üzerine yeni bir dönem başlatılarak faiz işletiliyor.

Kişi bunu vadeli mevduat hesabını açtırırken talep edebiliyor.

Vadeli mevduat hesabı açıldığı zaman uygulanacak olan faiz tutarı ile ilgili, yüklü miktarda mevduatı olan yatırımcılar özel faiz oranlarından ve vadelerndirme fırsatlarından faydalanabiliyorlar. 

Vade süresince yatırımcının paraya ihtiyacı olduğu durumlarda bazı hesaplarda veda bozuluyorken, bazı hesaplarda ise vade bekleme olmadan kişi dilediği zaman para çekebiliyor.

Bu konu ile alakalı olarak, kişi parasını yatırmadan önce vadeli mevduat hesabı açmak hakkında bankalarda bilgi alabiliyor.

Vadeli hesap üzerinde devlet güvencesi var mıdır?

Yatırımcılar, vadeli mevduat hesabı açmak talebi ile bankaya başvurduklarında, banka tarafından verilen bilgiler arasında önemli bir bilgi yer alıyor.

Devlet, yatırımcının parasını 100.000 liraya kadar güvence altına alıyor.

Yani vade süresince bankanın batması veya kazancın bir şekilde zarar görmesi durumunda dahi, yatırımcının zarar etmesi söz konusu olmuyor.

Böylece, risk oldukça azalmış oluyor.

Vadeli Mevduat Hesabı yazımızın sonuna geldik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287