Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

OİB Lideri Çelik: İhracat liderliğini mayısta geri aldık

BURSA (DÜNYA) – Türkiye otomotiv sanayisinin ihracatı, COVID-19 salgınının tesirinin sürdüğü mayıs ayında nisan ayına nazaran daha uygun bir performans sergiledi ama geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 56 düştü. Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği olgularına nazaran, kesim ihracatı mayısta 1 milyar 203 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin yekun ihracatında yeniden birinci sırada yan alan bölümün ihracat üleşi da yüzde 12 oldu. Kolun yılın birinci beş ayındaki ihracatı ise yüzde 33 düşüşle 8,8 milyar dolar olarak kayda geçti. OİB Idare Konseyi Yöneticisi Baran Çelik, “Mayıs ayında Ramazan Bayramı tatili nedeniyle iş günü sayısının dört gün az olması da ihracat rakamlarına olumsuz yansıdı. Bununla birlikte nisan ayında bıraktığımız aylık bazda ihracat liderliğini mayıs ayında geri aldık.” dedi.

Eser kümelerindeki düşüşler yüzde 50’nin üzerinde

Mayıs ayında binek araba ihracatı yüzde 52 azalarak 474 milyon dolar olurken, tedarik sanayisi ihracatı yüzde 57 düşüşle 451 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 63 kayıpla 145 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 64 düşüşle 73,5 milyon dolar oldu. Tedarik sanayisinin en büyük pazarı olan Almanya’ya ihracatta yüzde 60 azalma görülürken, tekrar kıymetli pazarlardan Romanya’ya yüzde 56, İtalya’ya yüzde 60, Fransa’ya yüzde 71, Rusya’ya yüzde 51, Birleşik Krallık’a yüzde 76 ve ABD’ye de yüzde 72 ihracat düşüşü görüldü. Mayısta binek arabalarda kıymetli pazarlardan Fransa’ya yüzde 46, Almanya’ya yüzde 33, İtalya’ya yüzde 87, Birleşik Krallık’a yüzde 47, İspanya’ya yüzde 55 ihracat düşüşü yaşandı. Binek arabalarda Slovenya ve Belçika’ya ihracat yüzde 6’şar arttı. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda ise Almanya’ya yüzde 84, İtalya’ya yüzde 71, Birleşik Krallık’a yüzde 37, Slovenya’ya yüzde 46 ve Fransa’ya yüzde 57 ihracat düşüşü görüldü. Otobüs-minibüs-midibüs eser öbeğinde ise Fransa’ya yüzde 73, Almanya’ya yüzde 47, İtalya’ya yüzde 92 ve Romanya’ya yüzde 91 ihracat düşüşü görüldü.

Almanya’ya ihracat yüzde 57 geriledi

Sanayinin en büyük pazarı olan Almanya’ya ihracat mayısta yüzde 57 gerileyerek 182 milyon dolar olurken, 2. büyük pazar olan Fransa’ya yüzde 55 düşüşle 144 milyon dolar, Birleşik Krallık’a yüzde 53,5 azalışla 81 milyon dolar ihracat yapıldı. Tekrar değerli pazarlardan İtalya’ya yüzde 76, İspanya ve Romanya’ya yüzde 56’şar, Polonya’ya yüzde 55, Hollanda’ya yüzde 52, ABD’ye yüzde 81 ihracat düşüşü yaşandı.

AB’ye ihracat yüzde 55 düştü

Memleket öbeği bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği Ülkeleri’ne ihracat mayısta yüzde 55 düşüşle 925 milyon dolar oldu. AB Memleketlerinin dalın yekun ihracatından aldığı behre yüzde 76,9 olarak gerçekleşti. Geçen ay Afrika Memleketlerine ise yüzde 66, Orta Şark Memleketlerine de 53 ihracat düşüşü yaşandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287