Take a fresh look at your lifestyle.

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

5

SEO’nun tam açılımı Search Engine Optimization’dır. Türkçe anlamı ise Arama Motoru Optimizasyonu demektir. SEO, arama motorlarında web sitenizin veya içerisindeki konuların Google’de yükselmesine yönelik olan bütün çalışmalar bütünüdür.

SEO asıl amacı itibariyle, arama motoru optimizasyonu  yapmaktır. Bu da dediğimiz gibi Google’da sıralamanın yükselmesi anlamına gelir. Bu amaç doğrultusunda sitelerdeki bilgi, satış veya verilen hizmetin daha fazla kişiye ulaşması anlamına gelir.  Bu sistem doğal yollarla erişilemeyecek site popülerliğine, doğal gibi görülen yapılandırmalar uygulayarak ulaşma sanatına denir. Bu internet popülerliği de sıralamaların yükselmesini sağlar.

SEO nasıl yapılır diye soran ve araştıran bir çok webmaster bulunmakta. SEO bir anlamda popülarite sağlama ve Google’ı kandırma sanatıdır. Bu kandırmaca sistemi en doğal şekilde yapan insanlar ise en iyi SEO uzmanı olarak adlandırılmaktadırlar. Popülarite, web siteleri arasında ünlü olmak anlamına gelir. Sitenizin ünlü olmasının da başlangıcı, Google’da ilk sayfaya yerleşmekten geçer. Malesef ki üst sıralarda kalmak için firmalar binlerce lira reklam harcamaktalar. O yüzden birinci ikinci ve hatta bazen üçüncü sıralar bile reklam yeridir. Bizim amacımız, SEO çalışmaları yaptığımız sitenin en azından dördüncü yere yerleşmesini sağlamaktır. Kısaca sitenize reklam almadan üst sıralara yerleşme sanatıdır SEO. Yapılan bütün tanıtım yazıları, linklemeler veya diğer bir çok SEO kriteri, sitenizi yükseltecektir.

Google’ın algoritmaları çok farklı sistemlerde ve çok gelişmiş bir yapıda çalışmaktadır. Yine de bir sitenin popülerliğini incelerken baz aldığı bazı kriterleri söyleyelim. İlk olarak sitenin düzenli ziyaretçi alması çok önemlidir. Düzenli ziyaretçi demek, ilgi çeken ve kaliteli olduğunun göstergesidir. İkinci olarak sitenin içindeki konuların aldığı yorumlar çok önemlidir. Her yazının altın yazılan yorum sizin için altın kadar değerlidir. Üçüncü sırada ise sitenizie verilen linkler ve siteniz hakkınızda yazılan tanıtım yazılarıdır. Bu yazılar arttıkça ve kaliteleri yükseldikçe, siteniz Google’ın gözünde büyüyecektir. Bir sitenin değeri ilk açıldığı zaman göz önünde bulundurularak değerlenir ve bu değer, arama motorlarının sonuçlarına direk olarak yansır.

SEO yaparken doğal olmak çok önemlidir. Sitenizin nasıl anahtar kelimeleri var ise SEO’nun da anahtar kelimesi doğallıktır. Google’ın sıralamasında yükselmek için yapay yollarla yapılan bütün sistemler algoritma tarafından algılanmaktadır. Bu yapay sistemlerin bol miktarda uygulaması hemen farkedilecektir. Böyle bir durumun oluşması sonucunda siteniz olumsuz yönde etkilenecek, anahtar kelimelerde ve konu başlıklarında gerileme olacaktır. O yüzden çalışmaların doğallığı çok önemlidir. Doğallık içerisine giren anlayış, site sahibinin dışındaki diğer gerçek kişilerin sizin sitenize verdiği değerdir. Yani bu kendi siteniz için uğraşmanız değil, başkalarının sizin sitelerinizi önermesidir. Google’ın gözünde bu, sitenizin faydalı bir site olarak algılandığını gösterir. Siz de bu paydan büyük bir parça elbet alacaksınız.

Sitenizdeki yazıların sosyal medya sitelerinde, imeleme siteleri ve büyük forumlar gibi yerlerde paylaşılması tamamen başka bir kullanıcı paylaşıyormuş gibi yapılmalı ve sitenin ziyaretçilere gerçekten aradıkları hizmetleri verdiği olgusunun oluştuğunu göstermek gerekir. Bu doğallık çalışmasının en önemli özelliklerinden biri de çeşitliktir. Farklı hesaplardan farklı sitelerde paylaşım yapmak bu çalışmaları doğal gösterecektir. Bu yüzden yapılan SEO çalışması belirli zaman aralıklarında uygulanmalı ve çeşitlilik arz etmelidir. Bu şekilde kalıcı bir yükselme ve kalıcı bir SEO çalışması yapmış olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku