Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Mardin yerküre kenti olmak için yola çıkıyor

Mezopotamya’nın merkezinde mahal alan; hanları, hamamları ve kervansaraylarıyla tarihi İpek Yolu’nun en değerli duraklarından biri olma özelliğini koruyan; 7 bin yılı aşan bilinen tarihi ile yerkürenin en eski üçüncü yerleşim merkezi olan Mardin, Fazilet Holding Idare Heyeti Lideri Dr. Zeynel Abidin Erdem’in teşebbüsleri ile enine uzunluğuna tartışıldı. International Partner Connection (IPC Bulgaria Ltd) ve Kayra Medya’nın tertibi ile zoom pratiği üzerinden gerçekleştirilen içtimaya İngiltere, Hollanda, Bulgaristan, İsveç, Almanya, Macaristan, Yunanistan, Kosova, Letonya ve Türkiye’den işinsanı, sanatçı, kültür elçisi, belediye lideri, konsolos, diplomat ve gazeteciden oluşan 60’ya yakın kişi katıldı.

Rekor içtima 6,5 saat sürdü

Içtima, COVID-19 periyodunda internet üzerinden gerçekleştirilen en uzun içtimalardan biri oldu. Tam 6,5 saat süren içtimanın açılış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Zeynel Abidin Fazilet, “Tarihi geçmişi 7000 yıla dayanan Mardin’de doğdum. Müslüman, Hıristiyan, Süryani, Yahudi, Yakubi, Keldani, Nasturi ve Yezidi üzere farklı dinlerin kardeşçe yaşadığı, Arap, Türk, Kürt, Ermeni, Türkmen, Çeçen üzere farklı etnik kökenli beşerlerle birlikte, 7 farklı kültürün harmanlandığı bir ortamda büyüdük. Yerküreye örnek olmuş bir medeniyetler başşehrinde hoşgörü, barış ve kardeşliği içimizde hissederek bir yerküre vatandaşı olarak yetiştik” dedi.

Bir yerküre kenti olan Mardin’i yerküreye tanıtmak için bu içtimayı düzenlediklerini belirten Fazilet, “Dedelerim 600 yıl evvel Mardin’e geldi ve o günden beri Mardin için çalışıyoruz. Mardin’in en kıymetli gelir kaynağı eğitim ve turizm. Bizler de dedelerimizin geleneğini sürdürerek Mardin halkı için eğitim kurumları, mektepler, üniversiteler başta olmak üzere, camiler, aşevleri, yollar, çeşmeler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Biz işinsanları doğduğumuz kente yatırım yapmak ve ek sağlamak zorundayız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin’e otoyollar yapılması, havalimanının yenilenmesi, elektrik, doğalgaz üzere altyapı hizmetlerin getirilmesi için yaptığı tüm bedelli ekler için minnettarız ve bir kere daha teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki gayemiz Mardin’i yerküreye tanıtmak. Bugün 10 memleketin iştiraki ile gerçekleştirdiğimiz bu tertip, bu yolda attığımız birinci adımdır” diye konuştu.

Bir aşiret 5 farklı etnik köy

Içtimada Mardin’in bir yerküre kenti olduğuna vurgu yapılırken, birçok lisan, diyanet ve ırkın bu topraklarda kardeşçe yaşadığı herkesin dikkat çektiği nokta oldu. Bu husustaki en farklı örneği Güneydoğu’nun seçilmiş birinci hatun belediye yöneticisi olan ve sinemalara mevzu olan Xate Ana’nın (Zeketya Midyat) torunu Kolun Midyat verdi. Kısmın Midyat, “Biz aşiret mensubuyuz. Bizim aşiretin 5 köyü var. Biri Süryani, biri Ezidi, biri Arap, ikisi Kürt köyü. Bir aşiret olgusunu düşünün üç farklı diyanetin üç farklı mezhebin lisanın bir araya geldiği bir aşiret kültürü. Bu tek başına Mardin’i anlatmaya yetiyor” dedi.

Tarih Vakfı Lideri Prof. Dr. Mehmet Öznur Alkan da, “Bana kalırsa Mardin’e münferit bir pasaport verilmeli ve bu pasaport bütün yerkürede muteber olmalı. Zira o denli bir coğrafyada yaşıyoruz ki, güneydoğuda o kadar şiddete karşın farklı toplulukların bir arada dostça yaşamasını başarmış bir konum Mardin” dedi.

