Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Mevduat getirisi sert düşecek

Şebnem TURHAN

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçen hafta cuma akşamı canlı rasyosunun formülünü tekrar değiştirdi. Kısa vadeli krediler çıkarıldı, uzun vadeli altyapı finansmanı ve KOBİ kredilerinin tartısı artırıldı. Piyasa mütehassıslarına nazaran bankalar düzenlemenin ‘etrafından dolaştıkça’ BDDK yeni kriterler getiriyor. Analistler birtakım bankaların canlı rasyosunun 100’den 90’a düştüğüne dikkat çekiyor ve haziranda nispeti tutturmak güç görünüyor. Bu orantısı tekrar yakalamak için yeni periyotta çok süratli kredi vermeleri ve mevduatı daha da düşürmesi gerekiyor. Böylelikle mevduat getirilerindeki düşüş de hızlanacak. Türk Lirası mevduatında yüzde 6-7 seviyesinde olan getirinin yüzde 5-6’ya gerilemesi beklenen. Vatandaşın dövize yönelmesi ise yeni vergi nedeniyle dezavantajlı görünüyor.

Hususa yakın bilirkişilerden edindiğimiz malumata nazaran BDDK her yeni adımıyla bir açığı daha kapıyor. Mütehassıslar, girişim finansmanı, KOBİ ve altyapı kredilerinde katsayının artırılmasını değerli bulurken bankalara ‘sağlam kredi verin’ iletisi verildiğini kaydediyor. Mütehassıslara nazaran mayıs sonu için faal rasyosunu tutturma uğraşlarında müşteriyi mevduattan çıkarma, repoya gönderme, kısa vadeli kredi adımları atıldı. Ve BDDK bu yeni düzenlemesi ile bunun önünü kesti. Ama yeni düzenleme bankaların mayıs ahir tutturdukları canlı rasyosunu haziran sonu için riske attı. Aldığımız malumata nazaran birtakım bankaların etkin rasyosu nispeti 90’a velev daha düşük seviyelere gelme riski taşıyor.

Batık kredi riski telaşı artar mı?

Evet bankalar bunu önlemek için ne yapacak? Tekrar Merkez Bankası ile swap ve tahvil alımları sürecek. Lakin süratle da kredi verilmesi gerekiyor. Ne kadar teşvik edilse de kredi vermek de çok kolay değil. BDDK’nın formüle aldığı kredilerin birçok yatırım için finansal durumu düzeltmeye yönelik krediler değil. Bu uzun vadede risk faktörü olarak görünüyor. Analistler turizm ve ihracat toparlarsa bankacılık kesiminin batık kredi riskiyle ilgili kaygıların artmasının önüne geçilebileceğini vurguluyor. Aksi durumda bir de bankacılık kesimi tartışılacak.

Mevduatın azaltılması için ise en büyük deva nemaların düşürülmesi. Analistler bankalardan mevduat getirilerinde sert indirimler yapmasını bekliyor. Bu vatandaşın tasarrufları için de riskli bir durum. Vatandaşı mevduattan sair bir araca yönlendirmek gerekiyor. Vatandaş da açmazda kalacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287