Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitesine sahipseniz, içerik paylaşımı yapıyorsanız, bir şirket veya kuruluşun sahibi veya web yöneticisiyseniz, internetten para kazanıyorsanız, mutlaka SEO ile ilgileniyorsunuzdur ve arama motoru optimizasyonu ne anlama geliyor biliyorsunuzdur. Peki ya bilmiyorsanız?

Artık SEO ile yatıp SEO ile kalkar olduk.

Peki bu SEO gerçekte nedir? İşte bunun cevabını almak için tamda doğru yerdesiniz.

Neden mi ?

Arama motoruna SEO yazıp  arattırdığınız zaman 850.000.000 tane sonuç çıkıyor.

İnanılmaz bir şey değilmi neredeyse Dünya’da her 6 kişiden birine bir sayfa düşüyor. Müthiş bir sonuç

Yani önüne gelen yazmış, tabi bizim onları sorgulamak gibi bir niyetimiz yok yazan yazsın ama bu işin ehli yani esasında herşeyi onun için yaptığımız GOOGLE acaba SEO hakkında ne diyor.

Kelime anlamı olarak Google diyorki ‘’ SEO: Arama motoru optimizasyonu; sitenizi arama motorları için daha iyi hale getirme süreci. Ayrıca, bunu bir meslek olarak yapan bir kişinin iş unvanı’’

Bakın dikkat edin sitenizi arama motorları için daha iyi hale getirme süreci.

Bir süreçten bahsediyor Google yetkilileri bize. Yani bunu şunun için üstüne basa basa söyledim.

Aman sakın ha 3 günde bir haftada sitenizi ilk sıraya çıkartırım diyenlere falan paranızı kaptırmayın.

Bu yazımızın sonunda sizlere maalesef sırlar veremeyeceğim fakat arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralama alabilecek iyileştirmeleri öğreneceğinize söz verebilirim.

12.02.2020

Kağan DOĞRAMACIOĞLU

Sözlük SEO (Search Engine Optimization): Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevirebilirsiniz. Google’a göre sitenizi iyileştirme süreci.

BLOG: Web sitesinin dinamik halidir.

SEARCH CONSOLE: Google web aracı. Sitemizi indexlemeye yarayan beleş Google aracı.

WEB MASTER: Türkçe’de karşılığı uzman olarak açıklansada günümüzde Webmaster, bir şahıs ya da şirketin web sitesi ve uygulamalarını yönetmekle sorumlu kimse olarak bilinmekte.

SNIPPET: Makasla kesilmiş parça anlamına geliyor. Yani yazınızdan alınmış bir parça diyebilirsiniz.

SSL: Güvenlik sertifikası. Arama sonucunda site url’niz https:// olarak gözükecektir.

AMP (Accelerated Mobile Pages): Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

SEO kısaltmasının esasında bizi ilgilendiren kısmı optimize kısmı sonuçta arama motorunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz.

Google kendi sitesinde aynen şöyle diyor’’ Arama motoru optimizasyonu (SEO) genellikle web sitenizin çeşitli bölümlerinde küçük değişiklikler yapmakla ilgilidir. Tek tek bakıldığında bu değişiklikler artımlı iyileştirmeler gibi görünebilir, ancak diğer optimizasyonlarla birleştirildiklerinde, sitenizin kullanıcı deneyimi ve organik arama sonuçlarındaki performansı üzerinde dikkate değer bir etkisi olabilir. ‘’

Yine başka bir satırda Google ‘’ Kullanıcılarınızın faydalanabileceği bir web sitesi oluşturmalısınız ve tüm optimizasyonlar kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmaya yönelik olmalıdır. Bu kullanıcılardan biri, diğer kullanıcıların içeriğinizi keşfetmesine yardımcı olan arama motorudur. Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarının içeriği anlamasına ve sunmasına yardımcı olmayla ilgilidir’’

GOOGLE

Esasında her şeyin özeti bu iki paragraf değil mi? Şunu unutmayalım Dünya’daki tüm arama motorları, insanların aradığı şeyleri buldukları zamana kadar var olabilirler. Düşünsenize aradığınız şeyi bulamadığınız bir arama motorunu niye kullanasınız ki değil mi?

Bu yüzden Google dahil tüm arama motorları insanların aradıklarını bulmaya onlara daha iyi, daha yeni belki daha ilginç, daha fantastik, daha gerçekçi daha, daha, daha bir şeyler vermeye çalışıyor.

İşte Google diyor ki ilk önce ben daha iyi, daha yeni, daha okunabilir, daha anlaşılır bir şey olduğuna inanırsam bunu insanlara sunarım.

Esasında işin aslı bu. Bizim amacımızda Web sitemizi/blogumuzu arama motorlarına iyi olduğunu anl anlatmak. Tabi ki iyi bir web sitemiz varsa.

Tabii hep Google diyoruz ama Dünya’da 250 tane arama motoru var. Bing, Yandex en çok bilinenleri mesela Çin’de Baidu var. Yahoo search, Altavista, Ask, Biekko, Daum, Entireweb, Naver, Teoma ve hemen hemen 250+.

