Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Microsoft’tan COVID-19 araştırmalarına 20 milyon dolar

Microsoft, COVID-19 araştırmalarına desteğini artırmak için ‘Sağlık için Yapay Zekâ’ teşebbüsünün tüm imkânlarını seferber etti. Bu meydanda çalışan done bilimcilerini güçlendirmek ve araştırmaları hızlandırmak için 20 milyon dolarlık destek paketi sunan Microsoft, COVID-19 ile savaş eden sivil topluluk kuruluşları, hükümetler ve akademik araştırmacılarla iş birlikleri geliştirecek. Microsoft bu adımla, kurumların yapay zekâ çalışmalarına, teknik bilirkişilere ve done bilimcilerine erişimini sağlayacak.

Sıhhat çalışmalarının ilerlemesinde data toplamak, tahlil etmek ve en gelişmiş teknolojilerle done bilimcilerine yetenek kazandırmak büyük kıymet taşıyor. Yapay zekâdan güç alan sıhhat sistemleri done kümeleme, anlamlandırma, tanı koyma ve tedavi adımlarının belirlenmesinde kurumlara büyük kolaylık sağlıyor.

Microsoft, “İyilik için Yapay Zekâ/AI for Good” programına bu yılın ocak ayında eklediği “Sağlık için Yapay Zekâ isimli teşebbüsünü COVID-19 çalışmalarının hızlanması için seferber etti ve bu sahadaki araştırmalar için 20 milyon dolarlık destek paketi duyurdu. Bu doğrultuda Microsoft, olgu bilimcileriyle, STK’larla ve akademik teşebbüslerle güçlü iş birlikleri geliştirecek. COVID-19’un önüne geçmek için en dinamik yapay zekâ araçlarına ve bulut bilişim hizmetlerine erişim sunacak olan teşebbüs, belirlenen girişimleri nakit hibelerle de destekleyecek.

Şirketin verdiği haberlere nazaran, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Siyaseti Ofisi’ne bağlı çalışan COVID-19 Yüksek Performanslı Haber Süreç Konsorsiyumu için Microsoft, yerkürenin en güçlü haber süreç kaynaklarına ve bilişim eksperlerine erişim sunuyor. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde global bir sıhhat araştırma kuruluşu olan Sıhhat Ölçümleri ve Kıymetlendirme Enstitüsü (IHME), COVID-19 data görselleştirmesi üretiyor ve kestirimler yayınlıyor. Hastane idaresi bu olgulara nazaran karar almaya başladı. Sanal asistanlar da sıhhat hizmetinde daha sık kullanılmaya başlandı. Kopenhag Acil Sıhhat Hizmetleri şu anda potansiyel koronavirüs enfeksiyonu ve tedavisinde kişileri taramak için Microsoft’un yapay zekâ destekli Sıhhat Botu hizmetini kullanıyor. Danimarka nüfusunun 3’te 1’ine hizmet veren kuruluşa yapılan aramalar bu servisle 2 katına çıktı. Günde yaklaşık 2000 arama süratle bedellendiriliyor ve gerekli yönlendirmeler süratle yapılıyor. Mart ayından bu yana yerküre umumunda sıhhat kuruluşları, Microsoft Healthcare bot hizmetlerini kullanarak 18 milyon insana ulaştı, 160 milyondan ziyade ileti iletti.

Microsoft’un COVID-19 ile ilgili araştırmaları desteklerken beş meydana odaklanıyor:

Kişilere güvenlik ve ekonomik tesirler hakkında haber vermek için data ve öngörüler.

Aşı ve tedavilerin geliştirilmesi için tedavi ve tanı koyma.

Hastane meydanı ve tıbbi gereç üzere sonlu varlıkların sağlanması için kaynak tahsisi.

Yanlış malumat paylaşımını en aza indirmek için akıllıca malumatların yayılmasına yönelik çalışmalar.

COVID-19 üzerinde çalışmak ve anlamak için yürütülen ilmî araştırmalar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287