Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

TİM Yöneticisi Gülle: İhracatta yeni rekorlar kıracağız

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yöneticisi İsmail Gülle, yaptığı yazılı açıklamada, mayıs ayı ihracatının Umumî Ticaret Sistemi’ne (GTS) nazaran geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 40,9 düşerek 9 milyar 964 milyon dolar, son 12 aylık ihracatın yüzde 8,4 gerilemeyle 165 milyar 732 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Salgının tesiriyle birçok devletin ihracatının son yılların en dramatik düşüşüyle karşı zıdda kaldığını aktaran Gülle, Almanya’nın martta son 30 yılın, Japonya’nın ise nisanda son 11 yılın en sert aylık ihracat düşüşünü yaşadığını kaydetti.

Bu global şokun tesiriyle Türkiye’nin ihracatının da mart ayının ortalarından itibaren geçen yılın birebir devrine nazaran aylık bazda düşüşlerle karşı zıdda kaldığını bildiren Gülle, şu sözleri kullandı:

“Ülkemiz, daha evvel bunalım periyotlarında ihracatta kaçınılmaz olarak benzeri düşüşler yaşamış olsa da kayıplarını her vakit süratle telafi ederek ihracatta yeni rekorlara ulaşmayı başardı. O denli ki, 2001 bunalımı sonrası devletimiz ihracatında 3 yıl içerisinde yüzde 100 artış gerçekleşti. Yeniden 2008-2009 global finans buhranı sonrası ihracatımızda tekrar 3 yıl içerisinde yüzde 50 artış gerçekleşti. Salgının ihraç pazarlarında ağır olarak hissedildiği bir periyodu artta bırakıyoruz. Sıradanlaşma devri ve sonrasında ihracatta beklentimiz ‘normalin de ötesi’.”

Gülle, salgının sona ermesinin akabinde ihracatçıların; yaşanan kaybı ziyadesiyle telafi edeceğine, Türkiye’nin global ticaretin “güvenilir limanı” olduğunun tescillenmesiyle yeni rekorlara imza atmayı kaldığı alandan sürdüreceğine inandıklarını vurguladı.

“Türk ihracatçısı başarılı bir imtihan verdi”

TİM Lideri Gülle, salgın sürecinde yerli ve ulusal üretime verilen değerin daha güzel anlaşılması için yaşanan global tedarik zincirinden çıkarılacak çok ders olduğunu belirterek, Türkiye’nin, imalat endüstrisinin üretimdeki çeşitliliği ve esnekliğiyle salgın sürecinde rastgele bir eserde tedarik sorunu yaşamadığını kaydetti.

Lakin bu şekil örnekleri pek çok devletin en çok muhtaçlık duyduğu anda yaşadığını aktaran Gülle, “Şoklara dayanıklı bir yapıya sahip olan ticaret kültürümüz, devletimizin her sahada global virüs salgınından en az etkilenen memleketlerden biri olmasında büyük rol oynadı. Salgın sürecinde Türk ihracatçısı tedarikte sağladığı inanç ve değişen koşullarda süratle aldığı aksiyonlarla başarılı bir test verdi.” sözlerini kullandı.

Gülle, TİM olarak yalnızca süreci yakından takip etmekle kalmadıklarını, tüm imkanlarını seferber ettiklerini, ihracatta yaşanan her türlü meseleyle direkt ilgilendiklerini bildirdi.

İhracat ailesine mayısta 1.117 yeni firma katıldı

İsmail Gülle, bu süreçte Türkiye’nin ve ihracatın geleceği için TİM tarafından yürütülen aksiyon planlarına ait malumat verdi.

Salgının memleket ihracatına olumsuz tesirlerini azaltmak maksadıyla yürüttükleri “Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi” faaliyetlerine değinen Gülle, “Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi faaliyetlerimiz kapsamında ‘Sanal Ticaret Heyetleri’ gerçekleştiriyoruz. Sanal heyetlerimizden birincisini Özbekistan, ikincisini ise Kenya’ya gerçekleştirdik. Sanal Ticaret Heyetlerimize, 15-19 Haziran’da Hindistan, 22-23 Haziran’da ise Güney Kore ile devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Mayıs ayı ihracatına ait haber veren Gülle, şunları kaydetti:

“Türkiye iktisadının bugünü ve geleceği açısından vazgeçilmez bir sacayağı olduğu perçinlenmiş olan ihracatımıza yönelik farkındalık ve TİM olarak memleketimizin her noktasında yürüttüğümüz KOBİ İhracat Seferberliği eğitimlerimizin en net sonucu olarak, mayısta ihracat ailemize 1.117 firmamız katıldı. İhracata yeni başlayan bu firmalarımız, mayısta 83 milyon 284 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Firma özelinde bakıldığında, mayıs ayı içerisinde yekun 32 bin 651 firmamız ihracat gerçekleştirdi.”

