Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Lufthansa, DAX 30 endeksinden çıkarılıyor

Alman hava yolu şirketi Lufthansa AG’nin, 22 Haziran’dan sonra Alman DAX endeksinden çıkarılacağı bildirildi.

Alman behre senedi borsası operatörü Deutsche Börse’den yapılan açıklamada, 22 Haziran’da Lufthansa AG’nin DAX 30 endeksindeki alanını gayrimenkul şirketi Deutsche Wohnen SE’nin alacağı belirtildi.

1988’de başlatılan DAX’ın 30 kurucu üyesinden biri olan Lufthansa AG, 22 Haziran’dan sonra orta ölçekli şirketlerin endeksi olan MDAX endeksi içinde süreç görecek.

Yerküre umumunda 135 bin çalışanı bulunan Lufthansa AG’nin, pay senetlerinin kıymeti son 6 ayda yüzde 40’a yakın kıymet kaybetmişti.

Şirket, global seyahat kısıtlamalarına yol açan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle neredeyse iflas etme noktasına gelmişti. Alman hükümeti 9 milyar avroluk kurtarma paketi sağlayarak şirketi iflastan korumuştu. Bu yıl pay fiyatında yüzde 40’e yakın kıymet kaybından sonra, şirketin piyasa bedeli yaklaşık 4,9 milyar avroya geriledi. Bu piyasa pahası de şirketi 60’ıncı en büyük Alman şirketi yaptı.

Şirketin Denetleme Konseyi’nin kabul ettiği kurtarma paketi; Alman hükümeti tarafından şirkete varlık takviyesini içerirken, Alman Ekonomik İstikrar Fonu’nun da (WSF) şirketin yüzde 20’lik payının sahibi olması planlandı. Kurtarma paketi, 25 Haziran’da düzenlenecek şirket dehşet umumî heyet içtimasında hissedarların onayına sunulacak.

Lufthansa Kümesi, birinci çeyrekteki net kaybının, global seyahat kısıtlamalarına yol açan Kovid-19 salgını nedeniyle artarak 342 milyon avrodan 2,1 milyar avroya yükseldiğini duyurmuştu.

Son iki yılda 3 kurucu üye DAX endeksinden çıkarıldı

2018’de Deutsche Börse, Almanya’nın 2. büyük bankası olan Commerzbank’ı DAX endeksinden çıkararak, elektronik ödeme sistemleri şirketi Wirecard’ı endekse dahil etmişti.

Commerzbank da DAX’ın 30 kurucu üyesinden birisiydi. 2019’da ise tekrar endeksin kurucu üyesi Alman çelik üreticisi ve teknoloji firması ThyssenKrupp Alman DAX endeksinden çıkarılarak bölgesine uçak motoru üreticisi MTU Aero Engines konulmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287