Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Merkez Bankası’ndan firmalara 20 milyar lira kredi

Merkez Bankası, firmalara yatırım taahhütlü avans kredisi verecek. Yatırım teşvik dokümanına sahip seçilmiş dallardaki firmalara 20 milyar TL kredi kullandırılacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi Kullandırılmasına İlişkin” basın duyurusu yayımlandı.

TCMB tarafından yapılan açıklamada, “31 Mart 2020 tarihli basın duyurusu ile, koronavirüs (Covid-19) salgınının global çapta yarattığı belirsizliğin Türkiye iktisadı üzerindeki olumsuz tesirlerinin sonlandırılması maksadıyla, 60 milyar Türk lirasına kadar Türk lirası cinsi ihracat ve Döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi kullandırılacağı ilan edilmişti. Geçen devirde, işletme varlığına yönelik kredi gereksiniminin bankacılık sistemince faal bir halde karşılandığı görülmüştür. Bu nedenle, Türk lirası cinsi reeskont kredileri için tahsis edilen imkânın 20 milyar Türk lirasının, devletimiz açısından kritik kıymette olan selektif kollardaki yatırımların desteklenmesi hedefiyle, daha verimli bir biçimde yatırım taahhütlü avans kredisi olarak kullandırılmasına karar verilmiştir. Türk lirası cinsi reeskont kredileri için kalan 40 milyar Türk liralık limitin; 20 milyar Türk lirası Türk Eximbank, 10 milyar Türk lirası kamu bankaları, 10 milyar Türk lirası ise başka bankalar aracılığıyla kullandırılmaya devam edilecektir.

Yatırım taahhütlü avans kredileriyle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) fiyat istikrarı ve finansal istikrar gayeleri ile koordinasyonlu olarak; (i) verimliliği yüksek, ithalatı azaltan ve ihracatı destekleyen yatırımların teşvik edilmesi, (ii) dışa bağımlılığın ve cari açık meselesinin azaltılması ve (iii) sürdürülebilir büyümenin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Yatırım taahhütlü avans kredisi, kalkınma ve yatırım bankaları aracılığıyla, Yatırım Teşvik Evrakına sahip ve selektif kollarda yatırım yapacak firmalara kullandırılacaktır. Krediler, birinci aşamada Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılığı ile kullandırılmaya başlanacak, daha sonra öbür kalkınma ve yatırım bankaları da tatbike dâhil edilebilecektir. Krediler, azami 10 yıl vadeli ve sabit getirili olarak kullandırılacaktır. Kredi nema nispeti bankalar için, Türk lirası cinsi reeskont kredilerinde olduğu üzere, TCMB siyaset getiri orantısı olan bir hafta vadeli repo getiri orantısının 150 baz puan altında olacaktır. Firma bazında kullandırılabilecek azami kredi meblağı, istisnai ve özellikli yatırım girişimleri haricinde, 400 milyon Türk lirası ile sonlu olacak, böylelikle imkândan çok sayıda firmanın yararlanması sağlanacaktır” tabirlerine mahal verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287