Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Maske ve Eldivenler, Fark Etmediğimiz Önemli Bir Probleme Yol Açıyor

Covid-19 global salgını, fabrikaların yavaşlaması nedeniyle gezegenimizin kısa müddetliğine olsa da nefes almasını sağlamış olabilir. Memleketimizde etrafta maske ve eldivenlerin çöp kutusu yanına mahallere atıldığına hengam zaman rastlıyorduk. Artık ise plajlar ve kanalizasyonların yüz maskeleri ve lastik eldivenlerle dolup taştığı gözlenmeye başladı.

Bir seri kuruluş, okyanusların, nehirlerin ve kanalizasyonların giderek daha çok maskeyle, lateks eldivenle ve el dezenfektanı şişeleriyle dolmaya başladığı konusunda tasalarını lisana getirdi. Okyanus temizleme süreçlerini nizamlı olarak raporlayan Fransız okyanus muhafaza öbeği Opération Mer Propre, Akdeniz’de her geçen gün daha çok ferdî esirgeyici ekipmana rastladığını söylüyor.

23 Mayıs’taki temizleme sürecinden sonra konuşan küme, bu durumun bir başlangıç olduğunu ve hiçbir şeyin değişmemesi halinde “bizi bir ekolojik ve tahminen de bir sıhhat felaketinin beklediğini” söyledi.

Sorun yalnızca Avrupa’da ve doğal ortamlarda yaşanmıyor. ABD’deki kimi kent yetkilileri, kanalizasyon ve yağmur suyu pompa istasyonlarının lastik eldiven ve yüz maskeleriyle tıkandığını söylüyor. Bunun beklenen nedeni, birçok insanın maske ve eldivenleri tuvalete atması.

Maske kullanma konusunda yeteri bilinci kazanmakta bir epey zorlanan insanlığın, onu elden çıkarma konusunda da yüzümüzü kızartacak seviyede bilinçsiz kaldığı anlaşılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287