Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Keenetic Omni DSL & Lite İncelemesi! İşte Özellikleri ve Performansı!

Meskende âlâ bir internet altyapısı istiyor, lakin çok büyük meblağlar ödemek istemiyorsanız, bugün sizlere şık bir tahlilden bahsedeceğiz. Bugün Keenetic Omni DSL ve Keenetic Lite cihazlarına yakından bakacak, bu 2 cihazı konutumuza kurup internet performansını nasıl güçlendirdiğini anlatacağız.

Bu 2 cihaz ile bir arada yaşanan internet sorunlarını arkada bırakabiliyor ve hem küçük hem geniş konutlarda âlâ bir internet performansına kavuşabiliyorsunuz. Artık birinci olarak bu cihazlardan Omni DSL’e bakalım, akabinde Keenetic Lite hakkında malumat verelim ve bu iki cihazın tıpkı vakitte bir arada nasıl çalıştığına değinelim.

İncelemeye başlamadan evvel ufak bir hatırlatma yapmak isteriz. İnceleyeceğimiz bu iki cihazdan yalnızca Omni DSL cihazı VDSL2/ADSL2+ modem olarak çalışabiliyor. Bunun yanı sıra her iki cihazla da fiber internet irtibatı yapabiliyorsunuz. Hem Omni DSL hem de Lite cihazı aralık genişletici, access point ve istemci modları üzere farklı çalışma modlarını da destekliyor.

Keenetic Omni DSL İnceleme

Keenetic Omni DSL, düzgün bir internet erişimine sahip olmak isteyenlere dertsiz bir kablosuz ağ sunuyor. VDSL2 / ADSL2+ modem olarak çalışan Omni DSL, 30a profili ile 200 mbps’e kadar suratları destekleyebiliyor. Elbette 2.4 GHz Wi-Fi ağı üzerinden 300 Mbit/s’e kadar performans alabiliyorsunuz.

Omni DSL, daha evvel incelediğimiz Extra DSL cihazı üzere SNR margin ayarlarını yapılandırmanıza tanıyarak ve G.vectoring özelliği ile elverişsiz DSL hatlarını daha verimli hale getirmenize imkan tanıyor.

Üzerinde 2 adet 5 dBi gücünde yönlenebilir harici anten bulunduran cihaz, bu sayede Wi-Fi menzilini genişletebiliyor. Güçlü antenlerine ek olarak içinde ise, zayıf kablosuz sinyallerin güçlendirilerek alınmasını sağlayan 2 adet de kablosuz güçlendirici (amplifier) içeriyor.

Cihazın suramı epeyce kolay. Kullanıcı dostu olan ve hem iOS hem Android platformlarında bulunan fiyatsız mobil pratik üzerinden cihazı hem kolay bir biçimde kurabiliyorsunuz hem de uzaktan ağ idaresi sağlayabiliyorsunuz. Mobil pratik üzerinden yalnızca cihazın altında bulunan QR kodu okutarak internet kurulumunu tamamlamanız mümkün. Heyetim tamamlandıktan sonra da cihazla ilgili ayarın birçoklarını aslında yeniden bu mobil tatbik üzerinden yapabiliyorsunuz.

Bunlar arasında çok sayıda seçenek mevcut. Ebeveyn denetimlerini düzenleyebilir, aile profilleri oluşturabilir, içerik ve reklam engellemesinde bulunabilirsiniz. Güvenlik konusunda geniş seçenekler sunan cihaz, WPA3 ve OWE kablosuz standardı sayesinde konut yada iş yanındaki kablosuz ağınızı en yüksek güvenlik seviyesine ulaştırabiliyor.

Bu arada cihazın irtibatlarına baktığımızda, bir bucağında USB portu bulunduğunu göreceksiniz. Bu USB portu ile cihazı torrent bileşeni, yazıcı sunucu, ftp sunucu ve şahsî bulut sahanızı sağlamak için de kullanabiliyorsunuz. Bunları nasıl yapabileceğinizi KeeneticOS işletim sisteminden bahsederken anlatacağız.

Keenetic Lite İnceleme

Evet, Keenetic Omni DSL’i tanıdık. Artık de Keenetic Lite’tan bahsedelim. Omni DSL tek başına bir hanenin internet gereksinimini karşılayabilecek kapasitede bir modem router. Lakin şayet meskeniniz 2 katlı ise ve tipik dairelerden daha genişse o halde Keenetic Lite ile kablosuz ağ ve performansı geliştirebiliyorsunuz. Bunun nasıl yapıldığından da az sonra daha detaylı olarak bahsedeceğiz. Artık Keenetic Lite’ı da yakından tanıyalım.

