Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Oturma İzni ve Çalışma İzni Nedir

Türkiye’de veya herhangi bir ülkede o ülkenin vatandaşı olmayan insanların uzun süre o ülkede yaşamaları için alınan izine çalışma izni diğer bir adıyla ise oturma izni denir. Türkiye kurallarına göre Türk vatandaşı olmayan yabancıların yaklaşık 1 ay ( 30 Gün ) içerisinde oturma izni başka bir deyiş ile ikamet tezkeresi almak zorundadır. Kanunda belirtildiği gibi Türkiye’de iş amaçlı gelip uzun süre Türkiye’de ikamet edecek olan yabancıların otuz günlük süre içerisinde bu belgeyi almaları zorunludur.

calisma-ve-oturma-izniYurt dışından Türkiye’ye gelerek çalışma vizesi almaları zorunluluk haline gelmiş bu kural Türkiye dışında birçok ülkede bulunmaktadır.  Yabancıların ülkede kaldığı altı aylık süre içerisinde sürelerini uzattırmamaları halinde izinli yabancı olarak kalmaktadır. Yazılı kanun gereği yabancılar da oturma izni alma süresi otuz gün olarak belirlenmişken bu otuz günlük müracaat süresi içerisinde müracaat yapılan tarih ülkede yaşamaya başladığı tarih olarak da geçmektedir. Bu arada çalışma, oturma veya okuma amaçlı gelen yabancıların oturma izni almaları için temsilciliklerden vize alması gerekmektedir. Oturma izni almayan veya belirtilen süre sonunda ülkeye giriş çıkış yapan yabancılardan belirtilen kanun gereği Harçlar kanununda yer alan Maliye bakanlığınca Resmi Gazetede yayımlanan harç alınmaktadır bu işlemin devam etmesinde kat olarak devam etmekte ve bu şekilde harçlar devam etmekte ve cezalı oturma ücreti tahsil edilmektedir. İlk defa müracaat edecek yabancılar belirtilen gün süresini kaçırmamalıdır. Sürelerini uzatacak yabancılar kanunda aksi bir durum öngörülmüyorsa on beş günlük süre içerisinde oturma ve çalışma izinlerini uzatabilirler. Oturumu sona erdiği takdirde yurtdışına çıkış yapan on beş günlük süreyi geçiren yabancılardan ceza harcı tahsil edilmemektedir. Pasaport aslı ve fotoğraf ve kimliğin gerekli olduğu oturma veya çalışma izninde sürenin ne kadar uzun olduğuna bağlı olarak harç ücretleri belirlenir. Öğrenim, Eğitim ve iş görüşmesi gibi birçok durumda oturma izni alınabileceği gibi her oturma ve çalışma izni için süreye bağlı olarak harç alınmaktadır.

Her ülke için gerekli olan kurallar ülkeler için döviz artışı olabileceği gibi istihdam gibi ayrıcalıklarda sağlamakta ülkeler arası diplomatik bağ anlamına da gelmektedir. Oturma izni hakkında kısaca bilgi verdik güzel günler diliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287