Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Kia, yarışma için rotayı düşük modellere çevirdi

Aysel YÜCEL

Türkiye’de Anadolu Grubu’nun distribütörlüğünde faaliyetlerini sürdüren Güney Koreli otomotiv üreticisi Kia, alım gücü düşen tüketicinin A ve B segmentine yönelmesi üzerene Türkiye stratejisini buna nazaran değiştirdi. Pazardaki satışlarının yaklaşık yarısını C-SUV segmentindeki Sportage ile yapan marka, modelin fiyatı son 1 yılda yüzde 44 artınca, daha ucuz olanRio, Picanto ve Stonic ithalatına odaklandı. Kia Türkiye Umumi Yöneticisi Can Ağyel, “Makyajlı versiyonu pazara sunulacak bu üç modelden Türkiye’ye daha ziyade getirmek için Güney Kore ile görüşüyoruz” dedi.

Kia, öteki Anadolu Kümesi şirketleri üzere bu hafta itibariyle ofise geri dönüyor. Gelgelelim, birebir anda çalışan kişi sayısı yüzde 50 azaltılacak. Çalışanlar, bir hafta arayla dönüşümlü olarak ofise gelecek. Kia Türkiye Umumî Yöneticisi Can Ağyel, salgın sonrası Kia’nın gündemini ve yeni stratejilerini DÜNYA’ya anlattı.

180 bin TL olan araç 1 yılda 260 bin TL’ye çıktı

Can Ağyel, Kia’nın şu anda satışlarının yüzde 50’sinin Sportage’den oluştuğunu belirtirken, kur artışıyla yükselen fiyatlar nedeniyle küçük arabaların hakkını artırmak istediklerini ve bu bahiste Güney Kore ile görüşme halinde olduklarını söyledi. Ağyel, “Eğer alabilirsek daha çokça Picanto, Rio ve Stonic modeli ithal etmek istiyoruz” dedi. Araba fiyatlarının kur nedeniyle bir yıl öncesine nazaran çok arttığını lisana getiren Ağyel, “Geçen yıl şubat ayında dizel Sportage’in lasnmanını yaptığımızda 5.80-6 arası euro kurundan ithalat yapabiliyorduk ve aracın net bedeli sebebiyle yüzde 50’lik ÖTV diliminde çok rahat satılıyordu. O tarihte Sportage’in orta paketini 180 bin TL’ye satıyorduk. Artık birebir araba yüzde 60 ÖTV dilimine girdiği için ve kur 7 euroya çıkınca yüzde 25 de oradan eklendiği için aracın liste fiyatı bir anda 260 bine çıktı. Elbette bu fiyata karşın aracı yerler var. Zira beşerler hususî aracı daha sağlıklı buluyor” dedi. Ağyel, ÖTV baremlerinin güncellenmesini umduklarını belirterek, “Çünkü kurdaki artışla bir arada neredeyse yüzde 50 bareminde satabileceğimiz araç çok az. Birçok yüzde 60 bareminde kaldı” dedi.

“Stok olsa iki kat satardık”

Can Ağyel, satış rakamları açısından yılbaşında koydukları gayelerde büyük değişiklikler yapmadıklarını söz ederek, pandemi nedeniyle toplu taşımadan kaçınarak kendi aracına sahip olmak isteyenlerin pazardaki talebi artıracağını söyledi. Ağyel, “Yıla 500-550 binlik bir pazar kestirimi ile başladık. Büyümek üzere bir maksadımız vardı. En azından yüzde 2 pazar hissesi hedefliyorduk. 10 binin üzerinde araba satmak üzere yıla başlamıştık. Buna ait de Kia Avrupa ile yapmış olduğumuz içtimalarda da kasım aralık ve ocak aylarında üretime rekor sayıda talep girdik. Lakin o devirde Avrupa’da da işler uygun olduğu için araç tedariğimiz de sonlu oldu. Daha ziyade alsaydık, daha çokça satardık. Geçen yıl birinci 4 ayda bin 700 araç satmıştık. Bu yıl tıpkı devirde 2 bin 500 araç sattık. Stok olsaydı birinci üç ayda bir bu kadar da araç satardık. Ancak yeniden de pazar hakkımızı artırarak, 1.4’ten 1.75’e çıkardık. Bu da bize yüzde 2 gayemiz için umut verdi diye konuştu.

“Pazar 600 bin olursa şaşırmam”

Son iki ayda satışlarda yaşanan düşüşe karşın, tekrar de gayelerini revize etmediklerini vurgulayan Ağyel, “Çünkü, salgından sonra kişilerde toplu taşımayı kullanma kaygısı var. Kolay kolay kimse işe ve tatillere toplu taşıma ile gitmeyecek. Düşen getirilerle birlikte artan talep satışları hızlandıracak. Pazar 600 bin olursa hiç şaşırmam”dedi. Ayğel, mayıs ayında 30-35 bin adetlik pazar beklentileri olduğunu söyledi. Geçen yıl mayıs ayında 33 bin araç satılmıştı.

Bütün elektrikli modellere talip

Yakın gelecekte Kia modellerinde elektrikli versiyonların artacağının altını çizen Can Ağyel, “Güney Kore’deki merkeze Türkiye olarak tüm elektrikli araçlara talip olduğumuzu söyledik” dedi.

Ket kalkıyor, SorentoTürkiye’ye geri gelebilir

Ağyel, model açısından 2020’nin Kia için değerli bir yıl olduğunu tabir etti.. Bu yıl, Picanto, Rio ve Stonic modelleri makyajlanıyor. Kia Türkiye’nin bu yıl, gündemlerindeki en değerli hususlardan biri de yeni Sorento’yu Türkiye’ye getirmek olacak. Can Ayğel, “Eger e-call derdini çözebilirsek 1.6 benzinli hibrit Sorento’yu Türkiye’ye getireceğiz. Sorento, Türkiye’de Kia denilince Sportage’den sonra akla gelen 2. modeldi. Motor dezavantajı nedeniyle son yıllarda ithal edemiyorduk. 2.2 litre dizel motor ile üretiliyordu. ÖTV diliminden ötürü da fiyatları nitekim çok yüksek oluyordu. Kia Sorento da 1.6 benzinli hibrit versiyonunu üretmeye başlayacak. Mayısta üretecekti ancak bir iki ay ertelediler. Türkiye’ye getirmeyi başarırsak bu yılın en büyük yeniliği Sorento olur” dedi.

Kendi yazılımı ile showroom’ları ‘cep’e taşıyacak

Bayi tarafında salgına karşı en süratli tedbir alan firmalardan biri olduklarını vurgulayan Ayel, bu süreçte bayilere büyük destek verdiklerini söyledi. Salgın sürecinde online manzaralı görüşme başlattıklarını aktaran Ayel, bu sistemi cep telefonlarına da taşıyacaklarını söyledi. Aysel, “Sanıyorum otomotivde en ziyade değişim bu periyotta yaşandı. Kia olarak manzaralı görüşme sistemini Kia mobile aplikasyonuna da entegre etmek için çalışma yapıyoruz. Yaklaşık 3 ay sonra bunu kia aplikasyonunda göreceksiniz. Kendi yazılımımız ile müşterilerimize Kia mobil üzerinden hem showroom ziyareti hem de araç satışı yapacağız. Servis desteği vereceğiz. Tatbik kalıcı olacak” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287