Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Resmi Gazete’de bugün (3 Haziran 2020)

Hür döviz fonlarında vergi yüzde 15’e çıkarıldı

Bu fonlarda stopaj, gerçek bireyler için yüzde 10, hukuksal kimseler için yüzde 0 (sıfır) uygulanıyordu.

Cumhurbaşkanı kararıyla muaf döviz fonlarında gerçek kimseler için yüzde 10, hükmî insanlar için yüzde 0 (sıfır) olan vergi tevkifatı nispeti yüzde 15’e çıkarıldı.

Cumhurbaşkanının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararına nazaran, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun muvakkat 67’nci hususunda mekan alan tevkifat orantıları hakkındaki ekli karar yürürlüğe konuldu.

Gerçek şahıslarda vergi nispetini yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkaran, hukukî şahıslara ise yüzde 15 nispetinde vergi getiren karar, hem vergi gelirini artırmayı hem de dövize olan talebi azaltılmayı amaçlıyor.

Fonlarda döviz cinsi yatırım yapan yatırımcılara döviz karı üzerinden, TL cinsi yatırım yapan yatırımcılara TL çıkarı üzerinden vergilendirme yapılıyor.

Tam ve dar mükellef gerçek insanlar ile tam ve dar mükellef kapital şirketleri menkul kıymet yatırım fonlarının katılma dokümanlarından elde edilen gelirler üzerinden stopaj tabiler. Gerçek bireyler açısından stopaj en son vergi olarak kabul edildiğinden, laf konusu gelirler açısından beyanname verilmiyor. Hukuksal bireyler açısından ise elde edilen bu gelirlerin Kurumlar Vergisi beyannamesine dahil ediliyor.

Portföyünün en az yüzde 80’i nispetinde döviz ve döviz cinsi varlık ve süreçlere yatırım yapan fonlar, hür döviz fonları olarak isimlendiriliyor. Çoğunlukla fon portföyünün en az yüzde 80’i Türk yahut yabancı kamu ve kişisel kol borçlanma araçlarına yatırım yapılıyor. Kalan kısımda ise yabancı anapara piyasası araçları ve TL cinsi varlıklara mahal veriliyor. Bu fonların emeli orta ve uzun vadede dövizdeki artışın da yol açacağı yüksek getiriyi elde etmek.

Çölleşme ve Erozyonla Uğraş Umumi Müdüriyetine Nurettin Taş atandı

Tarım ve Orman Bakanlığında açık bulunan Çölleşme ve Erozyonla Savaş Umumi Müdüriyetine Nurettin Taş atandı.

Cumhurbaşkanının Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına nazaran, Toprak Mahsulleri Ofisi Umumî Müdüriyetinde açık bulunan Idare Konseyi Üyeliğine Osman Yıldız, Devlet Gösterimleri Umumî Müdüriyetinde açık bulunan I. Hukuk Müşavirliğine ise İbrahim Erkan Keleş getirildi.

Adana’da Nahiye Yönetim Duruşması kuruldu

Adalet Bakanlığınca Adana’da Kesim Yönetim Duruşması kurulması kararlaştırıldı.

Bakanlığın Resmi Gazete’de yayımlanan kararına nazaran, 2576 sayılı Nahiye Yönetim Duruşmaları, Yönetim Duruşmaları ve Vergi Duruşmalarının Kuruluşu ve Vazifeleri Hakkında Kanun ilgili hususu uyarınca ortamın coğrafi durumu ve iş hacmi göz önünde tutularak Adalet Bakanlığınca Adana’da Nahiye Yönetim Duruşması kuruldu.

Adana Nahiye Yönetim Duruşmasının yargı muhiti ise Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye olarak belirlendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287