Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Kelliğin Nedenleri Ve Çareleri

Yüzyıllardır her erkek için bir kabus olan kellik, her insanda görülebilmesi muhtemel bünye ile ilgili bir rahatsızlıktır. Modern tıp, özellikle erkekler için hiç istenmeyen bir durum olan kelliğin nedenleri ve çareleri konusunda sürekli ciddi çalışmalar içerisindedir. Fakat doğal bir tedavi şekli hala bulunamamıştır. Buna karşın saç dökülmesini en aza düşürme noktasında ciddi gelişmeler kaydedilmiştir.

İnsanlarda sosyal açıdan ve psikolojik olarak olumsuz etkiler bırakan kellik sorunu, birçok insan tarafından toplumda küçük düşme, kendisiyle alay edildiğini düşünme gibi olumsuz etkiler bırakmaktadır. Kendisini saç dökülmesinden ötürü fiziksel olarak eksik gören insanlar, bunun etkisiyle psikolojik açıdan da sıkıntı çekmektedirler. Fakat şu gerçek asla unutulmamalıdır ki kelliğin nedenleri arasında stres ve psikolojik etkenler de bulunmakta ve bu stresi yaşayanlarda saç dökülmesi daha fazla görülmektedir. Dermatologların saç dökülmesi yaşayan insanlara ilk önerisi stresten kaçınmaları olmaktadır.

Kelliğin Nedenleri

Kelliğin nedenleri sadece psikolojik etmenlere bağlı değildir. Bilhassa bayanlar açısından kullanılan kozmetik ürünler ve saç bakımında kullanılan ürünler, saçların köklerine zarar vermektedir. Saç dökülmesinde etkisi görülen haller sadece stresle sınırlı değildir. Bunların başında saç boyalarındaki bazı enzimler gelmekte ve bu ürünlerin kullanılmasında çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen cildiye uzmanları, saçı uzun olan bayanların atkuyruğu şeklinde saçlarını bağlamalarını da tavsiye etmemektedir. Banyodan sonra saçların havlu ile kurutulması da saçların koparak dökülmesine neden olabilmektedir.

Duş sonrasında saçı havlu ile kurutmak da aynı zamanda koparak dökülmelere yol açabilmektedir. Kelliğin nedenleri arasında sayılabilecek bir konu da genetik yani aileden geçen saç dökülmesi olabilir. Bu tür saç dökülmeleri genellikle erkeklerde daha fazla görülür. Bunun yanında bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, hayat standardı gibi nedenler de saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Kelliğin Tedavisi

Kelliğin çaresi ve tedavisi genelde sebebine göre belirlenmektedir. Cildiye uzmanına danışarak öncelikle saç dökülmesine sebep olan etmenleri tespit etmek ve bu etmenlere göre de doktor tavsiyesiyle hareket etmek gerekmektedir. Bazen kelliğin çaresi olarak reklamı yapılan ürünlerin asla kesin bir çözüm olmadığını, henüz dökülen saçların yeniden kazandırılmasını sağlayacak bir ilaç üretilmemiştir. Bu nedenle doktorumuzun tavsiye ettiği ilaçlardan farklı ilaçlar denemek her zaman daha büyük bir risk taşımaktadır.

Denenen çeşitli tedavi şekillerine rağmen saç dökülmesi durdurulamıyorsa kelliğin çareleri içinde saç ekimi metodu da doktor tarafından tavsiye edilebilir. Fakat saç ekiminin yapılması için önce diğer tedavi şekillerinin denenmiş olması ve netice alınmamış olması gereklidir. Saç ekimi yaptığını iddia eden yetkisiz kişilerin tuzağına da düşmemek gerekiyor. Maalesef bu konuda da mağduriyetler yaşayan birçok insan bulunmaktadır. Kelliğin tedavisi için uğraşırken daha büyük mağduriyetler yaşamamak için bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287