Londra davet etti, Letonya listeye aldı

Mardin’e yönelik anlatılanlar birçok memleketten gelen işinsanları ve başkanları tarafından da ilgi ile dinlendi ve çok süratli sonuç vermeye başladı. İngiltere’nin başşehri Londra’daki Lambeth kazasının Türk Belediye Lideri İbrahim Doğuş, Mardin’in İngiltere’de tanıtılması i için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi. Doğuş, Zeynel Abidin Fazilet başta olmak üzere bütün Mardin’e gönül veren herkesi Londra’ya davet etti.

Leton Türk İş Kişileri Derneği Lideri Fuat Aydemir de, Leton Türk işinsanları ismine katıldığı içtimadan çok değerli haberler öğrendiğini belirterek, “Ben birebir hengamda turizmciyim. Leton halkının yüzde 80’ini tatilini yurtdışında yapıyor. Bu nedenle Türkiye de Leton halkının ilgi yerinde. Ve biz artık Türkiye’yi deniz, kum, güneş olarak satmak istemiyoruz. Bu nedenle kültürel ve tarihi destinasyonlar belirlemiştik. Ama Mardin’i hiç düşünmemiştik. Bu içtimadan sonra Mardin’i tarihi ve kültürel destinasyonlarımızın en başına koymaya karar verdik” dedi.

Turizm muharriri Kerem Köfteoğlu, tarihini ve tarihi mimarisini koruduğu için Mardin’in bu kadar çok ilgi gördüğünü kaydederken, İstanbul Süryani Kadim Vakfı Lideri Sait Susin de yerdeki Süryanilerin tarih içindeki rolünden bahsederek kültürümüze sunduğu ekleri anlattı. Hollanda Ankara Maslahatgüzarı Erik Weststrate ise Mardin’den evli olduğu için damat olarak fahri Mardinli olduğundan bahsederek Mardin’in yerküre kenti olma yolundaki kararlığını tebrik etti.

Bulgaristan davetine olumlu cevap

Bulgaristan’daki en büyük Türk yatırımlarından biri olan Alcomet Alüminyum’un sahibi ve Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi kurucu Lideri Fikret İnce de Mardin’e gönül verenleri hem gezip görmek hem de yatırım yapmak için Bulgaristan’a davet etti. Bu daveti Dr. Zeynel Abidin Fazilet de destekledi ve iştirakçilere, “Sevgili Mardinliler Romanya’da, Bulgaristan’da ve birçok yanda yatırım yapıyorsunuz. İstanbul’daki işadamlarına sesleniyorum, Bulgaristan üzere bir saat, 1,5 saat içerisinde ulaşabileceğiniz ve kucağını açmış bizlere ‘Gelin yatırımlarınızı burada dilek ettiğiniz üzere yapabilirsiniz. Gerektiği takdirde size finansman sağlayabiliriz. Her türlü bürokratik kapılarımız açıktır’ diyen başbakanları münasebetiyle sizi yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi.

Içtimaya başkaca Macaristan İstanbul Başkonsolosu Laszlo Keller, Koosva İstanbul Başkonsolosu Suzan Novoberdaliu, İstanbul ve Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Patrik Vekili Metropolit Filükinus Yusuf Yavuz, Artuklu Üniversitesi Umumi Sekreteri Şahin Arpağ, Artuklu Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, merkezi Londra’da bulunan Çatı Business Networking Kurucu Yöneticisi Murat Metin, Perpa A Blok Idare Heyeti Lideri Hasan Sezgin, Mardin üzerine birçok kitabı olan muharrir Doğan Bekin, fotoğraf sanatçısı-yazar Lütfi Özgünaydın, Londra Gündem Umumî Yayın Direktörü Taner Bildik, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) eski Yöneticisi ve Yaşar Kemal Vakfı kurucusu Davut Ökütçü, Midyat’ta yaşayan Etimoloğg Dr. Necat Arslan, Kavram Eğitim Kurumları Yöneticisi Bahattin Durmuş, Greenpark Otelleri Idare Şurası Lider Vekili Atilla Üstündağ üzere isimler katılarak konuşma yaptılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287