Keenetic Lite, 2.4 GHz Wi-Fi ağı üzerinden 300 Mbit/s‘ye kadar desteğe sahipken, 100 mbps sürate kadar genişbant internet planlarını da destekliyor. Yani, dilerseniz bu cihazı router olarak ethernet portu ile tek başına fiber internetleriniz için kullanabilirsiniz. Gelgelelim bugün biz Omni DSL’e ek olarak WiFi mesh sisteminin bir noktası olarak kullanacağız., Ethernet suramı yoluyla da IPTV ve Akıllı TV planlarınız için makul bir tahlil olabiliyor.

Üzerinde 5 dBi’lık çift anten bulunduran cihaz, tekrar kablosuz sinyal güçlendirici içeriyor. 4 farklı çalışma moduyla da router, access point, istemci ve kablosuz genişletici olarak çalışabiliyor. Yani farklı bir marka modeminiz var ise Keenetic Lite cihazını uzaklık genişletici olarak da kullanabilirsiniz.

Keenetic Lite’ın da kurulumunu yeniden mobil tatbik üzerinden kolaylıkla yapabiliyor ve ağa dahil edebiliyorsunuz. Artık hazır kurulumdan bahsetmişken, Omni DSL ve Keenetic Lite’ı birbirine nasıl bağlayabileceğiniz ve 2 cihazı Mesh sistem haline nasıl getirebileceğinizden bahsedelim.

Meskeninizde Kolaylıkla Mesh Sistem Kurun

Keenetic Omni DSL, Keenetic Lite da dahil olmak üzere tüm Keenetic eserleri ile bir arada Wi-Fi Mesh olarak çalışabilir. Bu özelliği ile konut ve işletmeler için münasebetli fiyatlı Wi-Fi Mesh sistemleri oluşturma imkanı sağlayan Omni DSL, böylelikle internet performansını geniş meydanlar yahut katlı sistemlere basitçe yayma imkanı tanıyor.

Bunu yapabilmek için Keenetic Lite’ın art panelinde bulunan mod değiştirme anahtarını kullanıyoruz. Anahtarların burada fizikî olarak bulunması, arayüze girmeden süratlice mod değiştirme imkanı tanıyor. Mesh sistem oluşturmak için ise, buradan cihazı (C konumuna) aralık genişletici moduna getiriyoruz.

Artık Omni DSL’in WPS butonuna basıyoruz. Akabinde Keenetic Lite’ın üzerindeki WPS butonuna basıyoruz ve Keenetic Lite’ın üzerindeki internet LED’inin yandığını görüyoruz.

Bu sürecin akabinde Omni DSL’in arayüzüne giriş yapacağız. İnternet tarayıcısına 192.161.1.1 ya da my.keenetic.net yazarak giriş yaptıktan sonra buradan Wi-Fi Mesh menüsüne geliyoruz. Buradaki Keenetic Lite’ın sağında bulunan Ekle butonuna tıklayarak cihazı Mesh sisteme dahil ediyoruz. Bu süreci sadece bir keze mahsus olarak yapıyoruz, akabinde bir daha birebir süreci tekrarlamamıza gerek kalmıyor. Bu arada bu süreci dilerseniz mobil tatbik üzerinden de yapabiliyorsunuz.

Keenetic Omni DSL ve Keenetic Lite Performansı Nasıl?

Evet, 2 cihazın da kurulumunu tamamladık ve Wi-Fi Mesh sistem olarak birbirine bağladık. Artık her iki cihazın da performansına bir bakalım. Bakalım bize ne kadar indirme ve ne kadar yükleme suratları sunacak.

Evet, gördüğümüz üzere her 2 cihaz da bizlere yüksek indirme ve yükleme vadeleri sunabiliyor. İki cihaz arasında Mesh sistem kurulduğu için konutun neresinde olursanız olun, her vakit kapsama meydanı içinde kalıyor ve katlar arasında yahut hanenin içinde dolaşırken anlık kopmalarla karşılaşmıyorsunuz.

Artık cihazların tasarrufunu genişletebileceğiniz KeeneticOS işletim sisteminden bahsedelim.

Bulut Temelli KeeneticOS İşletim Sistemi

Bulut temelli KeeneticOS işletim sistemi sayesinde Keenetic yazılımı külliyen size hususî. Bulut mimarisi sayesinde fiyatsız sunulan KeenDNS servisi ile ağınıza ya da ağınızdaki web servislerinize her bölgeden erişebiliyorsunuz. KeeneticOS üzerindeki arama özelliği sayesinde gereksiniminiz olan menüye kolaylıkla gidebilir, isterseniz tamamı Türkçe olan teknik makalelere erişebilirsiniz.

