Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Ulusal Güvenlik Heyeti Bildirisi yayımlandı

Ulusal Güvenlik Şurası (MGK) Bildirisi’nde, “Türkiye aksiliği ortak paydasında bir araya gelen kimi aktörlerin, devletimizin Akdeniz’deki legal ve türel adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş, memleketimizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir.” tabirleri kullanıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki MGK Toplantısı’nın akabinde yayımlanan bildiride, ulusal birlik ve beraberlik ile bekayı tehdit eden PKK/KCK-PYD/YPG, DEAŞ VE FETÖ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında muvaffakiyetle icra edilen operasyonlar hakkında Şuraya malumat sunulduğu, Türkiye’de ve yerde teröre karşı yürütülen uğraşın kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı.

Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve yerin terör örgütlerinden temizlenerek Suriyelilerin devletlerine “gönüllü, onurlu ve güvenli” olarak geri dönmesi doğrultusunda Türkiye’nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmaları taviz vermeden sürdürme kararlılığının bir kere daha teyit edildiği belirtilen bildiride; memleketler arası topluluğun, bu cephedeki gayretlere destek olmaya çağrıldığı bildirildi.

“Uluslararası topluluk prensipli duruş sergilemeli”

Bildiride, Türkiye’nin Akdeniz’deki yasal adımlarına ait şunlar kaydedildi:

“Türkiye tersliği ortak paydasında bir araya gelen kimi aktörlerin, memleketimizin Akdeniz’deki yasal ve türel adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş; devletimizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir.

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan yasal hükümetin, Libya’nın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü koruma ederek memleket sathında barış ve huzurun tesisi cephesinde gösterdiği uğraşlara Türkiye tarafından verilen askeri danışmanlık hizmetleri sürdürüleceği vurgulanmış, memleketler arası topluluk, Libya halkının iradesini gasp eden ve yasal Libya hükümetini gaye alan karanlık oluşumlara karşı prensipli bir duruş sergilemeye davet edilmiştir.”

Bildiride başkaca, global seviyede tesirli olan salgınla amansız uğraşta Türkiye’nin sıhhat, besin, teknoloji, iktisat, kamu nizamı ve güvenliği başta olmak üzere, her meydanda gösterdiği muvaffakiyetin altının çizildiği vurgulandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287