Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Marmaray ve Başkentray’da sıradanlaşma süreci başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla savaş kapsamında alınan önlemlerle yüksek süratli trenlerde (YHT) olduğu üzere Marmaray ve Başkentray’da da olağanlaşma planını tatbike başlayacaklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, yerküreyi tesiri altına alan ve Türkiye’de de görülen salgının, hengamında alınan tedbirlerle büyük ölçüde denetim altında tutulduğuna dikkati çekerek, 83 milyon vatandaşın dirayetli duruşuyla verilen ulusal savaşın muvaffakiyetle sonuçlanması için çalışmaların tüm süratiyle devam ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan sıradanlaşma planı çerçevesinde yarından itibaren birçok ortamda kısıtlamaların kalkacağına işaret eden Karaismailoğlu, kent içi toplu taşımada da yolcu talebinin artacağını kaydetti.

Karaismailoğlu, 28 Mart’tan itibaren yüksek süratli ve konvansiyonel trenlerin seferleri durdurulurken, İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray’ın seferlerinin azalan yolcu talebine bağlı olarak düşürüldüğünü, 28 Mayıs’ta seferlerine yine başlayan YHT’lerden sonra Marmaray ve Başkentray’da da sıradanlaşma programının uygulanacağını aktardı.

Marmaray’da fazladan 203 bin kişilik kapasite

YHT’lerde olduğu üzere Marmaray’da da alınan önlemlerle olağanlaşma planını pratiğe başlayacaklarını bildiren Karaismailoğlu, bir numara önceliklerinin salgın riskine karşı alınan tedbirlerle artan yolcu talebinin en sağlıklı halde karşılanması olduğuna dikkati çekti.

Bakan Karaismailoğlu, içtimaî aralığın korunması başta olmak üzere alınan başka tedbirlerle Marmaray’ın en sağlıklı biçimde hizmet vermesini sağlayacaklarına işaret ederek, şu tabirleri kullandı:

“Bu kapsamda, yolcular arasında toplumsal aralığın korunmasını sağlamak hedefiyle Gebze-Halkalı hattında çalıştırılan trenlere ek olarak bin 637 yolcu kapasiteli 5 vagonlu setler alanına 3 bin 56 yolcu kapasiteli 10 vagonlu setlerle hizmet verilecek. Günlük işletilen 142 tren sayısı, yüzde 100 artırılarak 285’e çıkarılacak.”

Tüm Marmaray trenlerinde yolcuların oturacağı ve ayakta bekleyeceği tarafların içtimaî uzaklık ihtar ve yönlendirme etiketleriyle düzenlendiğini ve her sefer sonrasında trenlerin dezenfekte edildiğini belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Marmaray seferleri yolcu yoğunluğu göz önünde bulundurularak iç ve dış döngü olarak planlandı. 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren 06.00-22.00 saatleri arasında 76 kilometrelik Halkalı- Gebze hattında yekun 285 sefer yapılacak. Zeytinburnu-Maltepe-Zeytinburnu arasında 8’er dakika aralıklarla, öbür istasyonlar arasında ise 15 dakika aralıklarla tren işletilecektir. Salgın nedeniyle sefer sayısı düşürülen Marmaray’da iç döngü seferleri durdurulmuştu. Gebze-Halkalı hattında 15 dakika aralıklarla işletilen trenlerle ortalama 65 bin yolcuya hizmet veriliyordu. 2019 yılı günlük yolcu ortalamasının 340 bine, 2020 yılında salgın öncesinde ise 415 bine kadar çıktığı dikkate alındığında, sıradanlaşma programıyla bu rakamlara tekrar ulaşılacak, velev üzerine çıkılacaktır. Zira vesair ulaşım ağıyla entegre olan Marmaray’dan 5 metro 1 metrobüs hattına aktarma yapılıyor. Münasebetiyle Marmaray ana nehir yatağı üzere muhitten mütemadi bir yolcu akışına sahip bulunuyor.”

Başkentray’da 15 dakika aralıklarla 113 tren seferi

Bakan Karaismailoğlu, olağanlaşma programı kapsamında salgın öncesinde günde 39 bin yolcuya hizmet veren Başkentray’da günde 30 dakika aralıklarla sefer yapan 56 trenin 113’e çıkarıldığını, sefer aralığının ise 15 dakikaya düşürüldüğünü bildirdi.

Ayakta seyahat eden yolcu hariç günlük koltuk sayısının ise 9 bin 690 artırılarak, yekun 19 bin 210 olarak tasarrufa sunulduğunu belirten Karaismailoğlu, sair trenlerde olduğu üzere tüm Başkentray trenlerinin ve istasyonlarının salgına nazaran çevre ara ihtar ve yönlendirme etiketleriyle düzenlendiğini, sefer sonlarında trenlerin dezenfekte edildiğini kaydetti.

Sıhhat çalışanları için Marmaray ve Başkentray 3 ay daha fiyatsız

Karaismailoğlu, 1 Haziran’dan sonra kentler arası seyahat kısıtlamasının kalktığını ve sokağa çıkma kısıtlamasına dahil olan yaş öbeklerinin değiştiğini anımsatarak, yeni düzenlemeye nazaran YHT’lerdeki seyahatlerde HES kodunun tüm vatandaşlar için zarurî olduğunu, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların ise başkaca seyahat müsaade dokümanı olmadan seyahat edemeyeceklerini hatırlattı.

Sıhhat çalışanlarına yönelik bir müjde de veren Bakan Karaismailoğlu, “Şükran duyduğumuz sıhhat çalışanlarımız, 1 Haziran tarihinden itibaren 3 ay daha Marmaray ve Başkentray’dan fiyatsız yararlanmaya devam edecekler.” sözlerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287