Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Kıl Dönmesi Mi Allah Kimsenin Başına Vermesin

Kıl dönmesi hemen herkeste meydana gelen bir durumdur. Fakat erkeklerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kıl dönmesi mi Allah kimsenin başına vermesin diyen birçok kişi aslında halıda görülebilir. Kıl dönmesi eğer iltihaplı bir hal aldıysa cerrahi müdahaleye sebep olabilir.

Kuyruk sokumunda çoğunlukta olan kıl dönmesi problemleri dökülen saç tellerinin temizlenmemesi ya da o bölgede ki kıl uçlarının dışarıya çıkamamasından kaynaklanmaktadır. Kıl deri yüzeyine çıkamadığından iç kısma doğru uzamaya devam eder. Bu durumda kıl dönmesi meydana gelir. Kıl dönmesi zamanla iltihaplı ve ağrılı bir durum oluşturabilir. Çoğu insan kıl dönmesini başlangıçta önemsemeyebilir. Fakat ilerleyen zamanda kişiye ağrı vererek rahatsız olmasına sebep olur.

Kıl dönmesinin cerrahi müdahale gerektirmediği durumlarda hekim kontrolünde antibiyotik kullanılarak öncelikle kıl kökünde oluşan iltihap kurutulur. Daha sonrasında kıl ucunun dışarıya çıkması sağlanır ve içeride oluşan kıl cımbız yardımı ile çekilir. Eğer iltihap kuruma yapmaz ise ve ağrı yaparak kişiyi rahatsız edecek durumda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalede hekim uygun gördüğü durumda kıl dönmesi oluşan bölgede önce iltihabı temizler ve daha sonrasında kılı kökünden alır.

Kıl dönmesi tekrarlamaz şeklinde yanılgılar çok fazladır. Aynı bölgede tekrarlayacağı gibi farklı bölgelerde de tekrarlayabilir. Bu durumda kalmamak için önlem alınması en sağlısıdır. Eğer kıl dönmesi rahatsızlığı geçirip cerrahi müdahale yapılmış ise bölgenin temizliğine önem verilmelidir. Müdahale yapılan bölgenin mikrop kapmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Ameliyat sonrasında bölge iyileştikten sonra bölgeyi sürekli kese yaparak buradaki kıl uçlarının dışarıya çıkmasını sağlamalısınız. Bölgenin kıllardan arındığına emin olmalısınız. Özellikle kuyruk sokumu etrafında meydana geldiği için bu bölgenin temizliğine dikkat etmeniz kıl dönmesi problemi ile karşılaşma olasılığınızı düşürecektir.

Kıl dönmesi mi Allah kimsenin başına vermesin diyerek birçok uyarıda bulunan hastaların haklılık payı oldukça yüksektir. Çünkü cerrahi müdahale yapılan kıl dönmesi probleminde uzun bir süre dinlenme dönemi başlar. Üzerine yatılamayacağından kişiyi psikolojik olarak da etkileyebilir. Bu durumda hastaya çevresi olumlu olarak destekçi olup daha çabuk iyileşme sağlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287