Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Trump ile eski Savunma Bakanı Mattis arasında protesto polemiği

Eski ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD Yöneticisi Başkan Donald Trump’ı topluluğu bölmekle suçlayan yazılı açıklama yapınca, Trump ve Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany Twitter’dan Mattis’e yüklendi.

Amerikan medyasına yaptığı iki sahifelik açıklamada Mattis, Savunma Bakanı Mark Esper’in devlette devam eden protestolarla ilgili “savaş alınını süratle baskılarsak dağılırlar” icmalinin reddedilmesi ve Amerikan ordusunun halkına karşı politik maksatlarla kullanılmaması gerektiğini yazdı.

Devletteki bunalımlara verilecek siyasi cevabın askerileştirilmesinin asker ile topluluk arasında çatışmaya yer hazırladığını belirten Mattis, Esper’in “baskılayıp dağıtma yorumunu” 2. Yerküre Savaşı’nda Nazilerin “böl ve işgal et” prosedürüne benzetti.

“Trump kadar topluluğu ayrıştıran diğer bir lider görmedim”

Trump’ın kasıtlı olarak son üç yıldır ülkeyi ayrıştırdığı değerlendirmesinde bulunan Mattis, “Donald Trump, hayatımda gördüğüm Amerikan halkını bir araya getirmek için uğraşmayan yahut en azından uğraşıyormuş üzere yapmayan tek yönetici.” tabirini kullandı.

ABD’nin tıpkı hengamda son üç yıldır olgun bir önder eksikliğinin sonuçlarını gördüğünü belirten Mattis, “Onsuz birlik sağlayabiliriz.” dedi.

Trump’ın Beyaz Saray’ın önündeki Lafayette Park’ta fotoğraf çektirmesi için polisin göstericilere karşı biber gazı ve plastik mermi kullanmasını “görevi berbata kullanmak” olarak niteyelen Mattis, “Anayasamızla dalga geçen başkanlardan hesap sormalıyız.” sözünü kullandı.

Trump, protesto vukuatlarına yakılan St. John Kilisesine gitmek için protestoların düzenlendiği Lafayette Park’tan geçmişti.

Trump’ın Savunma Bakanı, Genelkurmay Yöneticisi, Adalet Bakanı ve birçok bürokratı ile oradan geçmeden evvel göstericilere müdahale edilmiş ve alan boşaltılmıştı.

Trump ve sözcüsünden sert reaksiyon

Mattis’in açıklaması Amerikan medyasında dolaşıma girdikten kısa bir vade sonra Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany’den sert reaksiyon geldi.

McEnany Twitter’dan, “Eski Bakan Mattis’in açıklaması DC elitinin gönlünü almak için kendi reklamından diğer bir şey değil. Yönetici Trump, kanun ve tertibin yöneticisidir ve memleketimizin caddelerinde huzuru tesis etmiştir. Mattis’in küçük lafları Başkan’ın güçlü adımlarına karşı sönük kalıyor.” paylaşımında bulundu.

Trump da devreye girdi

Daha sonra Twitter hesabından bahisle ilgili paylaşımda bulunan Trump, “Muhtemelen benim Barack Obama ile tek ortak noktam ikimizin de yerkürenin en abartılı generali Jim Mattis’i kovma onuruna sahip olmamızdır. İstifa mektubunu ben istedim ve bundan da çok mutlu kaldım. Lakabı ‘kaostu’ ki ben bunu sevmemiş ve “Kuduz Köpek” diye değiştirmiştim.” tabirlerini kullandı.

Mattis’in güçlü yanının askerliği değil ferdî alakaları olduğunu belirten Trump, “Ona yeni bir hayat, yeni işler, kazanacağı yeni savaşlar verdim fakat o nadiren başarılı oldu. Liderliğini yahut kişiliğini sevmedim ve birden fazla kişi de buna katılıyordu. Güzel ki gitti.” değerlendirmesinde bulundu.

Mattis, Aralık 2018’de Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin akabinde ABD’nin Suriye’deki tüm erlerini çekme kararı verdiğini açıklaması üzerine istifa ettiğini duyurmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287