Tüm arama motorlarının üç aşağı beş yukarı aynı olsa da kendine göre optimize kriterleri olduğunu unutmayalım. 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Google bizi biliyor mu?

Biz kendimizin en iyi olduğunu iddaa ediyoruz fakat her şeyden önce Google bizi biliyor mu? Kendimizi Google arama motoruna nasıl tanıtacağız. Esasında siz tanıtmasanız da Google sizi arar ve bulur fakat bu bir süreçtir. Siz Google kaydınızı yaparak sadece bu süreci azaltıyorsunuz ve ne olur ne olmaz işinizi garantiye alıyorsunuz.

Google kayıt yaptırmak çok kolay ve ücretsizdir. Bunun için Search Console sitesine giderek kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Eskiden giriş yaptıktan sonra kayıt olunuyordu şimdi siteye girerken mecburen sitenizin kaydını yaptırmak zorundasınız. https://search.google.com/search-console adresini tıklamanız ve yönergeleri uygulamanız yeterli.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Rehberi- Açılış Sayfası

Ayrıca buraya kayıt yaptırdıktan sonra siteniz hakkında birçok bilgiyi de Google size bildiriyor. Google ile uyumlu bir web sitesi oluşturmanız için web yöneticisi yönergeleri bile var.

Google kendi sitesinde konuyla ilgi şöyle diyor’’ Google Search Console, içeriğinizi Google’a göndermenize ve Google Aramada ki performansınızı takip etmenize yardımcı olacak araçlar sağlar. İsterseniz Search Console, Google’ın sitenizle ilgili karşılaştığı önemli sorunlara ilişkin uyarılar da gönderebilir. Search Console’a kaydolun’’

GOOGLE

Kendimize soracağımız birçok soru var ama bunların başında mutlaka;

Kullanıcılara yüksek kaliteli ve özgün içerik sunuyor muyum?

Yerel işletmem Google’da görünüyor mu?

Web siteme/ bloğuma, İçeriğime tüm cihazlarda hızlı ve kolay bir şekilde erişiliyor mu?

Web sitem ne kadar güvenli?

Bu soruların cevabını mutlaka kendi kendinize vermelisiniz.

Nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız blog nasıl açılır yazımı okuyabilirsiniz.

Bakın Google bununla ilgi bize bir checklist bile vermiş ee daha ne yapsın.

CHECK LIST

Web sitem Google’da görünüyor mu?

Bir site yapın: sayfalarının dizine eklenip eklenmediğini görmek için alan adınızı arayın, örneğin: site: örnek.com

Siteniz görünmüyorsa, web sitenizin sahipliğini şu adresteki Google Arama Konsolu’nda doğrulayabilirsiniz: g.co/searchconsole ve sitenizi dizine eklenmesi için adresine gönderin google.com/webmasters/tools/submit-url.

Google Arama sonuçlarına dahil etmek ücretsiz ve kolaydır; genellikle web’de yayınlamak dışında hiçbir şey yapmanız gerekmez.

Kullanıcılara yüksek kaliteli içerik sunuyor muyum?

Kullanıcılarınızın mülklerinizde mümkün olan en iyi deneyimi yaşamasını sağlamak bir numaralı önceliğiniz olmalıdır.

Mülklerinizi benzersiz, değerli veya çekici kılan şeyleri düşünün.

Google’ı kullanarak web sitenizi yönettiğinizden emin olmak için ‘ Google Web Yöneticisi Yönergeleri ‘ yardım merkezi makalesini okuyun dostça uygulamalar.

Yerel işletmem Google’da görünüyor mu?

Google My Business, işletme bilgilerinizin nasıl görüneceğini yönetmenize yardımcı olan ücretsiz ve kullanımı kolay bir araçtır. Arama ve Haritalar dahil olmak üzere Google genelinde.

İşletmenizi ve web sitesini google.com/business.

İçeriğime tüm cihazlardan hızlı ve kolay erişilebilir mi?

Çoğu arama yapan kişi artık mobil cihazlar kullanıyor, bu nedenle içeriğinizin optimize edildiğinden ve hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olmalısınız tüm cihazlar. Sayfalarınızın mobil cihazlara uygun olup olmadığını test edin g.co/mobilefriendly.

Harici yardıma ihtiyacım var mı?

SEO’lar veya Arama Motoru Optimize Edici, web sitenizi geliştirmenize ve arama motorları. SEO işe alma kılavuzumuzu incelemek için ‘SEO’ya ihtiyacınız var mı?

Web sitem güvenli mi?

Modern kullanıcılar güvenli bir çevrimiçi deneyim beklemektedir. Web sitenizin HTTPS ile bağlantısını güvenli hale getirin

SEO uzmanına ihtiyacınız var mı?

Belki bir SEO uzmanıyla çalışmak istersiniz. Bu gerçekten büyük bir karar fakat çok iyi düşünmeniz lazım.

İyi bir SEO uzmanının sitenize gerçekten yararı oldu kadar kötü ve sorumsuz bir seo uzmanının tahmin edemeyeceğiniz kadar zararı olabilir.

 Esasında bütün bunlarla kendinizin uğraşması en iyisidir. Sizin olduğu için daha özenle yapacağınız aşikardır.

