Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Toplu taşıma riski otoya gaz verdi

YERKÜRE

Koronavirüs salgını nedeniyle toplu taşımaya binmek istemeyen, lakin kendine ilişkin hususî aracı olmayan tüketici kiralamaya talebi hızlandırdı. Bölüm temsilcileri, bu hafta başlayan sıradanlaşma adımları ile birlikte talebin daha da artacağını vurguladı.

Haziranda %60 artış bekleniyor

DÜNYA’ya konuşan Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Lideri İnan Ekici, salgının kola tesirlerini ve haziran ayına yönelik beklentilerini şöyle özetledi: “Sektörümüz gelirinin büyük çoğunluğunu havalimanı ofislerinden sağlıyor. Salgın sonrası havalimanlarında iş durdu. Yüzde 90’a varan daralma yaşadık. Kent ofislerinde ise toplu taşıma riski almak istemeyen tüketici sayesinde geçen yıla orantıyla yüzde 5-10 arası artış oldu. Fakat havalimanı işimizin yüzde 70’ini oluşturuyor. Yekunda mayıs ayında işler geçen yılın yüzde 55 -60 altındaydı. Haziran ayında ise aylık ve günlük kiralamada mayıs ayına nazaran yüzde yüzde 50-60 büyüme bekliyoruz . Fakat bu gerçekleşse de geçen yılın tıpkı devrinin yüzde 40 altında kalmış olacak.”

“Tatile kiralık araçla giden artacak”

Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün de bu yıl yaptığıkları ankete nazaran tatile gideceklerein, toplu taşıma kullanmak bölgesine kendi araçları yahut kiraladıkları araçlar ile seyahat etmeyi tercih edeceklerini belirterek, “Bu kapsamda, Enterprise olarak ‘kiralamanın yeni normali’ni devreye aldık. Müşterilerin seyahatleri öncesi araçları konutlarına teslim ettiğimiz, seyahat sonrasında hanelerinden, yazlıklarından yahut otellerinden araçları geri aldığımız istedikleri vakit tekrar tasarruflarına sunduğumuz paketlerimiz var. Online talepler geçen sene tıpkı devrin yüzde 15-20 üzerine çıkmış durumda” diye konuştu.

Garenta Umumî Yöneticisi Emre Ayyıldız da havalimanı ofislerindeki daralmaya karşın, online kanallar üzerinden yapılan araç kiralama tarafında yüzde 10 civarında bir büyüme yaşandığına dikkat çekerek, “Bu devirde toplu taşıma kullanmayan ve ulaşım gereksinimini karşılamak için araç satın almak istemeyen ya da alamayan şahısların, maksimum izolasyon sağlayan özgür dolaşımlı araç paylaşım modellerini tercih etmesi yahut araç kiralamak istemesi bu taraftaki talebi canlı tutuyor. Mayısın son üç hafta içi gününde toparlanma sinyallerini almaya başladık. Bu günlerde araç kiralamada yüzde 33, rezervasyonda ise yüzde 21 artış oldu. Bu ivmenin haziranda da süreceğini düşünüyoruz. Olağana dönüş kararı ile birlikte günlük araç kiralamada talep artışı görmeye başladık. Lakin hala geçen yılın çok ardındayız ” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287