Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Otomotiv ihracatçıları online görüşmelere Meksika’dan başlayacak

Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği (OİB), yeni tip koronavirüs (COVID-19) sürecinde yavaşlayan ihracatı canlandırmak için düzenleyeceği online aktifliklerin birincisini Meksika ile gerçekleştirecek.

Birlikten yapılan açıklamaya nazaran, OİB’in 25 Haziran-2 Temmuz’u kapsayan otomotiv dijital sektörel ticaret heyeti programında, Türk otomotiv firmaları ile Meksika’nın satış sonrası pazarındaki ithalat, tedarik sanayi, toptancı ve distribütör firmaları online ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek.

Programda başkaca Meksika otomotiv dalı ve umumî ekonomik durum hakkında internet üzerinden çevrim içi seminer de yapılacak.

Açıklamada görüşlerine konum verilen OİB Idare Heyeti Yöneticisi Baran Çelik, “Yeni normal”e geçişin sürat kazanacağı haziran ayında birinci dijital etkinliklerini düzenleyecekleri Meksika’nın pazar potansiyeline dikkati çekti.

Meksika’nın Latin Amerika’nın 1., yerkürenin ise 6’ncı en büyük motorlu araç üreticisi olduğunu vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Yılda 50 milyar dolar otomotiv ithalatı yapan Meksika, güçlü pazar yapısıyla firmalarımız için değerli bir ihracat potansiyeli barındırıyor. Mahsusen tedarik endüstrisinde hatırı sayılır nispetlerde yüksek ithalat yapıyor. Tıpkı biçimde Meksika, tedarik endüstrisindeki pek çok eserde gümrük vergisiz ithalat yapıyor. Bu da koldaki ihracatçılarımız için başka bir avantaj sağlıyor. Online etkinliğimizle Meksika’ya olan 136 milyon dolar seviyesindeki otomotiv ihracatımızı artırmayı planlıyoruz.”

130 milyona yaklaşan nüfusuyla otomotiv dalının kıymetli pazarları arasında bölge alan Meksika, geçen yıl 4 milyon adet olan motorlu araç üretimini gün geçtikte artırıyor.

İç pazar büyüklüğü 1,5 milyon adet civarında olan Meksika’nın yıllık otomotiv ithalatının 30 milyar doları tedarik endüstrisi eserleri oluşturuyor.

Meksika’ya Türkiye’den otomotiv ihracatında tedarik sanayisi değerli bir hak alıyor. Türkiye’nin bu devlete tedarik sanayi ihracatı yıllık ortalama 66,5 milyon dolar, binek arabalardaki ihracatın meblağı ise 43 milyon dolar civarında bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287