Fakat tüm bu ayrıntılarla uğraşmak istemiyor veya vaktiniz yoksa o zaman bir uzmanla çalışmanız en iyisidir.

İyi bir SEO uzmanı sizi doğru yönlendirecek sitenizin ve sizin gelişmenizde önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

İçerik geliştirme, Sitenizdeki kötü sayfa yapıları, Teknik hatalar, Pazar payı, Anahtar kelime analizi gibi vb birçok konuda Uzman bir SEO dan yaralanabilirsiniz.

Bir SEO uzmanıyla çalışma fikri sitenin kurulum aşamasın da baştan ne kadar erken alırsanız o kadar iyidir. Tabi ki kurulumu bittikten sonra da SEO’ nun faydasını görebilirsiniz.

Balık baştan kokar atasözünü unutmamız lazım.

Site Haritası

Google web sitenizi ve içeriklerinizi bulabildiğinin en emin yolu Google Search Console’a site haritası göndermek tir. Site haritası sitenizdeki yapılan değişiklileri (içerik, sayfa vb.) arama motorlarına haber veren dosyadır.

Site haritası oluşturmak için bir eklenti kullanabilirsiniz. İçerikleriniz için seo aracı kullanıyorsanız Yoast gibi veya Rank math gibi otomatik olarak site haritanızı oluşturacak ve arama motorlarına gönderecek tir.

‘’Robot txt’’ dosyası

‘’Robot txt’’ dosyası sitenizin kök dizininde mutlaka var olması gereken dosyadır.

Bu dosya arama motorlarının sitenizde sizin belirlediğiniz her hangi bir bölümünün taranıp taranmayacağını belirlediğiniz dosya. Yani Goole’a benim şu sayfamı tarama diyorsunuz.

Sitenizdeki sizin belirlediğiniz bazı içerik veya sayfaların arama motorları tarafından taranmasını istemiye bilirsiniz.

Bu gibi durumlarda ‘’Robot txt’’ dosyası oluşturmanız gerekiyor.

Tüm bunlara rağmen Arama motorları ve bazı hileli arama motorları yine  de bu yönergelere uymayarak içerik veya sayfanızı tarayabilir.

Eğer gerçekten çekindiğiniz veya herhangi bir sebepten dolayı yayınlanmasını istemediğiniz içerik veya sayfalarınız varsa tamamen yayından kaldırmak daha iyi bir yoldur.

‘’Robot txt’’ dosyasını kullanma ile ilgili daha fazla bilgi için web yöneticisi yardım merkezi kılavuzuna bakın.

Google’ın Sayfanızı veya İçeriğinizi bir ziyaretçiyle aynı şekilde görülmesini sağlayın.

Google namı değer Google amca sitenize sayfalarınızı veya içerikleriniz taramaya Google Bottları gönderir.

Google bottlar insan olmadığı robot olduğu için yayınlarınızı sizin gibi göremez, fakat sizin gibi görebilmesini sağlayabiliriz.

Bunun için sitenizdeki Java Script, CSS, ve resim dosyalarına erişebilmeleri için ‘’Robot txt’ dosyanıza tüm erişim izinlerini vermeniz lazım.

Eğer Google bottlar bu sayfalara erişemezse bu Google algoritmalarına ters düşer ve sayfalarınızın oluşturulması ve dizine eklenmesi başarısız olur. Yani sayfanız kullanıcılar tarafından bulunamaz.

Bunun için en güzel yöntem;

 • 1-URL denetim aracını kullanın. Bu araç sayesinde sayfa ile ilgili sorunları görerek düzeltebilmemize Google olanak verir.
 • 2-Sitenizde daha evvelden yayınlanmayan benzersiz başlıklar oluşturun.
 • 3-Snippetler oluşturun.

Yoast, Rank Math gibi içerik oluşturma araçları tüm bunları bizim yerimize yapıyor. Yoast ücretsiz ve ücretli seçenekleri mevcut, Rank Math bedava bence kullanmaya hemen başlayın.

Meta Etiketleri

Google Açıklama Meta etiketlerinizi aynı zamanda içeriklerinize ilişkin snippet olarak kullanabilirim diyor.

GOOGLE

Fakat açıklama meta etiketlerinin içeriğinizle birebir eşleşmesi gerekiyor. Kelime sayısı ve anahtar kelimelerin yeteri kadar olması gibi bir çok etkene de dikkat edilmesi gerekiyor. Esasında kelime sayısı ile bir sınırlama yok lakin arama sonuçlarında da yazınızın tamamı gösterilecek değil.

Sayfa içeriğinin doğru özetlenmesi gerekiyor. Her sayfanın benzersiz Açıklama meta etiketine sahip olması Google’ın beğenisini alır.

Neyse ki bütün bunları içerik oluşturucu araçlar yardımıyla çok kolay bir şekilde yapabiliyoruz.

Açıklama meta etiketlerinin çok fazla anahtar kelimeyle doldurulması, alakasız kelimelerle doldurulması, içeriğin bir kısmından copy-paste yapılması hiç iyi bir davranış değildir ve kesinlikle Google tarafından kabul görmezsiniz.

