Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Mars One Projesinde Son Durum

İnsanoğlunun asırlardır yapmak istediği uzay macerasında, son nokta olarak Mars One Projesi karşımıza çıktı. Hollanda merkezli projeye dünya genelinde 202 bin kişilik başvuru yapıldı ve elemelerden sonra geriye sadece 100 kişi kaldı. Değerlendirme sürecinden başarıyla ayrılan bu kişiler 2025 yılında Mars’a gönderilecek ilk grubun içinde yer alacak. Seçimlerde cinsiyet ayrımı yapılmadı; yaşlar ise 19-60 aralığında. Nisan 2013’ten sonra başlayan eleme sistemine yenileri de eklenecek ve nihayetinde 24 kişi Mars kolonisinde yaşayacak.

Mars One Projesi Ne Kadar Güvenli?

Mars’a yolculuk etmek ve orada koloni kurmak tahmin edileceği üzere zor bir görev; eğer belirlenen hedefe ulaşılırsa yeni bir çağa gireceğiz. Mars One projesinde yetkili kişilerin hedefi 2025 yılında Mars’a insan gönderimini başlatmak. Benzer bir uğraşı da NASA veriyor; onların Mars çıkarması ise 2030 yılında. İki büyük projenin güvenilirliği adına MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) tarafından bir rapor sunuldu. Bu rapora göre Kızıl Gezegen’e astronotların adım atmasından bir müddet sonra ikmal sorunu baş gösterecek. Dünyadan Mars’a yedek parça gönderiminde Falcon Heavy roketleri kullanılacak; fakat 15 tane ateşleme yapması gereken roketlerin maliyeti 4.5 milyar dolar. Üstelik her bir malzeme gönderiminde bu fiyat da haliyle artacak.

Bir diğer önemli nokta ise oksijen; Mars’a ayak basacak olan astronotlar burada seracılık sayesinde oksijen üretecekler. MIT raporunda dikkat çeken nokta, üretilen oksijenin fazlasının atılamaması. Çünkü bilindiği üzere oksijen yanıcı özellik gösteriyor. Dünya’daki atmosferde, havanın yaklaşık yüzde 20’sini oksijen oluştururken nitrojenin katkısı yüzde 78 civarında seyrediyor. Mars atmosferinde ise oksijen sadece yüzde 0.13; nitrojen ise yüzde 2.7 oranında. Fazla oksijeni atacak bir teknoloji ise bulunmuyor. Oksijenin fazlası nitrojen oranını düşüreceği için düşük gaz basıncı oluşabilir ya da koloni ateş altında kalabilir. Gaz basıncının düşmesi insanların boğulmasına neden olur. MIT raporuna göre projenin tekrar gözden geçirilmesi ve eksikliklerin kapatılması gerekiyor. Aksi halde uzay macerası hezimetle neticelenebilir.

Projeye göre 2018 yılında insansız hava uzay aracı Mars’a gönderilecek; bu sayede iletişim sağlanacak. 2020 ve 2022 yıllarında ideal alanlar belirlenecek ve yaşam üniteleri fırlatılacak. 2023-2025 yılları arasında ise ilk astronot gönderimi yapılacak; 2026 yılında ise ikinci ekip yola çıkacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287