Ayrıyeten KeeneticOS ile sunulan ekle-çıkar bileşenler konut ve işletmelerde ağ idaresi için esneklik sağlıyor. Örneğin, kafe üzere bir işletmede kullanıcılarınıza Captive Portal ve Hotspot ile internet erişimi sağlamak isterseniz, Keenetic Lite ve vesair keenetic cihazlarla sunulan Captive Portal bileşenini yükleyebilirsiniz. Keenetic cihazlar tüm VPN çeşitlerini destekliyor. İstediğiniz VPN çeşidi ile inançlı bir biçimde internete bağlanabilir ya da ofis ağınıza ve ofisteki evraklarınıza uzaktan erişebilirsiniz.

Örneğin, Omni DSL’in portuna takacağınız rastgele bir USB belleğe Şahsî Bulut özelliğini canlı ederek, yerkürenin rastgele bir konumundan chiponline.keenetic.pro/webdav üzere bir adresten erişebilir, indirebilir ve evrak yükleyebilirsiniz.

Ya da asimetrik sürat özelliği sayesinde ağdaki herbir cihaz için indirme ve yükleme yanında münferit farklı sürat sınırlamaları yapabilirsiniz. Ercan’ın laptopu 50Mbps indirsin, 4 mbps yüklesin; Cenk’in iPhone’u 30mbps indirsin, 10mbps yüklesin üzere.

Bu arada KeeneticOS yazılımının daima ve periyodik olarak güncellendiği haberini de verelim. Yıllık ortalama 10 – 12 kez yazılım güncellemesi alıyor. Bunları kaçırmamak için Keenetic’te bulunan otomatik yazılım güncellemeyi etkin hale getirmeyi unutmayın. Böylelikle yazılımınız sizin planladığınız hengam aralığında otomatik olarak güncelleniyor.

Ek Yetenekler ile İnternet Ağınızı Güçlendirin

Artık biraz da güvenlik özelliklerinden bahsedelim. Malum artık hanelerden çalıştığımız yeni olağan periyodunda, mesken internetinin güvenliği maksimum ehemmiyet içeriyor.

Keenetic Omni DSL ve Keenetic Lite, en aktüel WPA3 ve OWE kablosuz güvenlik seçenekleri ile geliyor. Eşsiz olarak Keenetic tüm eserlerinde (single band cihazlar da dahil) WPA3 ve OWE kablosuz güvenlik protokollerini sunuyor.

Keenetic ek bileşen olarak sunduğu YandexDNS, SafeDNS ve AdguardDNS

Sonuç

Evet, incelememiz boyunca hem Keenetic Omni DSL’i hem Keenetic Lite’ı tüm detaylarıyla etraflıca tanıdık ve çabucak tüm özelliklerinden de bahsettik. Şayet meskende ya da ofisinizde uygun bir internet ve kablosuz altyapısı kurmayı düşünüyorsanız ve performansın üst seviyede olmasını lakin öte yandan hem bütçenizi çok zorlamak istemiyor hem de güvenlikten de ödün vermek istemiyorsanız, o halde bu cihazlar tam size nazaran bir seçim olacak. Elbette bu 2 cihazı bir arada edinmek zorunda değilsiniz. Başta da söylediğimiz üzere Keenetic Omni DSL, tek başına bir meskenin tüm internet muhtaçlığını karşılayabiliyor. Şayet yüksek performanslı interneti genişletmek isterseniz, bu kere yalın bir tahlil olarak Keenetic Lite’ı da yanına koyabilir ve bu sayede kolay kolay bir Mesh sistem oluşturabilirsiniz.

Cihazların fiyatları da, gösterdikleri yüksek performans önünde epey makul seviyede. Şu an Keenetic Omni DSL’i 278 TL, Keenetic Lite’ı da 195 TL fiyatla piyasada bulmanız mümkün.

CHIP Online Notu: %90

+ Üst seviye performans
+ Güvenlik seçenekleri
+ Kolay heyetim
+ Komple Mesh sistem
+ KeeneticOS İşletim Sistemi
+ USB portu ile ek yetenekler
+ Fiyat/performans

Keenetic Omni DSL Teknik Özellikler

Wi-Fi Sınıfı N300
Arabirim 4 x 100 Mbps
Frekans 2.4 GHz
İşlemci EN7512U 700 MHz, 2 threads
Anten 2 adet (5 dBi)
Irtibat Suratı 300 Mbit/s
USB Portları USB 2.0
Mobil Pratik Android ve iOS
Boyutlar 159 x 110 x 29 mm
Tartı 214 gr.

Keenetic Lite Teknik Özellikler

Wi-Fi Sınıfı N300
Arabirim 5 x 100 Mbps
Frekans 2.4 GHz
İşlemci MT7628N 575 MHz
Anten 2 adet (5 dBi)
Irtibat Suratı 300 Mbit/s
Mobil Pratik Android ve iOS
Fizikî Mod Değiştime Butonu Var
Boyutlar 159 x 110 x 29 mm
Yük 198 gr.

ADVERTORIAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287