Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Suzan Sabancı Dinçer, Amerikan Türk Cemiyeti Eş Lideri oldu

Suzan Sabancı Dinçer, Türk ve Amerikan topluluklarının oluşturduğu en eski tertip olan Amerikan Türk Cemiyeti’nin Eş Başkanlığı vazifesini, HSBC ABD CEO’su Michael Roberts ile birlikte yürütecek. Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki kültürel, ticari ve ekonomik bağları güçlendirmek emeliyle kurulan New York merkezli Amerikan Türk Cemiyeti, 1949 yılından bu yana kar emeli gütmeden faaliyetlerini sürdürüyor. Cemiyet; eğitim, kültür alışverişi ve hayırseverlik üzere pek çok içtimaî sorumluluk girişimi vasıtasıyla iki devlet arasındaki iş birliğini geliştiriyor, ABD’de Türk kültür-sanat etkinliklerini vurgulayan programları destekliyor.

Türkiye ile ABD arasındaki münasebetlerin çok eski devirlere dayandığına işaret eden Suzan Sabancı Dinçer, “Bu onurlu hizmeti, Türk – Amerikan ilgilerinin daha da geliştirilmesi ve bugüne kadar yürütülen içtimaî sorumluluk çalışmalarını daha da ileriye taşımak için üstlendim ve bundan gurur duyuyorum” dedi ve ekledi:

“Dünyanın en büyük iktisadında Türk topluluğunu, Türkiye’yi anlatmaya devam edeceğiz. Türkiye ile ABD arasında diplomatik alakaların faal olarak başladığı 1947 yılından sadece iki yıl sonra kurulan Amerikan Türk Cemiyeti’nin iki memleket arasındaki alakaların gelişmesine bugüne kadar yaptığı kıymetli katkıyı, hiç kesintiye uğratmadan devam ettirmek ve daha da ileriye taşımak için bütün çabamızla çalışacağız. Amerikan Türk Cemiyeti’nin bu kıymetli misyonunu, gerek ABD’de yaşayan Türkler, gerekse devletimizde ABD ile iş ve çevre bağları yürüten topluluğun kıymetli ekleriyle sürdüreceğiz. Bu minvalde iki devlet arasındaki kültürel ve sanatsal etkileşim çok kıymetli; bu hususta da önümüzdeki devirlerde çok kapsamlı çalışmalara imza atacağız.”

Dünyaca ünlü Atlantic Records’un kurucusu rahmetli Ahmet Ertegün’ün de uzunca yıllar başkanlığını yaptığı, 1949 yılında kurulan Amerikan Türk Cemiyeti, eğitim, kültür, sanat, topluluğa yarar ve eğitime destek mevzularında yaptığı çalışmaların yanı sıra, Amerikan kamuoyunu Türkiye’nin aktüel bağları, iktisadı, tarihi ve topluluğu hakkında haberlendirme misyonunu da üstleniyor.

Amerikan Türk Cemiyeti ayrıyeten, Türk sanatının tanıtımında değerli bir bölge tutan New York Türk Sinema Şenliği’ni de (New York Turkish Sinema Festival) düzenliyor. Türkiye’den ve ABD’den çok sayıda kurumun desteğiyle düzenlenen New York Türk Sinema Şenliği’nde bu yıla kadar 300’ü aşkın klasik ve çağdaş devir uzun metraj, belgesel ve kısa sinemanın gösterimi gerçekleştirildi. 17. New York Türk Sinema Şenliği 2019 yılı Aralık ayında gerçekleştirildi.

Genç Topluluk Önderleri programı ile yeni nesil önderlerin yetişmesine ekte bulunan cemiyet, ABD’de rastgele bir eğitim yahut sivil topluluk kuruluşundan devletini temsil etmek üzere davet almış, lise, üniversite, master yahut doktora talebelerine de karşılıksız maddi destek sağlıyor.

Amerikan Türk Cemiyeti’nin yeni idare şurasında başkaca Arzuhan Doğan Yalçındağ, Murat Özyeğin, Ümit Taftalı, Ümran Beba, Serdar Haberli, Larry Kaye, Andy Cohen, William Wachtel ve Wael Bayazid üzere isimler de bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287