Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Köroğlu Kimdir, Köroğlu Destanı Nedir?

Tarihimiz sayfalarında çok sayıda kahramanlık destanları yer almaktadır. Bunlardan biri de Köroğlu Destanıdır. Yiğitliği ve mertliği esas alan Köroğlu Destanı Anadolu’nun en meşhur kahramanlık destanlarından biridir. Orta Asya ve Balkan kültürünün bir parçası olan Köroğlu Destanı kültür kaynaşması sonucunda Türk kültürünün bir parçası haline gelmiştir.

Köroğlu Kimdir?

Asıl mesleği şairlik olan Köroğlu’nun asıl adı Ruşen Ali’dir.Bolu’da yaşadığı tahmin edilen Köroğlu’nun doğum ve ölüm tarihi kesin olarak bilinememektedir. Osmanlı döneminde yaşayan Köroğlu bu yaşadığı dönemde birçok savaşlara katıldığı bilinmekte bunlardan biri de Osmanlı ile İran savaşıdır. Ozanlığının yanısıra mertliği ve cesaretiyle de ün yapan Köroğlu namını babası Koca Yusuf’un Bolu beyi tarafından gözlerine mil çekilerek kör edilmesinden sonra almıştır.

At seyisliği yapan babası Koca Yusuf, Bolu Beyinin isteği üzerine yabancı vilayetlere giderek özel bir tay bulmaya gider ve bir süre sonra aradığı özelliklere sahip olan tayı bulur; yaşlı bir kadına ait olan cılız tayı satın aldıktan sonra Bolu’ya dönen Koca Yusuf bulduğu tay ile birlikte Bolu beyinin huzuruna çıkar. Tayı gören Bolu beyi hiddetlenerek Koca Yusuf’u esir alır ve zindana attırır. Bir süre zindanda kalan Koca Yusuf’un zindan çıkarılıp gözlerine mil çekilmesi için emir verilir ve Koca Yusuf’un gözlerine mil çekilir.

Cılız tayı da yanına verilerek köyüne gönderilen Koca Yusuf kör olmuştur. Babasını bu vaziyette gören oğlu Ruşen Ali ise intikam almak için cılız tayın büyümesini bekler ve babasının talimatları doğrultusunda tayı büyütür. Yıllar sonra olağanüstü bir ata dönüşen tay, kır-at ismini alarak Ruşen Ail ile bütünleşir.

Babasının ölümüyle Köroğlu namını alan Ruşen Ali Bolu beyinden intikam almak için ünlü eşkıya Cidalı Kenan’ın kalesine gider. Köroğlu’nun mertliğini içine sindiremeyen Cidalı Kenan eşkıyası birçok kez tuzaklar kurar ve her seferinde başarısız olur. Cidalı Kenan kaybederek Bolu beyinin safına geçer ve adamları da Köroğlu’nun tarafına geçer.

Zenginden alıp fakire veren Köroğlu iyice güçlendikten sonra Bolu beyinin sarayına saldırır ve Bolu beyinin askerlerini etkisiz hale getirerek Bolu beyini esir alır. Aman dileyen Bolu beyini öldürmekten vazgeçen Köroğlu, sırtını Bolu beyine döner dönmez Bolu Beyi tarafından hançerlenir ve ağır yaralanır. Bu olay sonucunda kır-atına ıslık çalan Köroğlu bu kez Bolu Beyini affetmeyerek kır-atının çifte darbeleriyle Bolu Beyini öldürür. Babasının intikamını alan Köroğlu, Bolu Beyi’nin kız kardeşi Hüsnü-Bala Hatun ile evlenerek muradına erer.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287