Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Unutkanlığı Engelleyen Beyin Egzersizleri

Unutkanlık, çağımızın önemli problemlerinden birisidir. Düzensiz beslenme, stres ve gergin bir hayat sürülmesi, zararlı alışkanlıklar ve bunun gibi birçok sebepten dolayı unutkanlık hemen hemen herkesin başına gelir. Ancak ileri seviyede unutkanlıklar hayati sonuçlara bile neden olabilmektedir. Bazı küçük ama etkili egzersizler sayesinde unutkanlığın önüne geçebilmek mümkündür.

Unutkanlığa iyi gelen yiyecekleri herkes bilir (yabanmersini, Derin Deniz Balıkları, Kuruyemişler, Kepekli Tahıllar, Nar Suyu, Yeşil Çay, Koyu Çikolata, Ispanak, Elma, Domates). Bu yiyeceklerin sıklıkla tüketilmesinin yanında ek olarak bu egzersizler yerine getirildiğine daha güçlü sonuçlar alınabilir. İlk olarak sudoku ve buna benzer bulmacaların her gün düzenli olarak özellikle sabah saatlerinde çözülmesi gerçekten çok etkili bir yöntemdir. Beyni çalıştırmak ve sorunun üzerine gitmek, unutkanlığı çözmede kilit yöntemdir. Tekerleme ezberlemek, yabancı şarkıları ezbelemeye çalışmak da etkilidir. Bu noktada yapılması gerekenlerin yanında yapılmaması gereken ise, gereksiz bilgi ezberlemektir. Bunların başında da müzikli reklamlar gelir. Reklam izlerken ezberlemeye çalışmaktan kaçınmak şarttır. Yine sabah saatlerinde ve gece uyumadan önce hafif ses ile klasik müzik dinlemek çok iyi gelecektir. Hem hafızayı kuvvetlendirecek hem de içsel bir dinlenme sağlanacaktır. Numaraları gruplandırarak ezberlemek de çok iyi olacaktır. Beyin kategorize edilen bilgileri daha kolay ezberler ve iyi gelir.

Beyin egzersizleri ve düzenli bir beslenme sayesinde herkes unutkanlık sorununu en aza indirebilir ve bu problemden uzak kalabilir. Doktor kontrolü ve tıbbi destek de oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287