Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Türkiye’nin Şark Akdeniz’deki yeni sondaj meydanları

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiği Şark Akdeniz’deki deniz hudutları içinde, Türkiye Petrolleri Anonim Iştirakinin (TPAO) sismik araştırma ve sondaj ruhsat müracaatında bulunduğu yeni ruhsat alanlarını gösteren haritayı paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Umumî Yöneticisi Büyükelçi Çağatay Erciyes, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin, BM’ye bildirdiği Şark Akdeniz’deki deniz sonları ile TPAO’nun bu sonlar içindeki araştırma ve sondaj ruhsat müracaatında bulunduğu yeni ruhsat meydanlarını gösteren haritalara mahal verdi.

“Türkiye, hâkim haklarını kullanmayı kararlılıkla sürdürecek”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bahse ait yaptığı yazılı açıklamada, TPAO’nun araştırma ve sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere müracaatta bulunduğu yeni ruhsat meydanlarının, Türkiye’nin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığı hudutları içinde olduğunu hatırlatarak, “Ülkemiz, tekraren duyurduğu bu meydanda hükümran haklarını kullanmayı kararlılıkla sürdürecektir.” açıklamasında bulunmuştu.

TPAO, Akdeniz’de Türk karasuları dışında sahip bulunduğu, pafta numaraları belirlenmiş ruhsat alanlarında yedi adet ek petrol meydanı için müracaatta bulunmuş, Kuvvet ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Umumi Müdüriyetinin bahse ait kararı 30 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287