Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Trump, şiddet hadiselerine müdahale için ağır silahlı erleri görevlendirdi

ABD Lideri Donald Trump, memleketteki şiddet hadiselerine müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri işçisi ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu.

Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde, devlette siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu ömrünü yitirmesine karşı başlayan ve şiddet aksiyonlarına dönüşen protestolara ait açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında ABD lideri olarak hizmetinin ülkeyi ve halkını korumak olduğunu vurgulayan Trump, “Ülkemizin kanunlarını korumak için bir yemin ettim. George Floyd’un gaddarca öldürülmesinden haklı olarak rahatsız olan Amerikan halkı için bu lafımı tutacağım. Idarem Floyd ve ailesi için adaletin konumunu bulması lafını yanına getirecektir. O bir hiç uğruna ölmedi.” dedi.

Öte yandan sokaklardaki şiddet hadiselerine dikkati çeken Trump, “Haklı haykırışların ve barışçıl şovların, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına müsaade vermeyeceğiz.” dedi.

Birtakım eyalet idarelerini ve mahallî idarecileri, şiddet fiillerinde bulunanlara karşı “gerekli tedbirleri almamak”la suçlayan Trump, kişilerin iş alanlarının yağmalandığını, yeni tip koronavirüs ile savaş eden sıhhat çalışanlarının dehşetten meskenlerinden çıkamadığını, Washington DC’deki değerli yapıların ve kiliselerin hasar gördüğünü anlattı.

Vukuatları “iç terör” olarak niteledi

Trump, “Tüm bu olanlar, barışçıl protestolar değil, iç terör aksiyonları, günahsız canların yok edilmesi. Temiz bir insanın kanının dökülmesi insanlığa karşı utanç ve rabbe karşı bir günahtır. Amerika’nın, yok edilmeye değil oluşuma, kibre değil operasyona, anarşiye değil güvenliğe, nefrete değil güzelleşmeye, kaosa değil adalete muhtaçlığı var.” dedi.

Hadiselere karşı muvaffakiyet kazanacağını ve bu bahiste yeni adımlar attıklarını duyuran Trump, “Mevcut tüm birleşik, sivil ve askeri kaynakları, yağmaları, yakıp yıkmaları bitirmek ve kanunlara uyan Amerikan halkının haklarını korumak için seferber ediyorum.” tabirini kullandı.

Trump birinci amaçlarının devletteki yağma ve gayrimeşru fiilleri durdurmak olduğuna dikkati çekerek, “Her valiye kâfi sayıda Ulusal Muhafız hizmetlendirmesi tarafında güçlü tavsiyede bulunuyorum. Valiler ve belediye yöneticileri, şiddet hadiseleri bitene kadar çok sayıda güvenlik gücü varlığı göstermelidir. Bir kent ya da eyalet, sakinlerinin hayatlarını ve mallarını korumak için gerekli tedbirleri almayı reddederse ABD erini görevlendireceğim ve sorunu süratlice çözeceğim.” dedi.

“Asla öfkeye ve nefrete kapılmamalıyız”

Başşehir Washington DC’deki vakalar için de adım attığını belirten Trump, “Burada konuşurken, yağmaları, yakıp yıkmaları durdurmaları için binlerce ağır silahlı askeri işçisi ve güvenlik gücünü görevlendiriyoruz.” haberini paylaştı.

Trump, göstericilere kentte lokal saatle 19.00’da başlayan sokağa çıkma yasağına da uymaları ikazında bulunurken, “Masum hayatlara ve mallara tehdit oluşturanlar, gözaltına alınacak, tutuklanacak ve tam hukuk kapsamında yargılanacaktır. Bu terörün elebaşlarının şunu bilmesini istiyorum, sert cezalar ve uzun mahpuslarla karşı karşıyalar. Bu öbekler, Antifa ve bu şiddetleri yönlendiren gayrı bireyler.” dedi.

Halkını ve haklarını koruyacağının altını çizen Trump, “Hukuk olmadığında fırsat da olmaz, adalet olmadığında özgürlük olmaz, güvenlik olmadığında gelecek olmaz. Asla öfkeye ve nefrete kapılmamalıyız. Hainlik ve şiddet karar sürerse hiçbirimiz özgür olmayız.” iletisini verdi.

Trump, Beyaz Saray’dan St. Johns Kilisesi’ne yürüdü

Trump, Beyaz Saray’daki konuşmasının akabinde yerleşkeden çıkarak Beyaz Saray’ın yakınındaki dün akşamki protestolarda kundaklanmaya çalışılan St. Johns Kilisesi’ne elinde tuttuğu İncil ile yürüdü.

Kilisenin önünde kısa bir mühlet duran ve içeri girmeyen Trump, geniş güvenlik tedbirleri altında Beyaz Saray’a döndü.

“Nefes alamıyorum” feryadı polis şiddetini gündeme taşıdı

46 yaşındaki George Floyd, pazartesi günü dolandırıcılık kuşkusuyla Minneapolis’te gözaltına alınırken bir polisin uzun mühlet ensesine seriyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, hikaye yanına gelen acil sıhhat ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklanmış, yoldan geçenlerin cep telefonlarıyla kaydettiği imajlar toplumsal medyada büyük reaksiyon toplamıştı.

Imgeler, memlekette siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok kentte protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan edilirken vakaları denetim altına almaları için Ulusal Muhafızlar görevlendirilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287