Her sayfa için özel ve benzersiz  bir açıklama meta etiketinin hazırlanması iyi bir sonuç getirecektir.

Başlık Etiketleri

Sanırım bir içerikte veya makalede başlıkların ne kadar önemli olduğunu anlatmama gerek yok.

Bir içeriği yayınlamadan evvel gerçekten iyi düşünün; bir kullanıcı sayfanıza geldiği zaman, sayfanız nasıl görünecek nasıl algılanacak, hiyerarşi nasıl?

Nerede başlık etiketi kullanacaksınız? nerede alt başlık etiketi kullanacaksınız? Bunlar önemsiz gibi gözükebilir size belki çok fazla detay ama gerçekten çok önemli detaylar ve bu konularda Google şaka affetmiyor maalesef.

Esasında Google bizden Ortaokulda öğrendiklerimizi uygulamamızı istiyor. Çok fazla değil bence.

Bir kağıt, bir kalem alarak birşeyler karalayabiliriz fakat bu yazdıklarımızı insanların okumasına sunacaksak o zaman işler değişiyor. Mutlaka bir takım kurallara uymamız gerekiyor. Hee uymazsam ne olur diyorsanız. Blog’unuz yalnızca sizin okuduğunuz boş zamanlarınızda karşısında durup boş boş baktığınız bir Blog haline gelir ki zannedersem böyle bir şeyi kimse istemez.

En azından Google böyle istiyor.

Başlık etiketleri kesinlikle altındaki yazıyı tam olarak anlatmalı. Okuyucularınız başlıktan, başlığın altında ne yazdığını anlamalı ee tabiiki Google bottlarda.

O yüzden alakasız başlıklar atmayın.

Arama motorlarının yayınlamayacağı kadar uzun başlıklar atmayın.

Başlıklarınız mümkün olduğu kadar kısa, anlaşılır ve ilgi çekici olmalı.

Yazı içinde anlamlı ve gerçekten gerekli olduğu yerlerde alt başlık kullanın.

Çok fazla içerik kullanarak içeriğinizi anlaşılmaz parçalara ayırmayın. Yazınız bütünlüğünü herzaman korumalı.

Yapısal Veriyi Kullan

Sitenizle gerçek alakalı kullanıcı tipleri bulmanız için yapısal veri işaretlenmesi eklememiz Google tarafından tavsiye edilir.

Yapısal Veri Arama Motorlarının web sitenizde bulunan sayfalarınızın içeriğini daha iyi analiz etmesine ve daha iyi anlamasına yardımcı olmak için sayfalarınıza ekleyeceğiniz koddur.

Neyse ki Google Search console’da bunu yapmanıza yardım eden bir araç var. Ayrıca bir çok eklentide bu işlevi yapabiliyor.

Yapısal veri için Google şöyle bir örnek vermiş;

‘’ Örneğin, bir çevrimiçi mağazanız varsa ve bağımsız bir ürün sayfasını işaretlerseniz bu, sayfanın bir bisiklet, bu bisikletin fiyatı ve müşteri yorumlarını içerdiğini anlamamıza yardımcı olur. Bu bilgileri, alakalı sorguların arama sonuçlarına ilişkin snippet’te görüntüleyebiliriz. Bunlara “zengin sonuçlar” diyoruz.’’

Fazla söze ne hacet.

Yapısal veride işaretleyebileceğeniz başlıca özellikler;

 • sattığını ürün
 • işletme konumu
 • videolarınız
 • çalışma saatleri
 • etkinlik ilanları
 • yemek tarifleri
 • resimleriniz
 • yazar adı
 • logonuz ve daha bir çok şey

 Yapısal veri için Search Console’a entegre edilmiş ücretsiz veri işaretleyici aracını ve işaretleme kodunu kopyalayıp sayfanızda kullanabileceğiniz işaretleme yardımcısı aracını kullanabilirsiniz.

Google bu araçları herkesin kullanımına bedava olarak sunmuş. Daha ne yapsın?

İşaretli sayfalarla ilgili rapor, size zengin sonuç raporu olarak Search Console’da verilmektedir.

Site Hiyerarşisini düzenleme

Url yapılarının nasıl kullanılacağını öğrenin. Arama motorları her yayınınızın farklı url içermesini ister.

Karmaşık anlaşılması güç sayı içeren url yapısı kullanmaktan çekinin.

WordPress ayarlar kısmında url yapısı seçenekleri var. Buradan istediğiniz url yapısını seçebilirsiniz.

Web sitenizi yada blog’unuzu Search Console’a kayıt ettirirken tüm url versiyonlarıyla kayıt ettirin (http-https-www veya www olmayan) Google böyle istiyor.

Sitenizde mutlaka ssl sertifikası olmalı. Yani siteniz güvenli olmalı, https://benimsitem.com url yapısında olmalı

 Hiyerarşi

Ziyaretçileriniz esas alarak site yapınızı gösteren basit bir site haritası yapmanız gerekiyor.

Sayfa ve yazılarınızın içindekiler tablosuyla çoklukla karıştırıldığı içindekiler yapısından bahsetmiyoruz.

