Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Rusya’da işsiz sayısı 20 milyona çıkabilir

Rusya merkezli iş bulma sitesi Superjob’un kurucusu Aleksey Zaharov, Rusya’da gerçek işsiz sayısının 10 milyon civarında olduğunu belirterek, “Gerçek işsiz sayısı resmi rakamlardan 5-6 kat çokça. Sonbaharda bu rakam 20 milyona çıkabilir.” dedi.

Zaharov, İnterfaks haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya’da “kayıtlı işsiz” sayısının 2 milyon seviyesinde olduğunu anımsattı.

Laf konusu rakamın gerçek durumu yansıtmadığına işaret eden Zaharov, “Yeni tip koronavirüs (COVIDd-19) nedeniyle şirketler işten çıkarma yahut iflas üzere durumlarını fizikî olarak gerçekleştiremiyorlar. Ayrıyeten işsiz kalanların birden fazla da resmi kurumlara başvurmuyor, zira birçok insan için bunun bir meali yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Şirketlerin COVIDd-19 sonrasında iflas yahut işten çıkarmaları resmi olarak gerçekleştirmeye başlayacaklarına dikkati çeken Zaharov, “Sonrasında işsizlerin sayısında artış göreceğiz. Iddiamız Rusya’da işsiz sayısının 10 milyon civarında olduğu. Gerçek işsiz sayısı resmi rakamlardan 5-6 kat çokça. Sonbaharda bu rakam 20 milyona çıkabilir.” tabirlerini kullandı.

Rusya Çalışma Bakanı Anton Kotyakov, devlette 2,2 milyon kayıtlı işsiz bulunduğunu açıklamıştı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, bir mühlet evvel yaptığı açıklamada, COVIDd-19 salgını nedeniyle memlekette işsizliğin arttığını belirterek, yetkililerin işsizlik meselesine azami dikkat göstermesi gerektiğini söylemişti.

Devlette COVIDd-19 nedeniyle işini kaybedenlere aylık 12 bin 130 ruble (yaklaşık 177 dolar) destek sağlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287