Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Uçak yolculuğunda “fiziki temassızlık” kriteri

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde sıradanlaşma devrine geçilmesiyle iç hat uçuşlarının tekrar başladığı hava yolu taşımacılığında yeni önlemler tatbike konuluyor. Bu kapsamda, “tıbbi maske” takma zaruriliği bulunan yolcular arasında “fiziki temassızlık” kuralı da işletilecek, oturma biçiminden yemek servisine kadar detaylar bu kriter ışığında uygulanacak.

COVID-19 salgını nedeniyle mart ayında durdurulan ve 1 Haziran itibarıyla iç hat uçuşlarının başladığı hava yolu taşımacılığında, memleketler arası süreçler de göz önünde tutularak kararlar hayata geçiriliyor.

Yerküre Sıhhat Örgütü tarafından yapılan “COVID-19 Salgını Memleketler arası Halk Sıhhati Acil Durumu İlanı”na dayanılarak, “Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Umumi Müdüriyeti COVID-19 Rehberi”ne elverişli olarak hazırlanan “Uçuş Operasyonları Esnasında COVID-19 Önlemleri Genelgesi” pratiklere istikamet veriyor.

Buna nazaran, koltuk ceplerindeki dergi ve broşürlerin kaldırıldığı hava aracında sağ taraftaki son iki koltuk sırası COVID-19 izolasyon meydanı olarak belirlendiğinden boş bırakılıyor. 

Hava aracına binmeden önce bilet rezervasyonları yapılırken kabin içinde mümkün olduğunca boş koltuk kalacak halde yerleşim yapılmasına itina gösteriliyor. Kabin ekibi koltuğunun önünde kalan yolcu koltuğu, çevre uzaklık sağlanamıyorsa yahut kabin vazifelisi yüz gözetici kullanmıyorsa boş bırakılıyor.

El bagajına sınırlama

Yolcular, hava aracına binmeden evvel temassız ateş ölçerle denetimden geçirilerek semptom sorgulaması yapılıyor. 38 kademenin üstünde ateş, burun akıntısı, öksürük ve teneffüs düşüncesi üzere semptomlar görülmesi halinde yolcu, hava aracına kabul edilmiyor.

Biniş sırasında hareketliliğin azaltılması hedefiyle yolcular, hava aracına toplumsal arayı en az bir metre sağlayacak şekilde oturma yanlarına nazaran kabul ediliyor.

Yolcuların hava aracına biniş ve inişi sırasında içtimaî arayı koruyabilmeleri ve kabin ekibinin yolcu bagajına dokunma gereksinimini azaltmak için hatun el çantası, erkek evrak çantası, dizüstü bilgisayar ve bebek el çantası dışında el bagajı kabine kabul edilmiyor.

Yolcuların biniş kapısından hava aracına aktarımları otobüsle yapılacaksa aracın maksimum kapasitesinin yüzde 50’si nispetinde yolcu kabul ediliyor.

Bebeklerde maske kullanılmayacak

Hava aracı içinde uçak içi emniyet bilgilendirmesinde, COVID-19 kapsamında alınması gereken uçuş önlemlerine de mahal veriliyor. Ateş, öksürük, burun akıntısı ve teneffüs güçlüğü şikayeti olan yolcuların hizmetlilere bildirilmesi isteniyor. 

COVID-19 nedeniyle mart ayında durdurulduktan sonra 1 Haziran itibarıyla sıradanlaşma sürecine geçilen hava yolu taşımacılığında iç hat uçuşları yine başladı.

Alınan önlemler kapsamında yolcuların “tıbbi maske” takma mecburiliği bulunuyor. Uçaklarda kullanılan HEPA tipi filtreler 3 dakikada bir havayı temizliyor. Bu nedenle gayri mekanlara nazaran uçakta daha inançlı bir ortam oluşuyor. Buna rağmen her türlü ihtimal gözetilerek yolcuların yan yana koltuklarda oturmalarına imkan sağlansa da “fiziki temassızlık” kuralı esas olacak. Bu kapsamda, yolcuların birbirlerine temas etmemesi için gerekli önlemler alınacak. 

Yolculara verilecek gereçler mümkünse kimseye şahsi olacak, bu mümkün değilse her kullanımdan sonra temizlenip paketlenecek. Yastık ve battaniyeler 2 saatten uzun uçuşlarda ambalajlı verilebilecek. 

İki saatten kısa uçuşlarda yiyecek servisi yapılmayacak. İki saatten uzun uçuşlarda önceden hazırlanmış gizli ambalajlı/paketlenmiş yiyecek ve içecekler yolculara servis edilecek. Mümkünse bunlar hava aracına biniş öncesinde yolcuların oturma sahalarına bırakılacak. Uçuş sırasında servis yapılması gerekiyorsa tek paket halinde gerçekleştirilecek.

Uzun menzilli uçuşlarda tek paket olacak şekilde servis tekrarlanabilecek. Yeme ve içme sırasında maske çıkartılacağından yan yana oturan yolcular birebir anda yemeğe başlayamayacak. Bir yolcu yeme ve içmesini bitirdikten sonra yanındaki yolcu başlayabilecek. Bu hususta ihtar anonsu yapılacak.

Boğulma riski nedeniyle bebeklere maske takma mecburiliği olmayacak, çocuklarda ise tutarlı boyutlarda maske yahut bandana kullanılacak. 

İniş sonrasında kabindeki teması en aza indirebilmek için yolcuların küçük gruplar halinde ayağa kalkarak hava aracından indirilmesi yoluna gidilecek.

Semptom gösteren yolcu izolasyon koltuğuna götürülecek

COVID-19 semptomu gösteren yolcu, daha evvel artta boş bırakılarak belirlenmiş izolasyon koltuklarına götürülecek. Hava dolaşım sistemi dikkate alınarak bu yolcular, izolasyon yerinin sağındaki pencere tarafı koltuklara oturtulacak.

Yolcunun maskesini yolculuk vadesince yanlışsız halde kullanması sağlanacak. Olası COVID-19 vakasına diğer bir yolcu eşlik ediyorsa bu kişi rastgele bir semptom göstermese dahi evvelce belirlenen izolasyon koltuklarına alınacak.

Kaptan pilot, laf konusu yolcu ve mümkün semptomları konusunda bilgilendirilecek ve varış havaalanına ulaşmadan evvel havalimanı denetim ünitesi bu mevzuda uyarılacak.

Genelgedeki hususlar konusunda hava yolu çalışanı de bilgilendirildi. Gelecek devirdeki tüm uçuşlarda bu kurallar gözetilecek. 

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287