Sitenizin dahili yapısını gösteren basit, anlaşılır site hiyerarşisini gösteren site yapısı sayfası.

Bu arama motorlarının da ziyaret edeceği ve seo için yapılması gereken bir yapı.

Ancak unutulmamalı ki bu tür yapıları yaparken arama motorlarını değil sitenizi ziyaret eden gerçek insanları düşünerek yapmanız lazım.

İçerik Oluşturma

Esasında buraya kadar yazılanlar içerik olmadan hiçbir işe yaramaz Google’ın en çok istediği dikkat ettiği kural bu, içereik fakat sıradan yazılmış içerik değil.

Sitenizdeki Makaleniz, hikayeniz veya masalınız, belki günlüğünüz her ne olursa olsun mükemmel olmalı diyor Google başlangıç klavuzunda. İçerikleriniz ;

 • Özgün olmalı
 • İlgi çekici olmalı
 • Ziyaretçileriniz içeriklerinizi okuduğunda ondan bir şeyler almalı.
 • Resim olmalı
 • Video olmalı
 • Dilbilgisi ve imla kurallarına uygun olmalı.
 • Açık anlaşılır bir dilde yazılmalı.
 • Okunabilirlilik oranı yüksek olmalı.

Eğer içerikleriniz bunlara uygun değilse, içeriğiniz arama motorları tarafından gösterilse bile ziyaretçiler sizi tıklamayacaktır. İnsanlar aptal değil. İyi yazılmış içerikten anlarlar. Tıklanmayan bir içerikte arama motorları tarafından gösterilmez.

O yüzden yazmadan evvel düşünün. Ne yazacağınızı planlayın. Kime hitap edeceksiniz, ne gibi argümanlar kullanacaksınız, insanların ilgisini, dikkatini, beğenisini nasıl kazanacaksınız.

Bunlar önemli.

Kelime araştırması yapın. Rakip sitelerin kullanmadığı kelime ve kelime öbeklerini kullanın. Google ads sitesinde kelime araştırma aracını kullanın, bedava bu araç. Sitemizdeki bedava seo analiz araçlarını kullanın.

Bakın Zürafa ile Eşek seo yapacaklarmış. Eşek demiş ki sen ne anlarsın seo’dan anlasan bile nasıl yapacaksın.

Zürafa demiş ki yazamam belki ama  resmimi bile yayınlasam senden daha çok okuyucu alırım , Eşek tam konuşacak Arslan çıka gelmiş heyyyt ulen ben varken size ne oluyor,  Çekerim bir av videosu yayınlarım hepinizi alt ederim.

Eşek dayanamamış yahu  yıllardır insanlar senin avlarından bıktı.

Daha televizyon bile yokken İnsanlar Eşek ile Aslan hikayesini biliyorlardı sen ne çabuk unuttun.

Bizde illaki bir uzvumuzu yayınlarız merak etmeyin.

Ne olmuş biliyor musunuz eşek uzvunu yayınlayınca ortalık yıkılmış.

Zürafayı da,  Aslanı da geride bırakmış.

Yani sıradan, İnsanların bildiği, her zaman gördüğü banel şeyleri yayınlarsanız ne İnsanlar sever nede Google, ilgi çekici içerikler yayınlarsanız gerçekten kazanırsınız.

Bu tür yayınlar dışardan bağlantı almanıza da yol açar ve siteniz uçar.

Yeri gelmişken söylemek gerekir sakın para verip yada başka yollardan dış bağlantı yani backlink almayın. Bu yollarla alınan bağlantıları Google ve diğer arama motorları anlıyor ve sitenize mutlaka ceza verirler , bütün emekleriniz boşa gider. Zaten etik olmayan yanlış uygulama olan bir şeyi Google yada diğer arama motorlarının kabul etmesi olası bile değildir.

En güzel aşk doğal olandır değil mi? Bırakın Google aşkını doğal yaşasın.

Tabi ki sizden de yanlış yollarla backlink almak isteyenler çıkacaktır.

Mesela yorumlara sitelerinin linkini ekleyenler gibi, bu yöntem çokça yapılan yöntemlerin başında gelir, o yüzden yorumlara otomatik olarak nofollow özelliğini eklemenizi öneririm.

Resimleri Optimize Edin.

Bir kere şunu bir açıklığa çıkaralım. Yazılarınızı gereksiz yere resimlere boğmayın.

Sadece resim eklemek için resim eklemeyin.

Ziyaretçilerinizin kafasını karıştırmayın.

Gerektiği yerde, gerçekten içeriğinize bir faydası olacaksa, yazınızı, hikayenizi ilginçleştirecekse bir renk, soluk katacaksa resim ekleyin.

Resimleriniz mutlaka kabul edilebilir pikselde olsun. Büyük piksellerdeki resimleriniz sitenize ağır yük bindirir ve bir süre sonra çalışamaz hale gelir.

Resimlerinizin alt özelliğini mutlaka kullanın bu aynı zamanda arama motorlarının da sevdiği şey dir. Resimlerinizi daha iyi taramasına yardımcı olur.

