Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Trump: Iktisatta roket taraflı toparlanmadan bahsedebiliriz

ABD Lideri Donald Trump, Beyaz Saray bahçesinde yaptığı basın içtimasında, açıklanan işsizlik rakamlarını ve memleket gündemini kıymetlendirdi.

İşsizlik rakamları hakkında, “muhteşem” tefsirinde bulunan Trump, “Ülke tarihindeki en uygun iktisada sahiptik. Akabinde dehşetli bir pandemi geldi. Aşılar konusunda yeterli işler çıkıyor. Bununla birlikte, tedavi yerinde da olumlu sürprizlerin sizi beklediğini düşünüyorum.” dedi.

Trump, hala sıradanlaşmaya geçmeyen eyaletlere de reaksiyon göstererek, “Bazı valiler neden hala karantinaya devam ediyor bilmiyorum. Georgia’ya, Florida’ya, Güney Carolina’ya bakın, bunlar sıradanlaştı ve çok güzel iş çıkarıyorlar.” sözünü kullandı.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınınından evvel Afrikalı, Asyalı ve Latin Amerikalıların istihdamı mealinde en uygun rakamların yakalandığını savunan Trump, “Bugün açıklanan işsizlik rakamları, memleketimizdeki eşitliğe büyük bir takdir dokümanıdır.” dedi.

Trump, devletteki bugün açıklanan işsizlik rakamına bakıldığında, iktisadın düzgünleşme sürecinin daha süratli olacağını kaydederek, “Ekonomimizin, V biçiminde toparlanmasından bahsediyorduk ama artık roket istikametli bir toparlanmadan bahsedebiliriz.” diye konuştu.

“Umarım Ulusal Muhafızları hizmete çağırırsınız

Memleketin birçok kentinde düzenlenen George Floyd şovlarına de işaret eden Trump, valilere “Umarım Ulusal Muhafızları vazifeye çağırırsınız, bunun için beni aramaktan çekinmeyin. Tıpkı Minneapolis’te yaptığımız üzere çok süratli harekete geçebiliriz. Burada büyük bir muvaffakiyet yakaladık.” bildirisini verdi.

Trump, siyahi nüfusa yönelik atılan adımlar konusunda, “Siyahi topluluk için kimse Trump’ın yaptığı kadar çok iş yapmadı.” dedi.

George Floyd şovlarındaki şiddet hikayelerinin büyük nispette bastırıldığına işaret eden Trump, “Muhteşem bir ordumuz ve Ulusal Muhafızlarımız var. Ulusal Muhafızların kullanılmasına çok gerek olmadı gelgelelim Washington’da Saklı Servis’e çok yardımcı oldular. Bâtın Servis’in Beyaz Saray etrafındaki protestolar için yaptıkları inanılmazdı.” görüşünü paylaştı.

Trump, “Umuyorum, George Floyd bize yukarıdan bakıp devletimize olanların harika olduğunu söylüyordur. Bugün onun için süper, herkes için süper. Bugün eşitlik bakımından eksiksiz bir gün.” diye konuştu.

“Koronavirüs, bizlere Çin’in çok makûs bir armağanı oldu”

COVID-19’un, birinci ortaya çıktığı konum olan Çin’de durdurulabileceğini kaydeden Trump, “Çin’den uçuşları durdurmasaydık, 2,5 milyon kimseyi kaybedebilirdik. Devletimizin ekonomik faaliyetini durdurduk, artık 105 bin meyyit çizgisindeyiz. Avrupa da ekonomik faaliyetini durdurdu. Avrupa, Çin’den gelen virüsten çok ziyade enfekte oldu. Koronavirüs, bizlere Çin’in çok berbat bir armağanı oldu.” değerlendirmesi yaptı.

Trump, uzun yıllardır Çin’in ekonomik mealde ABD’yi yakalayacağının söylendiğini vurgulayarak, “Çin hiçbir hengam baskın iktisat olmadı. Bu asla olmayacak.” tahlilinde bulundu.

ABD’de hava yolu ve seyahat şirketlerinin de eski müşteri sayılarına dönmeye başladığına işaret ederek, “Çok sayıda insan seyahat ediyor. Kimileri otomobilleriyle seyahat ediyor. Ben de bir karavan alıp eşim Melania ile New York’a yolculuk etmek istiyorum.” dedi.

Trump, bir muhabirin, “Sistematik ırkçılığa karşı planınız nedir?” sorusuna ise, “Güçlü iktisat.” karşılığını verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287