Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Salgın devrinde 6,9 milyar dolar kaynak

Türk banka ve şirketleri, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının global ekonomik sistemi ve finansal piyasaları en olumsuz halde etkilediği devirde 6 milyar 909 milyon dolarlık milletlerarası finansman temin ederek değerli bir muvaffakiyete imza attı. Sağlanan bu finansmanla, borç geri dönüşlerinin en ağır olduğu nisan ve mayıs ayları rahatlıkla atlatıldı.

Tüm yerküreyi derinden etkileyen COVID-19 salgını sırasında aldığı önlemler ve hayata geçirdiği pratiklerle yerküre çapında övgü toplayan Türkiye, memleketler arası finansmana erişim konusunda da büyük bir muvaffakiyet gösterdi.

Birçok finans piyasasının uzun müddet örtük olduğu ve salgının tesirlerinin en ağır biçimde yaşandığı nisan ve mayıs aylarında Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, Türk Eximbank, Garanti BBVA, İş Bankası ve Ülker Bisküvi, yekunda 6 milyar 308 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağladı.

Böylelikle, laf konusu kurumlar 2019’da kullanılan 6 milyar 925 milyon dolarlık sendikasyon kredisi göz önünde bulundurulduğunda, son 2 ayda yüzde 91’lik sendikasyon yenileme orantısına ulaştı.

Ayrıyeten, bu periyotta borçlanma maliyetleri de geçen yıla nazaran dolarda 25 baz puan, euroda ise 40 baz puan daha düşük gerçekleşti. Sendikasyon kredilerinin maliyeti dolarda “libor + yüzde 2,25”, euroda “euribor + yüzde 2” oldu.

Birinci sendikasyon kredisi yenilemesi Akbank’tan

Birinci sendikasyon kredisi yenilemesini yapan Akbank, geçen yıl kullandığı 700 milyon dolarlık kredisini bu yıl yüzde 86 yeniledi ve 1-8 Nisan devrinde 605 milyon dolar sendikasyon temin etti.

Geçen yıl sendikasyon meblağı 1 milyar 423 milyon dolar olan Ziraat Bankası, 9 Nisan’da 1 milyar 64 milyon dolarla sendikasyon kredisini yüzde 75 yenilemiş oldu.

Vakıfbank, bu yıl 29 Nisan’da temin ettiği 950 milyon dolarla geçen yılki 1 milyar 85 milyon dolarlık sendikasyonunu yüzde 88 yeniledi. Geçen yıl sendikasyon fiyatı 200 milyon dolar olan QNB Finansbank ise 14 Mayıs’ta 255 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı ve yüzde 128’lik yenileme orantısı kaydetti

Türk Eximbank yüzde 178’le rekor yenileme nispetine ulaştı

Yapı Kredi, 15-27 Mayıs’ta temin ettiği 870 milyon dolarla, geçen yılki 1 milyar 30 milyon dolarlık sendikasyon kredisinde yüzde 84’lük yenileme orantısını yakaladı.

Geçen yıl 407 milyon dolar sendikasyon kredisi kullanan Türk Eximbank, 14-29 Mayıs’ta 723 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağladı ve böylelikle yüzde 178’lik yenileme nispetiyle bu meydandaki rekoru elde etti.

Garanti BBVA 20 Mayıs’ta sağladığı 594 milyon dolarla geçen yılki 755 milyon dolarlık sendikasyon kredisini yüzde 79 yeniledi.

İş Bankası ise 2019’da 950 milyon dolar olan sendikasyon kredisini, 21 Mayıs’ta sağladığı 792 milyon dolarla yüzde 83 tazeledi.

Öte yandan, Ülker Bisküvi, bankalar haricinde sendikasyon temin eden şirket olarak öne çıktı. Şirket, geçen yıl sağladığı 375 milyon dolarlık sendikasyon kredisini, 2 Nisan’da yüzde 121 orantısında yenileyerek 455 milyon dolar temin etti.

Sendikasyon dışında 600,6 milyon dolar finansman

Global iktisatların neredeyse külliyen durduğu bir devirde Türk bankacılık kolunun finansmana erişim başarısı, sendikasyon dışı kredilere de yansıdı.

Bu periyotta, 5 bankanın başta Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası olmak üzere çeşitli kuruluşlardan sağladığı kredi meblağı 600,6 milyon dolar dolar oldu.

Denizbank 175 milyon dolar, QNB Finansbank 136 milyon dolar, Garanti BBVA 104,6 milyon dolar, Yapı Kredi 100 milyon dolar ve Türk Eximbank 85 milyon dolar krediyi mayıs ayında Türkiye’ye getirme muvaffakiyetini gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287