Kopya resim kullanmayın resim kullanabileceğiniz siteler var mesela pixabay bedava burdaki resimlerin kullanma haklarıda var, yani hak ihlali yapmıyorsunuz, emek hırsızlığı yapmamış oluyorsunuz, dolayısı ile arama motorlarının resimlere verdiği değeri yerine getirmiş oluyoruz.

Yazılarınız ile alakalı resimler koyarsanız bir de bu sizin çektiğiniz size ait resimler olursa yemede yanında yat mı  yoksa tadından yenmez mi diyeyim bilemedim.

Mutlaka bir resim site haritası oluşturun böylece resimleriniz sitenize faydalı olur.

AMP kullanın.

Amp web sitenizin mobil uyarlamasıdır.

Eeee çağ mobil çağ.

Herkesin cebinde cep telefonu.

Cepten internet kullananları ki bu sayı sizlerde eminim tahmin ediyorsunuz dur az değil.

O zaman bizim de sitemizin mobil uyumlu olması lazım.

Bunun için eklentiler mevcut araştırın ve kafanıza yatan bir eklenti indirin sitenize ben WordPress AMP eklentisi kullanıyorum.

Birde işinizi baştan sağlam tutarak Mobil uyumlu tema kullanın derim.

Her ne kadar AMP eklentisi işimizi görse de mobil uyumlu tema sitenizi birebir düzgün gösterecektir.

Tabi bunun için Search Console’da mobil uyumluluk testi var unutmayın, daha doğrusu unutmamanız gereken ve mutlaka yapılması gereken bir test.

İşletmenizi Google benim işletmem’e ekleyin.

Eğer bir işletme sahibi iseniz ve web siteniz bu işletmeyi temsil ediyorsa, mutlaka Google benim işletmem sitesine kaydınızı yaptırın bu aynı zamanda Google haritalara da kaydınızı yaptırır.

Bu müthiş sistemi Google bedava sunuyor sırf sizler daha kolay bulunasınız diye.

3 bilemediniz 4 dakikanız ayırın ve mutlaka gerekli kayıt işlemini yapın.

Sosyal Medyada Var Olun

Web siteniz olup ta sosyal medyada var olmamak olmaz tabi.

Ama burdada yine işin tadını tuzunu dağıtmayın.

Sitenizle , içeriklerinizle alakalı sosyal medyayı kullanmanızda fayda var.

Yoksa saçmalamış oluyorsunuz, mesela içeriklerinizde video kullanmıyorsanız Youtube size nasıl bir fayda getirebilir ki, aynı şekilde Pinterest, biliyorsunuz Pinterest resim paylaşım ağırlıklı bir sosyal medya sitesi.

Resim paylaşımı yapmıyorsanız Pinterest sizin ne işinize yarar.

Bunun gibi bir çok sosyal medya sitesini gerçek anlamda fayda sağlayabilecek şekilde kullanabilirsiniz. Mesela ekşi sözlük veya uludağ sözlük yazarı olabilirsiniz.

Mutlaka sitenizin adına Facebook sayfanız olsun, hatta facebook uygulama bile edinebilirsiniz, twitter olmazsa olmaz ama kullanın tabi sadece kayıt olup var olmazsanız hiçbir işe yaramaz tüm bunları güncel ve aktif olarak kullanmanız lazım.

Mesela ekşi sözlük yazarı olduktan sonra sitenizi tanıtarak çok da güzel backlink verebilirsiniz, bundan para kazanan insanlar bile varmış?

Feedburner üyeliğini unutmayın. E-posta ile sitenizin tanıtımına katkıda bulunabilirsiniz.

Sonuç

Bu makalemden çıkardığım sonuçları maddeler halinde aşağıya listeledim. Eksiklerim varsa yoruma yazarsanız tamamlayabilirim. Ayrıca SEO’ya ilgi duyan herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği bedava SEO araçlarınıda sizin için yayınlıyoruz.

