Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Türkiye Anamal Piyasası 2019 Raporu: Varlık piyasalarına ilgi arttı

Türkiye Varlık Piyasaları Birliği tarafından hazırlanan Türkiye Anapara Piyasası 2019 Raporu yayımlandı. Makroekonomi ve varlık piyasalarında 2019 yılında yaşanan gelişmelerin ayrıntılı bir biçimde mahal aldığı Türkiye Kapital Piyasası 2019 Raporu’na nazaran, ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasına ait belirsizliklere karşın 2019 global hak piyasalar açısından, global finansal bunalımdan bu yana en uygun performansın sergilendiği yıl olduğu belirtildi.

Raporda, gelişmiş ve gelişmekte olan devletlerin şirket performanslarını yansıtan MSCI ACWI endeksinin geçen yılı yüzde 24 artışla, 2009 yılından bu yana en yüksek getiri seviyelerinde kapattığı vurgulandı. Türkiye finansal piyasalarının ise pahalılıkta yaşanan düşüş ve iktisadın yine toparlanmaya başlamasıyla olumlu bir yıl yaşadığına dikkat çekildi. Raporda; 2019 yılında, BIST-100 endeksinin yüzde 25 yükseldiği, TCMB’nin getiri indirimlerinin de tesiriyle yılbaşında yüzde 20 seviyelerinde olan gösterge tahvil nemasının ise yılsonunda yüzde 12’ye gerilediğine dikkat çekildi. Raporda başkaca yurtiçi hisse senedi piyasasının süratli yükselişine koşut olarak hisse senedi yatırımlarına tartı veren yatırım fonlarının yaklaşık yüzde 40’lık performansla 2019’un en çok getiri sağlayan araçları olduğu da söz edildi.

Halka açık şirketlerin piyasa kıymeti yüzde 39 arttı

Türkiye Kapital Piyasaları Birliği tarafından hazırlanan Türkiye Anamal Piyasası 2019 raporuna nazaran, 2019 yılında Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin piyasa kıymeti yüzde 39 artışla 1 trilyon TL’yi aştı. Raporda, “Pay senetlerinde süreç hacmi bir evvelki yıla nazaran yüzde 7 artarak 2 trilyon TL seviyesinde gerçekleşti. 6 adet şirketin birincil halka arzının gerçekleştiği Borsa İstanbul’da, 2019 yılı halka arz hasılatı 263 milyon TL’de kaldı. Bununla birlikte halka açık şirketler, 2019 yılında bedelli varlık artışı ile 6,5 milyar TL’lik yeni finansman sağladı. Sonunda birincil piyasa süreçlerinde, halka arz ve varlık artırımı vasıtasıyla 2019 yılında yekun 6,7 milyar TL şirketlere finansman sağlandı. 2019 yılında vadeli süreç hacmi ise evvelki yıla nazaran yüzde 14 artarak 1,4 trilyon TL oldu” denildi.

Şahsi kesim 206 milyar TL’lik tahvil ihraç etti

Şahsi dal tahvil ihraçlarının güçlü bir formda devam ettiğinin belirtildiği raporda taraf alan haberlere nazaran, 2019 yılında şahsi dal tarafından 206 milyar TL’lik tahvil ihraç edilirken, kişisel kol borçlanma aracı stoku 2019 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 26 artışla 77 milyar TL’yi buldu. Raporda, 2019 yılında repo süreç hacminin de evvelki yıla nazaran yüzde 250’den ziyade artarak 16,5 trilyon TL olduğu haberi konum aldı.

Yatırım ve emeklilik fonlarının yekun portföyü yüzde 71 artışla 250 milyar TL’yi buldu

Nemaların gerilemesiyle yatırımcıların kolektif yatırım araçlarına yöneldiğine ve 2019’un yatırım fonlarının yılı olduğuna dikkat çekilen raporda şunlara yan verildi; “2019’da mevduat getirilerindeki gerileme para piyasası fonlarına olan ilgiyi arttırdı ve para piyasası yatırım fonlarına yekun 21 milyar TL’lik giriş oldu. Alternatif getiri arayışındaki yatırımcılar nispeten daha çeşitli yatırım araçları içeren fonlara da rağbet gösterdi. Nitelikli yatırımcılara yönelik olan bağımsız fonlara yekun 12 milyar TL’lik giriş olurken, bu fonların portföyü 3 kat artarak 22 milyar TL’ye yaklaştı. Menkul kıymet yatırım fonlarının portföyü yüzde 137 büyüyerek 114 milyar TL’ye ulaştı. Son yıllarda giderek yaygınlaşan gayrimenkul ve teşebbüs anaparası yatırım fonlarının portföy büyüklüğü de yüzde 67 yükselişle 8 milyar TL’ye ulaştı. Yatırım fonlarındaki büyümeye misal formda emeklilik yatırım fonlarının portföyü de yüzde 37 artışla 128 milyar TL’ye ulaştı.”

