Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Koleksiyon Toplamak

Bir çok insanın hobisidir koleksiyon toplamak. Dünya da ise birbirinden ilginç koleksiyonlar vardır: süt şişesi koleksiyonu, çorap koleksiyonu, sigara koleksiyonu…

Peki bu koleksiyonlar nasıl oluşur, ne kadar zaman ister,özen gerektirir mi?

Öncelikle neyin koleksiyonunu oluşturacağınızı tespit etmelisiniz. Bunu ilgi alanınıza göre seçmeli, mali durumunuzu da göz önünde bulundurmalısınız. Yoksa ileri ki zamanlarda zevk alacağınız bir olay olmaktan çıkar koleksiyon toplamak.

Eğer bu işe çok para harcamak istemiyorsanız basit malzemeler toplayabilirsiniz. Örneğin; peçete, bozuk para, kağıt, broşür, mağaza etiketi, fatura, sinema bileti… Bu listeyi daha da uzatabiliriz.

Toplayacağınız malzemeyi seçtikten sonrası daha kolay. Sadece o malzemeyi bulmak kalıyor. Eğer eski şeyler toplayacaksanız gideceğiniz adres; antikacılar, sahaflar, eskiciler olmalı.

Peki bir koleksiyon ne ister?

Bir koleksiyon emek ister, uğraş ister. Eğer bir koleksiyon toplamaya karar verdiyseniz bilmelisiniz ki uzun yıllar sürecek bir olay bu. Zamanınızı harcamalı,üzerinde çalışmalısınız. Bazen haftalarca tek bir parçayı aramalı, onun için çaba göstermelisiniz. Kolay bir iş değildir anlayacağınız.

Ve olay sadece parçayı bulmakla da kalmaz. Koleksiyonunuzu iyi muhafaza etmelisiniz. Çünkü bazı eşyalar hassasiyet isteyebilir. Özellikle eski para, mektup, fotoğraf gibi hemen zarar görebilecek bir eşya seçtiyseniz koleksiyon yapmak için onları zarar göremeyecekleri şekilde saklamalısınız.

Herkesin koleksiyonunuzu ellemesine izin vermeyin.

Hassasiyetten bahsettik. Bu yüzden herkesin koleksiyonunuza dokunmasına izin vermeyin. Çünkü herkes sizin gibi bunun üzerine titremeyebilir, önemsemeyebilir ve istemeden de olsa koleksiyonunuza zarar verebilir. Bunun için dikkatli olmalısınız.

İşte bir koleksiyon için yapılması gerekenler kaba taslak bu şekilde. Zevk alacağınız bir işe girişiyorsunuz. Keyifli uğraşlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287