 1. Sitenizde büyük değişiklikler yapmayın.
 2. Search Console kaydınızı mutlaka yapın.
 3. Sitenizin tüm url yapısını kayıt ettirin.www olan ve www olmayan, http:// ve https
 4. Google’N sitenizi taramasına izin verin
 5. Web yöneticisi yönergelerini uygulayın.
 6. Kaliteli içerikler üretin.
 7. Mobil cihazlara uyum sağlayın.
 8. SSL sertifikanız mutlaka olmalı
 9. Webmaster checklist uygula.
 10. Robot txt dosyası kullan
 11. URL denetleme aracını kullan.
 12. URL yapınıza dikkat edin.
 13. Doğru başlıklar kullanın. Kısa,Anlamlı
 14. Başlık meta etiketi kullanın
 15. Yapısal veri işaretlemesi kullanın.
 16. Site haritası kullanın Basit bir gezinme sayfası oluşturun.
 17. Dahili bağlantı kullanın.
 18. Sayfalarınızda içindekiler bölümü kullanın.
 19. 404 sayfası oluşturun.
 20. Sitenizi ilginç ve yararlı hale getirin.
 21. Anahtar kelime araştırması yapın, içeriklerinizi düşünerek hazırlayın.
 22. Çok fazla anahtar kelime ekleyerek içeriğinizi anlaşılmaz ve sıkıcı hale getirmeyin.
 23. Ziyaretçilerinize faydalı bir hizmet vermeyi düşünün, sonra para kazanmayı düşünürsünüz.
 24. Okunması kolay ve özgün içerikler hazırlayın.
 25. Kullanıcıların güvenini kazanın.
 26. Sitenizin sahibi ve içeriklerin kimin hazırladığı belli olmalı.
 27. Dikkat dağıtan reklamlardan kaçının.
 28. Bağlantılarınız belli olmalı, gizli bağlantı kullanmayın.
 29. Harici bağlantılarınıza emin olmadıkça nofollow özelliğini kullanın.
 30. Yorum sütunlarınıza ve mesaj panolarınıza otomatik olarak nofollow özelliği uygulayın.
 31. Resimleri optimize edin.
 32. Resimlerinizde alt özelliği mutlaka dolu olmalı. Anlamlı.
 33. Resimleriniz için resim site haritası oluşturun.
 34. Amp kullanın.
 35. Mobil uyumluluk testini kullanın.
 36. İşletmenizi Google Benim İşletmem sitesine kayıt ettirin.
 37. Sosyal medyayı anlamlı ve faydalı şekilde olabildiğince fazla kullanın.
 38. Tabi ki siteniz hızlı olmalı.
 39. CDN kullanın
 40. Parayla backlink gibi organizasyonların içine asla girmeyin. 3 günde 5 günde sitenizi birinci sıraya çıkartırım diyenlere itibar etmeyin. Paranızı kaptırmayın. SEO siteniz olduğu sürece size lazım olacak o yüzden SEO yapmayı kendiniz öğrenin biraz geç olur ama paranız boşa gitmez.
 41. Sitemizdeki SEO araçlarını bedava kullanabileceğinizi unutmayın.

Ücretsiz SEO Araçları Listesi:

 1. Bing Web Yöneticisi Araçları  https://www.bing.com/toolbox/webmaster
 2. Veri Stüdyosu  https://datastudio.google.com/
 3. Geliştirilmiş Google Analytics Ek Açıklamaları https://context.sweetlabs.io/google-analytics-annotations-extension/
 4. Panguin Tool https://barracuda.digital/panguin-seo-tool/
 5.  Zeo Tools https://www.zariance.com/tools/
 6. Google Analytics https://analytics.google.com/analytics/web/
 7. Search Analytics for Sheets https://searchanalyticsforsheets.com/
 8. Keyword Hero https://keyword-hero.com/
 9. MozCast https://moz.com/mozcast/
 10. Algoroo, https://algoroo.com/
 11. Rank Risk Index, https://www.rankranger.com/rank-risk-index
 12. Ayima Pulse https://www.ayima.com/pulse/
 13. Beam Us Up  http://beamusup.com/
 14. Link Redirect Trace https://chrome.google.com/webstore/detail/link-redirect-trace/nnpljppamoaalgkieeciijbcccohlpoh?hl=en
 15. Redirect Path https://chrome.google.com/webstore/detail/redirect-path/aomidfkchockcldhbkggjokdkkebmdll?hl=en-US
 16. Screaming Frog
 17. SEOlyzer  https://seolyzer.io/
 18. Xenu http://home.snafu.de/tilman/xenulink.html
 19. Answer The Public https://answerthepublic.com/
 20. Keyword Explorer https://moz.com/explorer
 21. Keyword Sh****r  https://keywordshitter.com/
 22. Keywords Everywhere  https://keywordseverywhere.com/
 23. Ubersuggest  https://neilpatel.com/ubersuggest/
 24. Reddetme Aracı  https://moz.com/blog/links-to-target-with-disavow
 25. Bağlantı Gezgini  https://moz.com/link-explorer
 26. Link Madencisi  https://chrome.google.com/webstore/detail/linkminer/ogdhdnpiclkaeicicamopfohidjokoom?hl=en
 27. Ayrıntılı  https://detailed.com/links/
 28. Backlink Denetleyicisi  https://ahrefs.com/backlink-checker
 29. Google My Business  https://www.google.com/business/
 30. Google Review Bağlantı Oluşturucu https://whitespark.ca/google-review-link-generator/
 31. Yerel Arama Sonuçları Denetleyicisi  https://www.brightlocal.com/local-search-results-checker/
 32. Moz Yerel Çek İşletme Girişi  https://moz.com/local/search#index
 33. Mobil İlk Endeks Denetleyicisi  https://zeo.org/seo-tools/mfi/
 34. Mobil SERP Testi  https://mobilemoxie.com/tools/mobile-serp-test/
 35. Mobil Uyumluluk Testi https://search.google.com/test/mobile-friendly
 36. Pazarlama Madencisi  https://www.marketingminer.com/en
 37. MozBar  https://moz.com/products/pro/seo-toolbar
 38. SEMrush  https://www.semrush.com/
 39. SEO Minyonu  https://seominion.com/
 40. EO Depremi https://www.seoquake.com/index.html
 41. Pazarlamacılar için Sayfalar https://sheetsformarketers.com/
 42. Chrome DevTools  https://developers.google.com/web/tools/chrome-devtools/
 43. Küçük SEO Araçları https://smallseotools.com/
 44. Varvy  https://varvy.com/
 45. SEO PowerSuite  https://www.seopowersuite.com/
 46. CanIRank https://www.canirank.com/
 47. Doğal Dil API Demosu  https://cloud.google.com/natural-language/
 48. Zengin Sonuçlar Testi  https://search.google.com/test/rich-results
 49. Yapısal Veri Test Aracı https://search.google.com/structured-data/testing-tool
 50.  Etiket Yöneticisi  https://tagmanager.google.com/
 51. İşlenmiş Kaynağı Görüntüle  https://chrome.google.com/webstore/detail/view-rendered-source/ejgngohbdedoabanmclafpkoogegdpob/
 52. BuzzSumo  https://buzzsumo.com/
 53. Avcı  https://hunter.io/
 54. BenzerWeb https://www.similarweb.com/
 55. Wappalyzer  https://www.wappalyzer.com/
 56. Geri Dönüş Makinesi  https://archive.org/web/
 57. Toplu Alan Adı Kullanılabilirliği Denetleyicisi  https://rankz.io/tools/bulk-domain-availability-checker
 58. Bulut Parlaması  https://www.cloudflare.com/
 59. Gtmetrix https://gtmetrix.com/
 60. Deniz Feneri  https://developers.google.com/web/tools/lighthouse/
 61. Page Speed Insights  https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
 62. SpeedMonitor.io  https://speedmonitor.io/
 63. WebpageTest http://webpagetest.org/
 64. Rank Math  https://rankmath.com/
 65.  Yoast SEO  https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/
 66. Tam 50 adet bedava seo aracıyla sektör lideri https://weblogseo.web.tr/seo-araclari/