Yatırım fonlarına 125 bin yeni yatırımcı geldi, emeklilik fonlarında yatırımcı sayısı 11 milyon kimseyi aştı

Raporda yatırım fonlarındaki yatırımcı sayısının bir evvelki yıla nazaran yaklaşık 125 bin kişi artarak 3 milyon şahsa yaklaştığı, 6 milyonu istekli BES, 5.3 milyonu ise Otomatik Iştirak Sistemi olmak üzere emeklilik fonlarına 11.3 milyon kişinin yatırım yaptığı tabir ediliyor.

2019 yılında borsa endeksi güzel bir performans gösterirken, yatırımcı sayısının 25 bin artarak 1,2 milyon şahsa çıktığının belirtildiği Türkiye Anamal Piyasası 2019 raporunda şunlara dikkat çekildi; “Endeksteki yükselişe karşın yabancı yatırımcıların halka açık behre senetlerindeki hakkı evvelki yıla nazaran 4 puan azalarak yüzde 61’e geriledi. Bu gelişmede hem yabancı yatırımcıların net satıcı olması hem de kottan çıkan şirketler tesirli oldu. 10 yabancı şirket ve 10 yabancı fon Borsa İstanbul’daki halka açık hisse senetlerinin yüzde 27’sini elinde tutuyor.” TSPB tarafından yapılan açıklamada, bu orantının evvelki yıla nazaran 4 puan yükseldiği belirtiliyor.

Raporda mekan alan haberlere nazaran yerli bireyler hisse senetlerinin yüzde 19’unu elinde tutuyor. Bu fiyatın yarısından ziyadesi behre senedi portföyü 1 milyon TL’nin üzerinde olan 9 bin 232 yatırımcıya ilişkin. 1 milyon TL üzerinde varlığı olan yatırımcı sayısı evvelki yıla nazaran dikkat alımlı formda 3 bin 589 kişi arttı. Yabancı hükmî insanların portföy büyüklüğü evvelki yıla nazaran yüzde 60 artarak 154 milyar TL’ye ulaştı. Yabancı fonların büyüklüğü ise yüzde 26 artarak 135 milyar TL oldu. Yabancı hukukî kimselerin portföy büyüklüğü 2007 yılından beri birinci kere fonların büyüklüğünü geçti. Yabancı yatırımcıların hisse senetlerini ortalama elde tutma mühleti 133 günden 140 güne çıkarken yerli yatırımcılarda bu vade 31 günde kaldı.

Yurtiçi tasarruflar 4,2 trilyon TL’ye ulaştı

Yurtiçi tasarruflara da nokta verilen raporda, yurtiçindeki yekun tasarrufların 2019 ahir evvelki yıla nazaran yüzde 32 artarak 4,2 trilyon TL’ye ulaştığı belirtildi. Raporda, “Yurtiçi tasarruflarda 2.6 trilyon TL ile en yüksek hakka sahip olan mevduatın behresi evvelki yıla nazaran 3 puan azalarak yüzde 61 oldu. Altın cinsinden mevduat evvelki yılın iki katına çıkarak 82 milyar TL’ye ulaştı. Döviz cinsi mevduat ise dolar cinsinden yüzde 15 artarken, kurdaki artışın da tesiriyle yüzde 29 büyüyerek 1,2 trilyon TL oldu. Yurtiçi yerleşiklerin yekun yatırımları yüzde 33 artarak 3,6 trilyon TL oldu. Bu yatırımların yüzde 66’sı mevduattan oluşuyor. Yurtiçi yerleşiklerin behre senedi portföyü ise yüzde 67 artarak 186 milyar TL seviyesine çıktı” denildi. Yurtdışı yerleşiklerin Türkiye’deki finansal yatırımlarının bir evvelki yıla nazaran dolar bazında yüzde 9, TL bazında ise yüzde 23 artarak 563 milyar TL’ye çıktığının belirtildiği raporda, yurtdışı yerleşiklerin yatırımların 290 milyar TL’sinin hak senedi yatırımlarından oluştuğuna dikkat çekildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287