Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

TCMB: Pahalılığı TL bedel kaybı ve salgın tesirleri yükseltti

İSTANBUL/DÜNYA

Merkez Bankası, mayısta yüzde 1,36 ve yıllıkta yüzde 11,39’a çıkarak beklentileri alt üst eden pahalılık verisine ait değerlendirmelerini yayımladı. Merkez Bankası mayısta temel mal öbeği yıllık pahalılığının Türk lirasındaki bedel kaybının yansımaları ve salgına bağlı tesirlerle yükseldiğini bildirdi.

TCMB raporunda mayısta PPK karar metninde dikkat çekildiği üzere azık pahalılığı bu devirde işlenmemiş azık öbeğinin tesiriyle yükseldiğini belirterek güç pahalılığının memleketler arası petrol fiyatları ve döviz kuru gelişmelerine bağlı olarak arttığını ve tüketici pahalılığını sınırlamaya devam ettiğini kaydetti. Temel mal kümesi pahalılığı üzerinde Türk Lirası’ndaki paha kaybının tesirlerinin gözlendiğini vurgulayan TCMB, hizmet pahalılığı ise salgın illete bağlı olarak faaliyetin kesintiye uğradığı kalemler öncülüğünde yavaşlama eğilimini sürdürdüğünü söz etti. Raporda bu görünüm altında, çekirdek göstergelerin eğilimi bir ölçü yükseldiği belirtildi.

Hizmet pahalılığına salgı gölgesi

Alt öbeklerin yıllık tüketici pahalılığına ekleri incelendiğinde, bir evvelki aya nazaran temel mal, azık ve güç kümelerinin ekleri sırasıyla 0,36, 0,33 ve 0,22 arttığı kaydedilen raporda, alkol-tütün ve hizmet kümelerinin eklerinin 0,35 ve 0,12 puan azaldığı vurgulandı. Hizmet fiyatlarının mayısta yüzde 0,73 arttığı ulaştırma hizmetleri pahalılığında kaydedilen yükselişte yolcu kısıtlamasına bağlı olarak ünite maliyetlerin yükseldiği şehirlerarası otobüs fiyatlarındaki artışın (yüzde 11,56) tesirli olduğu mahal aldı. Başka hizmetler öbeğinde berber ve kuaför hizmetleri fiyatlarında da benzeri nedenlerle aylık yüksek artışlar yaşandığı belirtilen raporda haberleşme hizmetlerindeki aylık artışta internet fiyatının tesiri gözlendiği lisana getirildi.

Temel mal kümesi yıllık pahalılığının mayısta 1.38 puan artışla yüzde 9,26’ya çıktığı söz edilen rapora şöyle devam edildi: “Bu gelişmede dayanıklı tüketim malları ile giysi ve ayakkabı öbeği tesirli olmuştur). Dayanıklı mal öbeği fiyatları (altın hariç), araba, beyaz eşya ile öbür elektrikli ve elektriksiz aletlerin fiyatlarındaki yükselişlerle yüzde 2,27 orantısında artmıştır. Bir evvelki ay tarihi ortalamalara kıyasla epey düşük gerçekleşen giysi ve ayakkabı kümesinde aylık fiyat artışı bu devirde yüksek seyretmiştir. Mayıs ayında temel mal öbeği yıllık pahalılığı Türk lirasındaki kıymet kaybının yansımaları ve salgına bağlı tesirlerle yükselmiştir.”

Güç fiyatlarında da TL’deki kıymet kaybı ve memleketler arası petrol fiyatlarındaki toparlanmanın tesirli olduğunu belirten Merkez’in raporunda mevsimsellikten arındırılmış dataların, işlenmemiş besin fiyatlarında hem taze meyve ve zerzevat hem de vesair işlenmemiş azık öbeklerinde artışa işaret ettiği kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287