Not: Kendi sitem haricinde hiç bir siteyle ve yukarıda yazan url lere ait sitelerle kesinlikle satış ortaklığım yada başka bir ilişkim yoktur. Kendi sitemizide en sona yazdık yanlış anlaşılmasın diye.

Misyonumuz gereği SEO hizmeti veriyoruz, başka bir amacımız yok.

Bu içerikte aşağıdaki URL’ler referans alınmıştır:

https://g.co/WebmasterHelpForum

https://www.google.com/search?q=site:wikipedia.org

https://support.google.comwebmasters/answer/70897

https://support.google.com/webmasters/answer/35769

https://search.google.com/search-console

http://g.co/webmasters

http://g.co/WebmasterChecklist

https://support.google.com/webmasters/answer/70897

https://support.google.com/webmasters/answer/35769

https://support.google.com/webmasters/answer/35291

https://support.google.com/webmasters/answer/156184

https://support.google.com/webmasters/answer/6062608

https://support.google.com/webmasters/topic/4598466

https://webmasters.googleblog.com/2014/05/understanding-web-pages-better.html

https://support.google.com/webmasters/answer/9012289

http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2007/09/improve-snippets-with-meta-description.html

https://webmasters.googleblog.com/2017/06/better-snippets-for-your-users.html

https://support.google.com/webmasters/answer/35624

https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data

https://developers.google.com/search/docs/guides/search-gallery

https://www.google.com/webmasters/tools/data-highlighter

https://www.google.com/webmasters/markup-helper/

https://search.google.com/test/rich-results

https://support.google.com/webmasters/answer/7552505

https://developers.google.com/search/docs/guides/search-gallery

https://developers.google.com/search/docs/data-types/breadcrumbs

https://support.google.com/webmasters/answer/72746

https://support.google.com/webmasters/answer/93641

http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2008/10/webmaster-tools-shows-crawl-error.html

http://support.google.com/webmasters/answer/93633

https://support.google.com/webmasters/answer/139066

https://ads.google.com/home/tools/keyword-planner/

https://support.google.com/webmasters/answer/7576553

https://support.google.com/webmasters/answer/66359

https://support.google.com/webmasters/answer/66353

https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-resources/better-ad-standards/

https://webmasters.googleblog.com/2007/03/using-robots-meta-tag.html

https://support.google.com/webmasters/answer/81749

https://support.google.com/webmasters/answer/178636

https://webmasters.googleblog.com/2016/11/mobile-first-indexing.html

https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-seo/responsive-design

https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-seo/dynamic-serving

https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-seo/separate-urls

https://search.google.com/test/mobile-friendly

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-usability

https://www.ampproject.org/

https://webmasters.googleblog.com/2016/08/helping-users-easily-access-content-on.html

https://search.google.com/test/mobile-friendly

https://developers.google.com/search/mobile-sites/

https://www.google.com/business/

https://support.google.com/webmasters/answer/66356

https://www.google.com/webmasters/tools/home

https://www.bing.com/toolbox/webmaster

https://support.google.com/webmasters/go/blog

https://g.co/WebmasterHelpForum

http://www.google.com/get/topcontributor/

http://www.youtube.com/GoogleWebmasterHelp

http://www.google.com/insidesearch/howsearchworks/thestory/index.html

http://www.gybo.com/

https://moz.com/blog/best-free-seo-tools

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287