Yaş sebze-meyve ile gemi ve yat dallarının ihracatı arttı

TİM Lideri Gülle, global ticaretteki olumsuz tabloya karşın mayısta 31 memlekete ihracatın 129,8 milyon dolar arttığını, bu 31 devletin 25’inde artışın yüzde 10’un, 17’sinde ise yüzde 50’nin üzerinde gerçekleştiğini aktardı.

Gülle, “Bu devletler arasında 44,4 milyon dolar ihracat artışıyla İsviçre, 39,1 milyon dolar ihracat artışıyla Azerbaycan ve 15,9 milyon dolar ihracat artışıyla Venezuela dikkati çekti.” değerlendirmesinde bulundu.

Gülle, mayısta otomotiv dalının 1 milyar 203 milyon dolarlık ihracatla başkan olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Onu 1 milyar 177 milyon dolarla kimyevi unsurlar, 840 milyon 203 bin dolarla hazır giysi izledi. Geçen yılın mayısına nazaran otomotivde yüzde 56,3, kimyevi hususlarda yüzde 39,1, hazır giyside yüzde 48,2 düşüş yaşandı. Mayıs ayının en güçlü performansına imza atanlar dallar ise ihracatını yüzde 13,4 artırarak 159,6 milyon dolara ulaştıran yaş meyve-sebze, yüzde 7,8 artırarak 58,2 milyon dolara ulaştıran gemi ve yat kesimleri oldu.”

AB’nin ihracattaki üleşi salgının tesiriyle yüzde 45,4’e geriledi

İsmail Gülle, mayısta ihracatçıların memleket bayrağını 205 memleket ve yerde dalgalandırmayı başardığını belirterek, en çok ihracat gerçekleştirilen birinci 3 memleketin 919 milyon dolarla Almanya, 881,6 milyon dolarla ABD ve 602,9 milyon dolarla Irak olduğunu bildirdi.

Gülle, birinci 10 memleketin ihracattaki hissesinin yüzde 49,2’yi bulduğunu, birinci 20 devlette bu hakkın yüzde 67,4’e yükseldiğini aktararak, “Aralarında ABD, Almanya, İspanya ve Irak’ın da yan aldığı tam 16 memlekete her bölüm ihracat gerçekleştirmeyi başardı. En büyük pazar AB’nin ihracattaki üleşi yüzde 45,4 seviyesine düştü.” tabirlerini kullandı.

En dikkati cazibeli artış Yalova’da görüldü

TİM Lideri Gülle, mayısta 13 ilin ihracatını artırdığını, en çok ihracatı 3 milyar 822 milyon dolarla İstanbul, 626 milyon dolarla Kocaeli ve 589 milyon dolarla İzmir’in yaptığını belirterek, şu haberleri verdi:

“En dikkati cazip artışlar ise yüzde 981 yükselişle 42 milyon dolar ihracata imza atan Yalova, yüzde 460 artışla 38 milyon dolara ulaşan Kastamonu ve yüzde 324 artışla 7 milyon dolar ihracat yapan Gümüşhane’de yaşandı. Yalova’da gemi ve yat kolu ihracatını 3 bin 491 kat artırırken, Kastamonu’da demir-demir dışı metaller kesimi ihracatını 320 katına çıkarttı. Zonguldak’ta çelik kesiminin ihracatı yüzde 544, Balıkesir’de ise elektrik- elektronik bölümünün ihracatı yüzde 449 arttı.”

Gülle, ay boyunca 160 memlekete 2 milyar 926 milyon TL meblağında ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, 4 bin 929 firmanın ihracat süreçlerinde TL’yi tercih ettiğini aktardı.

Ölçü bazında ihracatın mayısta yüzde 23,5 düşüşle 10,7 milyon ton olarak gerçekleştiğini bildiren Gülle, geçen ay avro/dolar paritesinin negatif tesirinin 129 milyon 451 bin dolar olduğunu kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287