Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Telefonlar, 2. el araba ve konut için çalıyor

Aysel YÜCEL – Leyla İLHAN

Seyahat yasağının kademeli olarak kalkmasının akabinde yükselen arabaya yönelik talep, cazip kredilerin de devreye girmesi ile birlikte önemli nispette artış kaydetti. Bölüm temsilcileri münhasıran son 5 günde önemli bir talep patlaması yaşadıklarını vurguluyor. Lakin, her ne kadar talep yükselse de yüksek fiyatlar süratli satışını engelliyor. Kesim temsilcileri, kamu bankalarının 3 Haziran’da (dün) devreye giren kredi desteği ile ağır ilginin satışlara kısa müddette içinde yansıyacağını öngörüyor.

5 GÜNDE 1 AYLIK SATIŞ

Otomol CEO’su Uğur Sakarya, şehirlerarası seyahat yasağının 1 Haziran itibarıyla sona erdiğinin açıklanmasının bayram tatili sonrasında 2. el satışlarını bir anda hareketlendirdiğine dikkat çekiyor. Sakarya, “Akabinde 3 Haziran’dan itibaren kamu bankalarının kredi destek paketinde 2. el araçlara da yüzde 0,82 nema oranlı kredi veriyor olması tam mealiyle talep patlamasına dönüştü. Üstelik bu kredinin 6 ay ödemesiz ve 150 bin TL üzere yüksek bir fiyata kadar kullanılabiliyor olması koronavirüs salgını sebebiyle 3 aydır ötelenen talebin satışa dönmesine sebep oldu. Elbet bunda sıfır araç stoğunun birçok markada yerinde seviyede olmaması da önemli etken oldu. Otomol olarak bayram sonrası 5 iş gününde neredeyse 1 aylık satış hacmine ulaştık” diye konuştu.

FİYATLAR SON 1 AYDA YÜKSELDİ

Salgın nedeniyle talebin hızlandığı 2. el araç piyasasında fiyatlar da tekrar yükselişe geçmişti. Nisan ve mayıs ayı fiyat ortalamasını açıklayan ikinciyeni’nin tahliline nazaran Covid-19 salgınının tesiriyle martta düşme eğiliminde olan 2. el araba ve hafif ticari araç fiyatları nisanın akabinde mayıs ayında da yükseldi. 2. el araba fiyatları mayıs ayında yüzde 8.36 artış gösterdi.

İkinciyeni Umumî Yöneticisi Emre Ayyıldız, artışın mayısın son günleri ve haziran başında da devam ettiğini belirterek, “28 Mayıs’tan bugüne kadar fiyatların yüzde üç arttı. Böylelikle, son bir ayda 2. el araçlarda fiyat artış yüzde 10’u buldu” dedi.

SİTE TRAFİĞİ YÜZDE 56 ARTTI

Ayyıldız, site trafiğinin hızlandığına vurgu yaparak, şunları söyledi: “Bu artışın temel nedeni salgın hasebiyle insanların kendilerini daha izole ettiği ulaşım alternatiflerinin tercih etmesi oldu. Kredi teşvik paketi alım gücünü olumlu istikamette etkileyecek. Tüketiciler hem gereksinim hem de yatırım enstrümanı olarak 2. el araçları tercih etmeye devam edeceği için, kur dalgalanması yaşanmaması durumunda fiyatların bir ölçü daha artacağını düşünüyorum. İkinciyeni.com üzerinden yaptığımız ölçümlere nazaran site trafiğimizde son 1 haftada yaşanan artış yüzde 56 boyutunda.”

Talep, 350-700 bin bandında ağırlaştı

Düşen kredi nemalarının önemli talep artışı yaşattığı vesair alan ise konut bölümü oldu. Bir numara elde 0.64’e, 2. elde ise 0.74’e inen konut kredi nema orantılarıyla birlikte gayrımenkul piyasası uzun aradan sonra yine hareketlendi. Tüketici ilgisinin bilhassa daha düşük maliyet oluşturması nedeni ile 2. el konuta olduğu kaydediliyor. Alımlara ait talebin münhasıran 350 bin ila 700 bin TL bandındaki 2. el konuta yönelik gerçekleştiği tabir ediliyor.

2010 YILINA BENZERI BİR PİYASA OLUŞTU

Geçen salı gününden itibaren telefonların çalmaya başladığını tabir eden Özyurtlar Holding Idare Şurası Lideri Tamer Özyurt gelişmeleri “İnanılır üzere değil” diye tanımladı. Özyurt,”2-3 yıldır bu türlü telefonlarımız çalmıyordu. Reklam versek bile bu türlü olmazdı. Binaenaleyh gayrimenkul dalı 2010 yılına emsal üzere bir hava var üzere piyasada” diye konuştu. Aşağı yukarı 2017’den beri nemaların yüksek seyrettiğini bunun da taleplerin ertelenmesine neden olduğunu aktaran Özyurt, “Bu kredi nispeti da bir baraj tesiri yarattı. Kişileri tekrar konut almaya teşvik etmeye başladı. Bu hakikat bir çalışma oldu” dedi.

2. ELDE YÜZDE 10 ARTIŞ VAR

Sur Yapı ve KONUTDER Idare Şurası Yöneticisi Altan Elmas, 2.5 aydır duran bir piyasada satış yapmaya başladıklarını söyledi. Elmas, kampanyada 1. el ve 2. elin ayrıştırılmasının sahih olduğunu lakin baradaki farkın sıfır konut lehine daha yüksek olmasını beklediklerini lisana getirdi. Bu halde 2. elde konutların daha ziyade orantıda satılmasının önünü açtığını aktaran Elmas, “Bu dinamik fiyatlara da acilen yansıdı. 2. elde satış fiyatlarını yüzde 10 nispetinde artırdı” diye konuştu.

Az katlı girişimler yaptıkları için kendi girişimlerine de çok çokça ilgi almaya başladıklarını aktaran Dekar Yapı Idare Heyeti Lideri Salih Kuzu, “Kredinin ödemesiz olması ve 15 yıl olması da çok avantajlı oldu. 15-20 yıldır görmediğimiz bir getiri orantısı olduğu için hem satış ofislerine hem de telefonla arayanlarda çok ziyade artış oldu. Önemli halde bunu kullanmak isteyenler oldu” dedi.

ESAS ALICIYI PİYASAYA ÇEKTİ

Emlak Komitecileri Odası Lideri Nizamettin Aşa, bu çalışmanın piyasayı çok çokça heyecanlandırdığını aktararak “Bu pratik yatırımcıdan çok esas alıcı kitlesi olan 350 bin ile 700 bin TL bandındaki alıcıyı piyasaya çekmeye başlayacak. Derhal bütün emlak firmalarımıza talep gelmeye başladı” diye konuştu. İstanbul Emlak Komitecileri Odası Yöneticisi Nizameddin Aşa’nın verdiği malumata nazaran, getirilerin birinci olarak 0.99’a düşürülmesinin akabinde pandemiden bu yana fiyatlarda yüzde 10-15 üzere artış olurken, son indirimin açıklamasından itibaren de tekrar yüzde 10’luk bir artış yaşandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287