Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Toyota Türkiye’den 800 kişilik ek istihdam

COVID-19) önlemlerini alarak üretime başlayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, üretim ve ihracat gayelerini artırmak için İŞKUR üzerinden 800 kişilik ek istihdam sağlayacak.

Sakarya Valiliğinden yapılan açıklamaya nazaran, İŞKUR Sakarya Bölge Müdüriyeti ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye arasında kayıtlı ve nitelikli iş gücünün desteklenmesi için kısa müddetli adaptasyon ve sertifika eğitimleri düzenlenmesine ait protokol imzalandı.

İŞKUR’a kayıtlı iş arayanların yararlanacağı girişimle kaynak, montaj ve boya personelliği mesleklerinde olmak üzere yekun 800 kişi eğitim alarak fabrikada istihdam edilecek. Kurs programına iştirak sağlayan sözleşmeli emekçiler, 6 aylık çalışma sonrasında makul görülmesi halinde firmada takımlı çalışan olma imkanına da sahip olabilecek.

Üretim ve ihracat gayelerini artırmak için 3 ayda 800 kişilik istihdam sağlanacak.

Açıklamada görüşlerine mekan verilen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Lideri ve Üst Başkanı (CEO) Toshihiko Kudo, yerküre umumunda çetin koşullarla savaş edilen bugünlerde de Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye olarak istikrarlı üretimi sürdürerek Türkiye ve Sakarya’ya ek sağlamaya devam ettiklerini belirtti.

Bu doğrultuda, salgın nedeniyle gerekli önlemleri alarak üretime başlandığını aktaran Kudo, üretim ve ihracat amaçlarını gerçekleştirmek emeliyle 2020 yılı içerisinde ek 800 kişilik bir istihdam sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Kudo, İŞKUR’a destekleri münasebetiyle teşekkür etti.

İŞKUR Vilayet Yöneticisi Tekin Kaya da Sakarya’nın istihdamına güçlü destek veren Toyota’nın tekrar tam kapasite ile üretime başlaması, firmaya bağlı yan endüstrinin de işbaşı yapmasını beraberinde getirdiğini tabir etti.

Kaya, bütün kollarda virüse karşı denetimli ve önlemli istihdam bilincinin oluştuğunu, Toyota’nın da bu bilinçle 800 kişilik ek personel alma taleplerinin memnuniyet verici olduğunu aktardı.

İŞKUR’un istihdam teşvik programlarının devam ettiğini hatırlatan Kaya, olağanlaşma sürecinde istihdamını artıracak patronları istihdam teşviklerden yararlanmaya davet etti.

Virüsün istihdam üzerindeki tesirlerine değinen Kaya, şunları kaydetti:

“İŞKUR, koronavirüs salgının görülmesi ile birlikte istihdamın Kısa Çalışma Ödeneği ile korunması için fevkalâde bir çaba göstererek, patron müracaatlarının tamamı kabul edilmiş ve ödemelerin devranında çalışanlara yetiştirilmesi sağlanmıştır. Münhasıran 15 Mayıs 2020 tarihinden sonrasında patronlarımızın Kısa Çalışma Ödeneği müracaatlarının çok azaldığını, bunun yanında kısa çalışması devam eden patronlarımızın de bu tarihten sonra üretime ve işe başlama gerekçesiyle Kısa Çalışma Ödeneklerinin iptallerini talep ettiklerini memnuniyetle gözlemlemekteyiz. Münasebetiyle kısa çalışmaya ait gelen iptal taleplerinden, 1 Haziran 2020 tarihinden sonraki sıradanlaşma süreciyle bunun daha çokça artacağı anlaşılmaktadır.”

Iştirakçi koşulları ve müracaat biçimi

Mesleksel eğitim kursuna katılmak isteyen iş arayanların, “Bay, en az lise mezunu, Sakarya’da ikamet ediyor olması ve askerliğini tamamlamış ya da en az 6 ay tecilli olması” koşullarını taşımaları gerekiyor. Bu kaideleri taşıyan iş arayanlar, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ’ye yahut İŞKUR Bölge Müdüriyetine başv

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287